Reklama

Rocznica kanonizacji św. Urszuli Ledóchowskiej

Na szaro

9 maja w Gorzowie Wlkp. uroczyście obchodziliśmy 1. rocznicę kanonizacji św. Urszuli Ledóchowskiej. To okazja, by zauważyć obecność w naszej diecezji sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Kiedy jedna z moich koleżanek po raz pierwszy przywdziała urszulański strój zakonny, młodzież mówiła o niej: „Zrobili ją na szaro”. Tak właśnie jest. Mówimy o nich „szare urszulanki” po prostu dlatego, że chodzą na szaro.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Matka Urszula

Reklama

Julia Ledóchowska urodziła się w 1865 r. w Austrii. Choć młodość spędziła na obczyźnie, otrzymała staranne wychowanie w duchu katolickości i patriotyzmu. W 1883 r. rodzina Ledóchowskich powraca do Polski i osiedla się w Lipnicy Murowanej k. Bochni. Dwa lata później umiera ojciec Julii - Antoni. Po niedługim czasie Julia wstępuje do zakonu urszulanek (dziś mówimy „czarnych”, Unii Rzymskiej) w Krakowie, gdzie w klasztorze spędza 21 lat (1886-1907), przyjmując imię zakonne Urszula. W 1907 r. ze szczególnym błogosławieństwem papieża Piusa X wraz z kilkoma siostrami wyjeżdża do Petersburga, by tam prowadzić działalność apostolską wśród Polonii. Organizuje tam dom zakonny i zostaje jego przełożoną. Później pracuje w Finlandii, a następnie, wygnana z granic cesarstwa rosyjskiego, w Szwecji. W 1920 r. Urszula wraca wraz z towarzyszkami do Polski, osiada w Pniewach i zakłada nowe żeńskie zgromadzenie zakonne, nową gałąź urszulanek, dostosowując ich pracę do aktualnych potrzeb duszpasterskich. Stolica Apostolska zatwierdza Konstytucje Zgromadzenia w 1923 r. na próbę i w 1930 r. ostatecznie. W ten sposób powstaje Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, które stopniowo rozprzestrzenia się na cały świat.
Urszula Ledóchowska odeszła do wieczności w Rzymie 29 maja 1939 r. Została beatyfikowana przez Jana Pawła II w Poznaniu 20 czerwca 1983 r. W 1989 r. jej zachowane od zniszczenia ciało zostało przeniesione z Rzymu do Pniew i złożone w kaplicy domu macierzystego. Jej kanonizacja miała miejsce w Rzymie 18 maja 2003 r.

Przybyły do nas

Reklama

W 1962 r. władze komunistyczne zamknęły szkołę prowadzoną przez siostry urszulanki w Pniewach. Wtedy ówczesna matka generalna Franciszka Popiel została zmuszona do szybkiego znalezienia nowych placówek. W tych okolicznościach pierwsze urszulanki przybyły do naszej diecezji 24 września 1962 r. - do Łagowa Lubuskiego na prośbę ówczesnego proboszcza ks. Henryka Guzowskiego. Były to trzy siostry, które zajmowały się katechizacją, prowadzeniem zakrystii i gospodarstwa domowego na plebanii. Dosłownie kilka dni później, 2 października 1962 r., na zaproszenie bp. Wilhelma Pluty, pięć urszulanek rozpoczęło pracę w Kurii Biskupiej w Gorzowie Wlkp. Siostry zajmowały się wówczas pracą w Referacie Duszpasterstwa Dobroczynnego, w Wydziale Nauki Katolickiej (od 1963 r.), utrzymaniem porządku w Kurii oraz stołowaniem jej pracowników (w latach 1965-69). W 1978 r. siostry opuściły Łagów, za to od 1981 r. przyjechały do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach, gdzie pozostały do 2001 r. W 1984 r. pojawił się nowy dom sióstr w Gorzowie, w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Kilka lat później, 26 sierpnia 1987 r., siostry rozpoczęły również pracę w naszym Seminarium Duchownym w Paradyżu. W czasie reorganizacji diecezji, kiedy Kuria Biskupia przeniosła się z Gorzowa do Zielonej Góry, wraz z nią przeniosły się i urszulanki. Od 15 lutego 1993 r. siostry zamieszkały w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nasze urszulanki

