Reklama

Niedziela Częstochowska

O Wieniawskim w „Alternatwy 21”

Anna Wyszyńska

W kawiarni „Alternatywy 21” w Częstochowie 21 kwietnia br. odbyło się spotkanie autorskie z Katarzyną Bodziachowską, nauczycielką języka polskiego w L.O. im. C.K. Norwida w Częstochowie i autorką książek z gatunku zbeletryzowanych biografii. Do tej pory ukazały się jej książki o Marii Leszczyńskiej, Izabeli Czartoryskiej, Fryderyku Chopinie oraz Henryku Wieniawskim. Książka o Jacku Malczewskim jest obecnie w druku i ukaże się w najbliższych tygodniach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas spotkania Katarzyna Bodziachowska opowiadała m.in. o swoim zamiłowaniu do języka polskiego i jego nauczania, a także o tym, jako trudno jest dzisiaj wydać książkę, która nie jest sensacją. – Mam przyjemność, że moje książki ukazują się w wydawnictwie profesjonalnym, o bogatych tradycjach i wyrazistym prawicowym profilu. To warszawska Oficyna Wydawnicza Rytm – podkreśliła Katarzyna Bodziachowska.

Na pytanie, jak wybiera bohaterów swoich książek, odpowiedziała: – Moi bohaterowie są moimi przyjaciółmi i autorytetami. Dlatego chcę ich przybliżać czytelnikom. Biografia stricte encyklopedyczna mnie nie interesuje. Moje książki reprezentują gatunek nazywany biografią zbeletryzowaną, który pozwala przedstawić bohatera z bliska, człowieka wybitnego z jego codziennymi problemami, słabostkami, grzechami. Ja ich nie osądzam, bo to nie moja rola. Są to ludzkie winy, winy każdego z nas – podkreśliła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Anna Wyszyńska

W czasie spotkania Katarzyna Bodziachowska przeczytała fragment swojej książki pt. „Wieniawski. Droga do gwiazd”. Bohaterem utworu jest wybitny polski skrzypek żyjący w XIX w. Zasadnicza akcja książki rozrywa się w czasie jego ostatnich dni życia, kiedy po ataku serca, którego doznał w trakcie koncertu, przebywa w pałacu Nadzieżdy von Meck w Moskwie.

W urywkach wspomnień Czytelnicy poznają życie skrzypka, który od dziecka był „skazany na sukces”. Swoją wrażliwością wyróżniał się wśród rówieśników, dojrzewał szybciej niż inni, bo już w 8 roku życia zamieszkał z dala od rodzinnego domu – w Paryżu – aby uczyć się u wybitnych pedagogów. Do umierającego skrzypka przyjeżdża jego żona, brat, syn i przyjaciele. Czytelnik poznaje skomplikowane relacje między tymi osobami, a także ułomności wielkiego wirtuoza. Niektóre problemy zostały jedynie zasygnalizowane, bez odzierania ich z intymności, bo jak, podkreśliła Katarzyna Bodziachowska, nie wszystko powinno być dopowiedziane do końca. – Książka jest do „przeżycia” , a nie do „wyczytania”. Gdybym wszystko powiedziała czytelnikowi, to znaczy, że bym, go nie szanowała. Symboliści uważali, że powiedzieć komuś wszystko, to znaczy okraść go – okraść z umiejętności odkrywania, rozszyfrowywania. Sztuka musi zawierać jakąś tajemnicę, niedopowiedzenia, myśl, która zostanie odkryta przez odbiorcę.

Reklama

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: O Wieniawskim w "Alternatywy 21"

Kawiarnia „Alternatywa 21” przy ul. Mielczarskiego w Częstochowie, gdzie odbyło się spotkanie, powstała z inicjatywy Fundacji „Oczami Brata” która podejmuje wiele działań na rzecz osób z niepełnosprawnością. Spotkanie prowadził Bartosz Karczewski – wychowanek Katarzyny Bodziachowskiej. (akw)

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-04-22 20:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jabłko na niedzielny deser – na talerzu, w albumie i w muzeum

Floris Claesz van Dijck,
„Martwa natura z owocami,
orzechami i serem”
1613, Frans Hals Museum – Haarlem

Floris Claesz van Dijck

Floris Claesz van Dijck, „Martwa natura z owocami, orzechami i serem” 1613, Frans Hals Museum – Haarlem

Więcej ...

Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma – rozważania ks. Popiełuszki

2024-03-27 20:38

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

- Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma - to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 6 września 1982 r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w piątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany”, który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Bp Przybylski: Eucharystia jest do naśladowania

2024-03-28 21:16

Maciej Orman/Niedziela

– Eucharystia nie jest tylko do konsekracji, pięknego sprawowania obrzędów i adoracji. Eucharystia jest do naśladowania – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której w Wielki Czwartek przewodniczył w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Wiara

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...