Reklama

Wykłady otwarte w seminarium

Czy mamy w sobie ducha Jezusa?

Niedziela toruńska 21/2004

21 kwietnia w auli toruńskiego Seminarium Duchownego odbył się kolejny tegoroczny wykład z cyklu „Kościół wobec wyzwań XXI wieku”. Prelegent ks. dr hab. Ireneusz Werbiński z Zakładu Teologii Duchowości Wydziału Teologicznego UMK podjął temat: „Duch Jezusa a duch świata. Czy Kościół zachowuje ducha Jezusa?”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy Kościół żyje duchem Jezusa? Wydaje się, że lista zjawisk, które dają powody do niepokoju w tym względzie, jest bardzo długa. Już nie tylko tzw. świat, ale i coraz więcej chrześcijan wydaje się być ogarniętych plagą konsumpcjonizmu, zacieśniając horyzont swych aspiracji do troski o wygodne urządzenie się w życiu doczesnym. Niekiedy takie postawy, choć „przypudrowane” obyczajowością zaczerpniętą z tradycji chrześcijańskiej, zasługują wprost na miano ateizmu praktycznego.
Termin „duch” należy tu rozumieć w znaczeniu „istota osobowości”, „to, co jest istotne dla stylu życia” - czy to osoby, czy wspólnoty. Czy zatem Kościół w swoim posługiwaniu naśladuje to, co wyróżniało działalność Jezusa? - zapytał Prelegent. - Co kryje się pod pojęciami „duch świata”, duch Jezusa”?
Biblia ukazuje nam świat jako dwojaką rzeczywistość: stworzoną jako dzieło ukazujące dobroć i miłość Boga, natomiast po grzechu pierworodnym skażoną, podatną na wpływ szatana.
W tym drugim ujęciu „duch świata” nie ma nic wspólnego z Bogiem i jako taki nie może dać szczęścia i pokoju. Poraża złem, egoizmem, najgłębsze struktury ludzkiej osobowości - te, które Biblia określa mianem „serca”. Człowiek ogarnięty takim stylem życia, zatraca prawdę o swym pochodzeniu od Stwórcy, nie jest w stanie patrzeć realnie na swoje życie i sam staje się dla siebie punktem odniesienia. Postawa ta w ostatecznym rozrachunku prowadzi do śmierci duchowej - zarówno w wymiarze doczesnym, jak i wiecznym.
Jak rozumieć „ducha Jezusa”? Biblia ukazuje nam tu dwa zasadnicze, uzupełniające się ujęcia. „Ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się ponad wodami” (Rdz 1, 2) - takie słowa czytamy na początku Księgi Rodzaju, u progu historii zbawienia. Duch Boży wyraża tu stwórczą potęgę Boga jako Tego, który własną mocą, na mocy aktu woli, powołał świat z niczego do istnienia. Z kolei ewangeliści wielokrotnie piszą o Duchu Świętym, za którego sprawą Jezus został poczęty i narodził się jako człowiek, a następnie Jego mocą działał. W Jezusie Chrystusie dokonało się niepowtarzalne zjednoczenie osobowości Syna Bożego i Ducha Świętego: to zapewniło Mu całkowitą nieomylność działania. Duch Święty, przenikający bez reszty Jezusa, sprawił, że pozostawał On w absolutnej łączności z Ojcem - „Ja i Ojciec jedno jesteśmy” (J 10,30) i był Mu całkowicie posłuszny - „Nie moja, lecz Twoja wola niech się stanie (Łk 22, 42), przez co nie tylko sam zwyciężył szatana, ale i wyrwał z jego mocy człowieka. Jeśli - jak to zostało wyżej powiedziane - rozumieć „ducha” jako „styl działania osoby”, to w przypadku Jezusa tym głównym motywem była miłość.
Chrystus powołał do życia Kościół - wspólnotę ludzi, którzy podobnie jak ich Mistrz, mają działać w oparciu o miłość. To ona jest ich głównym, niemal jedynym wyróżnikiem, w oczach świata. Jezus złożył też obietnicę, że będzie obecny w Kościele do końca świata, co przypieczętował, zsyłając nań Ducha Świętego. Nic więc dziwnego, że ogólna odpowiedź na pytanie postawione w temacie wykładu jest twierdząca. Tak - na mocy obietnicy Kościół jako całość po wszystkie czasy ma w sobie i zachowuje ducha Jezusa. Odpowiedź ta staje się jednak trudniejsza, gdy weźmiemy pod uwagę postawy poszczególnych wspólnot i ludzi. Czy duch Jezusa jest obecny w stylu ich życia? Inaczej mówiąc - trzeba to w tym miejscu nazwać po imieniu - czy cechuje ich miłość?
Ks. Werbiński, odwołując się do słów Pisma Świętego, sformułował listę kryteriów, za pomocą których możemy to stwierdzić. Oto pytania, które warto sobie postawić: 1) Jakie są owoce naszego postępowania? Co rodzi się z naszego myślenia i działania? 2) Czy przenika nas radość? Nie wesołkowatość, naturalne poczucie humoru, lecz autentyczna radość, której nic, nawet niepowodzenia czy nieszczęścia nie są w stanie odebrać? 3) Czy mamy w sobie pokój, który między innymi oznacza wewnętrzną wolność od dóbr doczesnych? Czy nie jesteśmy owładnięci manią gromadzenia rzeczy tu, na ziemi? 4) Czy mamy w sobie cierpliwość zarówno dla własnych słabości, jak i niedoskonałości naszych bliźnich? 5) Czy nade wszystko jest w nas miłość - postawa przynaglająca nas do nieustannego czynienia dobra?
Mieć w sobie ducha Jezusa oznacza w wymiarze osobowości upodobnienie się do Jezusa, zdobywanie Jego cech. W wymiarze postawy - to naśladowanie Go - zakończył ks. Werbiński.
Ważnym dopełnieniem wykładu była uwaga ks. Mirosława Mroza, który podkreślił, że tym, co szczególnie mocno różni ducha Jezusa od ducha świata, jest stosunek do krzyża, do cierpienia. O ile dla świata są one głupstwem, przekleństwem, czymś, czego należy unikać za wszelką cenę, o tyle dla chrześcijanina nabierają sensu jako sposób włączenia się w dzieło Jezusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

Duch Święty - Osoba czy energia?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj