Reklama

Szeroka perspektywa egzystencji

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 21/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. dr. Eligiuszem Piotrowskim, dyrektorem Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. bł. Edyty Stein w Zielonej Górze, rozmawia Barbara Dziadura

Barbara Dziadura: - Czy we współczesnym świecie teologia jest potrzebna? Czy potrzebna jest młodym ludziom?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. dr Eligiusz Piotrowski: - Czy teologia jest dzisiaj potrzebna? Bez wątpienia, i to może bardziej niż kiedykolwiek. Teologia jest refleksją człowieka wierzącego nad rzeczywistością wiary Kościoła, która kształtuje jego osobowe istnienie, jego bycie człowiekiem. Jest także refleksją w świetle wiary nad otaczającym światem w najrozmaitszych jego przejawach. Od początku swoich świadomych dziejów ludzie zastanawiali się nad sensem swego życia, nad swoim początkiem i celem, nad prawdą, która została ludziom zadana. W studiowaniu teologii spotykają się rozum i wiara, stając w służbie prawdy. Wiara pozwala odkrywać przestrzenie, których sam rozum nie jest w stanie przeniknąć, co najwyżej niewyraźnie je przeczuwa. Rozum krytycznie porządkuje odkrywane treści wiary. Każdy człowiek mniej lub bardziej świadomie szuka klucza do zrozumienia całości i swojej roli na wielkiej scenie świata, i w tych poszukiwaniach teologia pragnie mu pokornie służyć.
Młodzi ludzie przychodzą na uniwersytet z różnymi motywacjami. Chcą zdobyć wykształcenie, ale na pewno chcą też znajdować mądrość pozwalającą im zrozumieć siebie i drugiego człowieka. Stawiają krytyczne pytania, czasami bardzo zaangażowane, szukając sposobu na zmianę tego, czego doświadczają wokół. Uniwersytet jako taki jest miejscem kształcenia uniwersalnego, dlatego każdy średniowieczny (a także dzisiejszy) uniwersytet wiązał swoje edukowanie z teologią, pozwalającą na uzyskanie szerokiej, najszerszej perspektywy człowieczej egzystencji. Tak więc można powiedzieć, że uniwersytecka teologia pozostaje na usługach wiary i na usługach człowieka. Inaczej nie miałaby racji bytu.

- Na co położony jest nacisk w kształceniu studentów w ramach Instytutu Filozoficzno-Teologicznego?

- W kształceniu akademickim decydujący jest program studiów, który odpowiada z jednej strony zawodowemu przygotowaniu, czyli pracy katechetyczno-pastoralnej, z drugiej zaś ma służyć najpełniejszemu ludzkiemu i religijnemu rozwojowi. Jednym z naszych celów jest to, by nasi studenci i absolwenci potrafili znajdować się w nowej i wciąż zmieniającej się sytuacji społeczno-polityczno-gospodarczej, by byli ludźmi podejmującymi odpowiedzialność za Państwo i Kościół. Rozumienie rzeczywistości, w której się żyje, pozwala na znalezienie w niej najlepszego (a nie najwygodniejszego) dla siebie miejsca. W tym chcemy być pomocni, dając im jak najpełniejszy ogląd rzeczywistości. Dla ludzi wierzących, podejmujących teologiczne studia, są one okazją do pogłębienia swojej wiary, do umocnienia swojego osobistego związku z Panem Bogiem. Dla „wadzących się” z Bogiem i sobą - szansą na znalezienie wewnętrznego pokoju.

- Co swoim studentom proponuje Uniwersytet Szczeciński, w ramach którego działa Instytut?

Reklama

- Dla Uniwersytetu Szczecińskiego nasi studenci są takimi samymi jak studiujący w Szczecinie, tyle że zajęcia odbywają się w Zielonej Górze (rok I) i Gorzowie (rok II-V). Gorzej sytuowani mają prawo do otrzymywania wsparcia materialnego (stypendium socjalne), a najlepsi otrzymują stypendium nagrodowe. To bardzo wymierna korzyść z pozostawania w strukturach państwowej uczelni.

- Instytut w Zielonej Górze istnieje od roku. Choć to nie jest długi czas, to uczelnia już nawiązała współpracę z placówkami za granicą. Na czym polega i jak przebiega ta współpraca?

- Współpraca z zagranicą toczy się na razie na płaszczyźnie wykładowców, którzy uczestniczą w szerokim dialogu teologów europejskich, poszukujących tożsamości teologii w zmieniającej się sytuacji Europy. Na przełomie sierpnia i września (29 sierpnia - 2 września br.) odbędzie się w Szwajcarii V Kongres Teologów Europejskich, na którym nie zabraknie przedstawicieli naszego środowiska teologicznego. To wszystko przygotowuje bazę do współpracy na płaszczyźnie studentów, choć tu konieczne jest pokonanie bariery językowej, czyli mówiąc wprost, takie opanowanie języka, które pozwoli na wspólne zajęciach prowadzone w języku obcym.

- Jakie Ksiądz ma plany związane z rozwojem i działalnością uczelni?

- Mówiąc o planach, trzeba mówić o inicjatywach i zamierzeniach całego zespołu wykładowców, mających wpływ na kształt naszego Instytutu. Kierunków działań jest wiele. Najpierw chcemy zapewnić naszym studentom optymalne warunki studiowania, w czym pomaga nam ciągle doposażenie sal wykładowych, biblioteki i czytelni. To w dziedzinie bazy materialnej. Myślimy również o pogłębieniu współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim, która - jak ufam - zaowocuje w przyszłości wspólnymi działaniami edukacyjnymi. Zachęcamy studentów UZ do podejmowania studiów teologicznych, a podejmującym naukę w naszym Instytucie oferujemy indywidualną organizację studiów. Planujemy także organizowanie sesji naukowych, otwartych dla szerszego grona zainteresowanych. O tym będziemy na bieżąco informować Czytelników Aspektów, którzy z pewnością skorzystają z naszej oferty.

- Dziękuję bardzo za rozmowę.

Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. bł. Edyty Stein
ul. Bułgarska 30, 65-647 Zielona Góra
tel. (0-68) 454-25-22, fax (0-68) 454-25-45

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Gotowy strój dla nowego papieża w trzech rozmiarach i siedem par butów

2025-05-07 14:18

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Strój dla nowego papieża jest już gotowy i będzie czekać na niego w "komnacie łez",czyli w zakrystii Kaplicy Sykstyńskiej- poinformowano w Watykanie przed rozpoczynającym się w środę po południu konklawe. Zgodnie z tradycją strój został uszyty w trzech rozmiarach: małym, średnim i dużym.

Więcej ...

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

2025-05-07 14:05
Transmisja Konklawe

Redakcja/Vatican News

Transmisja Konklawe

Już dziś wieczorem odbędzie się pierwsze głosowanie kardynałów elektorów podczas rozpoczynającego się o 16.30 konklawe. Pierwszy dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej - biały oznaczający wybór nowego biskupa Rzymu, lub czarny wskazujący, że wybór nie został jeszcze dokonany - spodziewany jest najwcześniej około godziny 19.00.

Więcej ...

Prokuratura: życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest zagrożone

2025-05-08 09:57

PAP/Radek Pietruszka

Życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest zagrożone - poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Przekazała, że czynności procesowe z podejrzanym o zabójstwo pracowniczki UW zaplanowano w godzinach popołudniowych w Prokuraturze Rejonowej Śródmieście-Północ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...