Obecnie w naszej diecezji pracuje dziewięć sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. W Gorzowie są to: s. Danuta Białonowicz, s. Maria Szafulska i s. Janina Białobłocka. Siostry zajmują się tam katechizacją i pracą z dziećmi, a jedna z nich jest zakrystianką. W Paradyżu posługują: s. Maria Daab, s. Jadwiga Miłkowska i s. Barbara Czerwik. Podejmują tam różne prace administracyjne, jedna z nich jest szefową kuchni. W Zielonej Górze mieszkają: s. Elżbieta Stodolska, s. Maria Piętak i s. Teresa Bogacz. Dwie siostry katechizują i zajmują się pracą z dziećmi i młodzieżą, jedna pracuje w Kurii Biskupiej w Wydziale Nauki Katolickiej i w ODN.
Co nam ofiarowują? Pewnie najbardziej znanym rysem ich duchowości jest apostolstwo uśmiechu. Św. Urszula mówiła: „Idźcie w świat z uśmiechem na ustach. Idźcie rozsiewać trochę radości”. Siostry oddają też szczególną cześć Sercu Jezusowemu, wsłuchując się w Chrystusowe „Pragnę” i codziennie modlą się za konających. Istotnym elementem charyzmatu zgromadzenia jest praca wychowawcza i nauczycielska, a także charytatywna i misyjna.

Uroczystości

W roku przypadającym po kanonizacji Matki Założycielki na całym świecie, wszędzie tam, gdzie są szare urszulanki, sprawowane są uroczystości dziękczynne za jej kanonizację. W naszej diecezji te uroczystości przypadły 9 maja i były obchodzone w katedrze w Gorzowie Wlkp. Rozpoczęły się o godz. 10.00 montażem słowno-muzycznym pt. Święty to przyjaciel. S. Maria Piętak i aktorka Małgorzata Wower zaprezentowały wspomnienia o Matce Urszuli różnych osób: jej uczennic, sióstr, hierarchów Kościoła, a także Henryka Sienkiewicza. O 10.30 bp Adam Dyczkowski przewodniczył uroczystej Mszy św. W kazaniu Ksiądz Biskup szczególnie wiele miejsca poświęcił miłości do ojczyzny św. Urszuli. Mówił o tym, że kochała ona ojczyznę tą samą miłością, co Boga. Dziś potrzeba takich wzorów patriotyzmu. Po Mszy św. siostry urszulanki zaprosiły przybyłych gości na mały poczęstunek.

Przypadek ks. Darka

Na koniec mały wątek osobisty. Pochodzę z parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gorzowie. Kiedy jeszcze byłem ministrantem, przyszły do nas szare urszulanki, wnosząc wiele nowego w nasze życie. Kilka lat później poszedłem do seminarium. A tam kogo zastałem? Szare urszulanki. Rekolekcje przed święceniami kapłańskimi wraz z moimi współbraćmi przeżyłem w domu macierzystym sióstr urszulanek w Pniewach. Będąc w Rzymie, byłem na kanonizacji Matki Urszuli. W tym momencie można by jeszcze przypuszczać, że to tylko zbieg okoliczności, gdyby nie to, że po powrocie ze studiów zamieszkałem w Zielonej Górze w parafii Najświętszego Zbawiciela, w jednym domu z urszulankami. W ten sposób obszedłem wszystkie miejsca w naszej diecezji, gdzie siostry pracują. Czyż to nie znak Boży? Siostry urszulanki w każdy czwartek modlą się w intencji kapłanów modlitwą poleconą przez Założycielkę, także za mnie...

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Więcej ...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Adobe Stock

8 maja to wyjątkowe święto dla czcicieli Matki Bożej Pompejańskiej i odmawiających nowennę pompejańską. To dzień poświęcenia Sanktuarium Królowej Różańca Świętego.

Więcej ...

Prokuratura: życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest zagrożone

2025-05-08 09:57

PAP/Radek Pietruszka

Życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest zagrożone - poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Przekazała, że czynności procesowe z podejrzanym o zabójstwo pracowniczki UW zaplanowano w godzinach popołudniowych w Prokuraturze Rejonowej Śródmieście-Północ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...