Reklama

Franciszek

Franciszek u św. Marty: o potrzebie pokornego głoszenia Ewangelii

Grzegorz Gałązka

Ewangelię trzeba głosić pokornie, przezwyciężając pokusę pychy – podkreślił papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Uczestniczyli w niej członkowie Rady Kardynałów ( K-9). Ojciec Święty w dzisiejsze liturgiczne święto św. Marka Ewangelisty wskazał też na konieczność wychodzenia z orędziem ewangelicznym ku światu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cytując czytany dziś fragment Ewangelii wg. św. Marka (16,15-20) Franciszek zaznaczył, że misja jaką Jezus przekazuje uczniom to: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”, a nie pozostawanie w Jerozolimie, bowiem Ewangelię zawsze głosi się w drodze, a nigdy siedząc na miejscu. „Trzeba zatem wyjść tam, gdzie Jezus nie jest znany lub gdzie jest prześladowany czy oszpecony, aby głosić prawdziwą Ewangelię” – stwierdził papież.

Ojciec Święty podkreślił, że takie wyjście związane jest z ryzykiem, jakie podejmuje głosiciel Ewangelii, bo nie szuka on dla siebie bezpieczeństwa, ubezpieczenia na życie, ale wyrusza w drogę. Jest to pielgrzymowanie fizyczne, duchowe, albo też pielgrzymowanie cierpienia. W tym kontekście Franciszek przypomniał wkład jaki w głoszenie Ewangelii wnoszą osoby chore, ofiarowujące swoje cierpienia za Kościół, za chrześcijan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie papież postawił pytanie o styl tego przepowiadania wskazując na słowa pierwszego czytania (1 P 5, 5b-14). Zauważył, że św. Piotr, który był nauczycielem św. Marka jasno zachęca: „wzajemnie przyobleczcie się w pokorę”. Ewangelię trzeba głosić z pokorą, ponieważ Syn Boży uniżył samego siebie, unicestwił samego siebie. „Głoszenie Ewangelii to nie karnawał, to nie festiwal” – podkreślił Ojciec Święty.

Reklama

Franciszek dodał, że Ewangelii nie można głosić ludzką mocą, w duchu wspinania się i zejścia w dół. Zatem wszyscy są wezwani do „wzajemnego przyobleczenia się w pokorę”, aby przezwyciężyć pokusy światowości, bo „Bóg sprzeciwia się pysznym, pokornym zaś daje łaskę” (Jk 4,6). Papież wskazał, że pokora jest konieczna, ponieważ niesiemy orędzie upokorzenia, a jeśli nawet orędzie chwały, to poprzez upokorzenie. Zauważył, że przepowiadanie Ewangelii doznaje pokusy władzy, pychy, światowości i wówczas przepowiadamy Ewangelię rozwodnioną, bez siły, bez Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Dlatego św. Piotr mówi: „Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć. Mocni w wierze przeciwstawiajcie się jemu. Wiecie, że te same cierpienia ponoszą wasi bracia na świecie”. Stąd prawdziwe głoszenie Ewangelii doznaje pokusy, a jeśli się tak nie dzieje, to znaczy, że diabeł nie jest zbyt zaniepokojony nauczaniem, które niczemu nie służy. „Dlatego zawsze w prawdziwym głoszeniu jest coś z kuszenia, a nawet prześladowania” – zaznaczył Ojciec Święty. Dodał, że w tym cierpieniu zawsze Pan Bóg pospieszy nam z pomocą, obdarzy siłą, bo obiecał to Jezus apostołom posyłając ich w świat.

„To Pan nas pocieszy, obdarzy nas siłą, by iść dalej, ponieważ działa On wraz z nami, jeśli jesteśmy wierni orędziu ewangelicznemu, jeśli wychodzimy z naszych ograniczeń, aby głosić Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem i głupstwem, i jeśli czynimy to ze stylem pokory, prawdziwej pokory. Niech Pan da nam tę łaskę, jako ochrzczonym, wszystkim, aby podjąć drogę ewangelizacji z pokorą, z ufnością w Niego samego, głosząc prawdziwą Ewangelię: «Słowo przyszło w ciele». Słowo Boże przyszło w ciele. Jest to szaleństwo, skandal; ale trzeba to czynić ze świadomością, że Pan jest blisko nas, działa z nami, umacnia naszą pracę” – powiedział Franciszek na zakończenie swej homilii.

Podziel się:

Oceń:

2017-04-25 12:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: patrz na Krzyż, wejdź w tajemnicę Jezusa

Grzegorz Gałązka

Czy wchodzę w tajemnicę Chrystusa, który «umiłował mnie i wydał samego siebie na śmierć za mnie»? – pytał papież Franciszek na porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Werona czeka na papieża: pielgrzymka pod znakiem pokoju

2024-05-03 10:24

materiał prasowy

Dziesięć lat od ostatniej Areny Pokoju, w Weronie odbędzie się kolejne spotkanie przypominające o dziedzictwie tego włoskiego miasta, które leży na „skrzyżowaniu kultur i narodów”. - Udział papieża w tym wydarzeniu przyczyni się do wzmocnienia naszego wołania na rzecz pokoju i sprawiedliwości - mówi burmistrz Damiano Tommasi. Franciszek będzie w Weronie 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...