Reklama

Charłupia Mała

Oto wielka tajemnica wiary

Niedziela włocławska 28/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trakcie Eucharystii na nowo uczestniczymy w misterium Jezusa Chrystusa - naszego Zbawiciela i Mistrza. Wtedy po raz kolejny przychodzimy do Stołu, aby karmić się Jego Ciałem i Krwią. Każda Msza św. jest zatem nowym powrotem do Wieczernika, gdzie w Wielki Czwartek Chrystus spożywał Ostatnią Wieczerzę. Centrum, kulminacyjny punkt, źródło, największy sakrament Kościoła - Eucharystia!

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w parafii Charłupia Mała od lat jest związana z Czterdziestogodzinnym Nabożeństwem. W tym czasie parafianie mają szczególną sposobność adoracji Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Jakże to piękne źródło mocy Jezusowego odkupienia, źródło życia wiecznego, źródło życia w Bogu. Źródło tym piękniejsze, że połączone z celebracją Mszy św. Przez trzy dni ks. dr Tadeusz Lewandowski oraz ks. dr Tomasz Michalski, w ramach rekolekcji przybliżali wiernym tajemnicę naszej wiary, ukazywali piękno Ofiary ołtarza, a zarazem łączyli to z osobą kapłana, który w zastępstwie Chrystusa staje we współczesnym wieczerniku. Kulminacyjnym momentem Czterdziestogodzinnego Nabożeństwa była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Stanisława Gębickiego. Wcześniej Ksiądz Biskup pobłogosławił nowy ołtarz na cmentarzu parafialnym i modlił się za wszystkich zmarłych tam spoczywających, a zwłaszcza za kapłanów.

W czasie Mszy św. została również poświęcona tablica upamiętniająca proboszczów i administratorów parafii Charłupia Mała, sprawujących ten urząd w XX w.

Funkcję tę piastowało dziewięciu kapłanów, nie tylko diecezjalnych:

ks. Antoni Margoński (1899-1901), o. Zygmunt Leon Wierzyński OSPPE (1901-03), ks. Ludgard Radzymiński (1903-16), ks. Wacław Gajzler ( 1916-19), ks. Franciszek Jasiński (1919-24), ks. Ignacy Pillich ( 1924-52), ks. Władysław Sarnik (1952-92), ks. Eugeniusz Stachura ( 1992-2000) i ks. Leszek Malinowski (od października 2000 r.).

Przed procesją eucharystyczną Ksiądz Biskup skierował do parafian charłupskich słowo, w którym podkreślił rolę i zarazem ogromną misję ludzi świeckich w Kościele. Nawiązał do listu apostolskiego Jana Pawła II Tertio millennio ineunte i słów: "wypłyń na głębię", by chrześcijanie XXI w. byli gotowi odnaleźć swoją tożsamość i powołanie, tak często zaniedbane, zapomniane i niejednokrotnie odrzucone. Bp Gębicki wyraził też uznanie dla ks. Leszka Malinowskiego - proboszcza i kustosza sanktuarium charłupskiego za szereg prac wykonanych na cmentarzu parafialnym (założenie kostki brukowej na głównej alei, oświetlenie, nagłośnienie oraz nowy ołtarz). Zaznaczył jednocześnie, że nie byłoby to możliwe bez ofiarnej i życzliwej pomocy parafian, którzy wielokrotnie w ostatnich latach okazywali dobre serce i troskę o świątynię.

Jakże nieskończenie dobry jest Bóg! Tę prawdę każdy chrześcijanin powinien nieustannie kontemplować. W ciągu trzech świątecznych dni wierni z parafii Charłupia mogli wyznać swoją "wiarę w Chrystusa-Eucharystię, w Chrystusa - Chleb żywy i dający życie". Ale ta obecność Chrystusa w Eucharystii trwa nadal, zawsze "tak samo cicha, pokorna i hojna" . Pozostaje tylko pytanie, czy my - chrześcijanie trzeciego tysiąclecia - potrafimy dać wyraz naszej wdzięczności Chrystusowi? Wdzięczności za "nieprzebrany i szeroko otwarty dla wszystkich skarbiec Bożej miłości" (Jan Paweł II).

"Dziękujemy Ci, Ojcze nasz, za święte imię Twoje,

któremu zgotowałeś mieszkanie w sercach naszych.

Ty, o Panie przedwieczny, stworzyłeś wszystko dla imienia Twego,

pokarm i napój dałeś ludziom na pożywienie,

nam zaś darowałeś pokarm duchowy oraz napój i żywot wieczny

przez Chrystusa, Syna Twego!"

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolskie Nocne Czuwanie Apostolatu Margaretka na Jasnej Górze

2024-05-13 08:24

Mat. prasowy

W czwartek 23 maja, w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji kapłanów oraz o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne.

Więcej ...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Po pomoc do św. Andrzeja Boboli

2024-05-13 20:41

Archiwum parafii

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania