Reklama

W poszukiwaniu zapomnianego piękna

Niedziela lubelska 28/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 17 - 23 czerwca br. w Lublinie odbył się Festiwal Sztuki " W Kręgu Bramy". Festiwal zorganizowany przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" miał na celu przywrócenie pamięci o rzeczach, które w dobie postępu i informacji coraz częściej odchodzą w zapomnienie. W ramach Festiwalu przy parafii pw. Ducha Świętego odbywał się Festiwal Słowa. Organizatorzy, chcąc wiele rzeczy "ocalić od zapomnienia", pokusili się o realizację niezwykłego przedsięwzięcia: zorganizowali spotkanie dwudziestu nieżyjących już poetów. Wiem, takie pomysły bardziej kojarzą się z "Dziadami", tudzież z pogańskimi oraz neopogańskimi praktykami. Proszę się jednak nie martwić, wszystko odbywało się jak najbardziej w duchu katolickim. Ale od początku.

Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył abp. J. Życiński. Już sama intencja Mszy była niezwykła: zgromadzeni modlili się za dusze poetów. Również homilia, którą wygłosił Metropolita, różniła się od tych, które zwykliśmy słuchać, traktowała bowiem o poezji i poetach. Arcybiskup rozpoczął rozważania odnosząc je do ewangelicznej przypowieści o liliach polnych. Zwrócił uwagę, że to właśnie poetyckie spojrzenie uczy dostrzegać piękno przyrody i przeżywać je w kategoriach wiary. Wskazał, iż szczególnie dziś, w dobie informacji, potrzebny jest taki dar poetyckiego spojrzenia na piękno przyrody: " Wierność chrześcijańska zobowiązuje do postrzegania takiego świata. Musimy umieć dostrzegać Boga, który pojawia się w zwykłym powiewie wiatru, a nie pośród natłoku informacji. Musimy zatroskać się o ekologię piękna." Arcybiskup wskazał też, iż swojego czasu został ukuty zwrot " sakrament piękna", funkcjonujący w kontekście piękna jako widzialnego znaku niewidzialnej Łaski Bożej. Mówił też, że jesteśmy zobowiązani odkrywać podobieństwo między tym, co mistyczne, a tym, co materialne, korzystając z zasady analogii między sakramentem wiary a sakramentem piękna. Ksiądz Arcybiskup przytoczył też jeden z wierszy koncelebrującego Mszę św. poety - ks. Jerzego Szymika.

Po Eucharystii nastąpiło wspomniane przeze mnie spotkanie poetów - zebrani mieli okazję być bezpośrednimi świadkami nagrania ballady dźwiękowej przygotowanej przez II Program PR i Teatr Polskiego Radia "Głosy poetów polskich". Prowadzący słuchowisko Iwona Smolka i Wacław Tkaczuk wprowadzili zebranych w świat nieżyjących już artystów. Swoje wiersze czytali m.in. Ważyk, Staff, Iwaszkiewicz, Gałczyński, Grochowiak, Białoszewski. Na nowo zabrzmiały ich głosy, jeszcze raz ożyły.

W ramach Festiwalu Sztuki odbywały się tez inne przedsięwzięcia przywołujące nieistniejące już wydarzenia, postaci, rzeczy. Na przykład w niedzielę 17 czerwca na ulicy Grodzkiej można było spotkać Józefa Czechowicza (znowu duch). Miało tam miejsce "Misterium Druku i Papieru" . Przypadkowi przechodnie mieli okazję uświadomić sobie, jak daleką drogę przeszliśmy od Guttenberga do współczesnych składów komputerowych. Pod Bramą Grodzką drukowany był na ręcznej maszynie z 1903 r. tomik Czechowicza "Poemat o Mieście Lublinie". Można było samemu odbić kawałek poematu, wykaligrafować piórem gęsim własne nazwisko, tudzież zaczerpnąć papieru.

W dzisiejszych czasach, gdy człowiek uwikłany jest w przerastające jego możliwości tempo życia, nie uświadamiamy sobie, że każda czynność to misterium dnia codziennego, które ma przybliżyć do Boga. Tego rodzaju festiwale pozwalają zatem wyciągnąć z lamusa to co nadaje poetyckiego wymiaru naszemu życiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy miłujesz Mnie?

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 21, 15-19.

Więcej ...

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Więcej ...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...