Reklama

Misterium Wielkanocne

Spotkanie ze zmartwychwstałym

28 kwietnia w WSD w Paradyżu odbyło się misterium wielkanocne zorganizowane przez ojca duchownego Piotra Rutkowskiego przy współudziale grupy teatralnej. Miało ono na celu na nowo przeżycie tego, co dokonało się po Zmartwychwstaniu Jezusa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Misteria paschalne od dawien dawna pomagają wiernym spojrzeć na wydarzenia paschalne oczami ewangelistów i tych, którzy żyli w tamtym czasie. Pozwalają zrozumieć i doświadczyć na nowo obecności Boga. Człowiek, przeżywając misterium Chrystusa, może odnaleźć siebie.

Emaus

Misterium podzielone było na cztery etapy wędrowania za Jezusem, cztery stacje zatrzymania i spoglądania na Jezusa, Maryję, niewiernego Tomasza i uczniów przy Jeziorze Tyberiadzkim. Był to czas zatrzymania i spoglądania na Jezusa, nie umarłego, ale żyjącego wśród nas. To spotkanie pokazuje nam prawdę o tym, jak często my sami mijamy się z Jezusem na naszej drodze. A przecież nasze drogi codziennie wiodą do Emaus... a nam ciężko w to uwierzyć, że zawsze jest On z nami, tym nędznym kaleką, biedakiem, upartym człowiekiem itd. On słyszy nas i prosi o samarytańską przysługę. A my... ciągle z daleka i tak trudno nam Ciebie rozpoznać. Dlaczego...? Przecież znamy Twoje słowa, może nawet aż za bardzo je znamy. Jednak nie możemy ich rozpoznać, a jeżeli poznajemy, to tak trudno zapytać: Czy to był Pan?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maryja

Kolejna stacja to Niepokalana. To piękne spotkanie z Maryją pokazuje nam, jak ogromną rolę odgrywa Ona w naszym życiu i jak wielkie znaczenie nabiera nasze życie wobec naszego Pana, Jezusa Chrystusa. To przecież Ona każdego dnia wstawia się za nami w codziennym naszych potrzebach. To Ona uczy najpierw Apostołów, a następnie nas, jak słuchać Jezusa i wypełniać Jego wolę. Ona nie wskazuje na siebie, ale na Niego, bo On ma być w centrum naszego życia.

Jezioro Tyberiadzkie

Reklama

Spotkanie Jezusa z uczniami nad Jeziorem Tyberiadzkim, cudowny połów ryb i przepiękny dialog Jezusa z Szymonem. Wiosła, sieci, ryby, staw i ognisko wprost mówiły o tym przepięknym spotkaniu Jezusa z uczniami i jak Go poznali przy łamaniu chleba. Jednak nikt z uczniów nie odważył się zapytać: „Czy to jest Pan?”.
Dialog Jezusa z Szymonem to trzy jakże ważne pytania: „Szymonie... czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?” (J 21, 15). To piękny dialog, którego głębię każdy z nas może odnieść do siebie. Jednak jaka będzie nasza odpowiedź? Pan czeka na Twoją odpowiedź i zaufanie: „Panie, Ty wszystko wiesz. Ty wiesz, że Cię kocham” (17). Takiej odpowiedzi oczekuje Jezus, odpowiedzi twojego serca.

Świątynia

Idąc za Jezusem, dochodzimy do świątyni, gdzie Bóg przebywa i jest obecny. To tu następuje kolejne spotkanie z tym samym Jezusem co w Emaus czy nad Jeziorem Tyberiadzkim. On nam się zostawił w postaci chleba, a każdego dnia w świątyni możemy Go tam spotkać. On jest, bo On żyje i zmartwychwstał. Jednak czy ja wierzę? „Jeszcze może daleko i na pewno nie blisko,/ bym Twą wielkość ocenił.../ Jeszcze Ciebie nie słyszę, jeszcze Ciebie nie widzę,/ lecz przeczuwam, że przyjdziesz, ale wiem już, że idziesz -/ aby nędzne me serce.../ porwać w wiry wszechświata i ogarnąć płomieniem”. Te słowa śląskiego poety Edwarda Kozikowskiego rozbrzmiewają w naszych sercach - „Spraw, Panie, by rozżarzyło się tabernakulum sprzed Twoich ołtarzy!”.
Zakończeniem naszego misterium wielkanocnego była adoracja Najświętszego Sakramentu w świątyni, miejscu spotkania z żyjącym Jezusem, który nieustannie daje światu miłość i nadzieję.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj