Reklama

Ks. Waldemar Wesołowski

„Posłani, by służyć”. Święcenia diakonatu w legnickiej katedrze

2017-04-29 18:56

Ks. Waldemar Wesołowski

W sobotę 29 kwietnia w legnickiej katedrze 7 alumnów 5 roku Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło święcenia diakonatu. Od tego dnia diakoni należą już do grona duchowieństwa.

Podczas uroczystości święceń ślubowali posłuszeństwo biskupowi legnickiemu oraz życie w celibacie. Otrzymali posłanie do głoszenia Słowa Bożego i posługi charytatywnej. Uroczystości przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. Obecni byli także bp Marek Mendyk, bp Stefan Cichy, przełożeni seminarium księża z parafii oraz rodzice, bliscy i przyjaciele święconych diakonów.

W homilii mszalnej bp Zbigniew Kiernikowski przypomniał znaczenie diakonatu w historii Kościoła. „Tak, jak Jezus kiedyś wybierał swoich uczniów, tak dzisiaj Kościół wybiera do posługi charytatywnej i innych posług, w tym głoszeniu Słowa” – mówił Kaznodzieja. Podkreślił, że w czasach apostolskich wybrano siedmiu diakonów, którym zlecono „posługę stołu”, czyli działalność charytatywną. Jednak szybko się okazało, że diakoni przejęli także posługę Słowa.

Reklama

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ

Zobacz zdjęcia: Święcenia diakonatu w Legnicy

„Diakon Szczepan, jako pierwszy, oddał za to życie, stał się świadkiem – męczennikiem. Diakon Filip natomiast został posłany przez Pana, aby wyjaśnić słowo proroka Izajasza urzędnikowi królewskiemu, człowiekowi zagubionemu, który nie rozumiał swojego losu, potem go ochrzcił. Być diakonem znaczy świadczyć o Jezusie w każdym czasie i w każdych okolicznościach” – podkreślił bp Kiernikowski.

Następnie zwracając się do kandydatów do święceń zapytał: „Czy wy pozwoliliście się wybrać? Czy jesteście gotowi doświadczyć życia, którym jest Jezus? Dla niego warto oddawać życie, ponieważ On ma władzę nad życiem. Jesteście na to gotowi?”.

Biskup legnicki dodał też, że to Jezus będzie decydował o tym, dokąd pośle swoje sługi, jednak człowiek musi odpowiedzieć na to wezwanie. Bez tego Bóg nie działa. „Wchodząc w tę posługę, musicie się godzić na oddawanie siebie do dyspozycji Boga. Będziecie w służbie Ducha Świętego, który wam pomoże przyjąć postawę służby do końca” – mówił bp Zbigniew.

Nawiązując do postaci patronki dnia – św. Katarzyny Sieneńskiej życzył: „Niech ona was wspomaga. Ta święta pragnęła, aby ludzkie serca szukały panowania jedynego Pana. Służyła Kościołowi i wprowadzała ludzi w misterium Chrystusa”. A zwracając się do rodziców i bliskich powiedział: „Wy też ich wspomagajcie i módlcie się za nich, aby kiedy staną wobec wyborów życiowych, zawsze wypełniali wolę Boga, a nie dbali o własne wygody”.

Po święceniach był czas na życzenia i spotkania w gronie bliskich. Nowi diakoni już wkrótce udadzą się do wyznaczonych przez biskupa parafii i tam odbędą roczną praktykę duszpasterską. Będą głosić Słowo Boże, nauczać katechezy, będą angażować się w pracę charytatywną i formacyjną w parafialnych grupach i stowarzyszeniach. A za dwa lata przyjmą święcenia prezbiteratu

Warto przypomnieć, że znakiem rozpoznawczym diakonów są: dalmatyka oraz stuła przewieszona przez lewe ramię. Do zadań diakonów w Kościele należą: asystowanie biskupowi i prezbiterom w czasie funkcji liturgicznych, udzielanie chrztu, rozdawanie Komunii świętej, czytanie Ewangelii, przewodniczenie nabożeństwom (ale nie Eucharystii), sprawowanie sakramentaliów, asystowanie i błogosławienie małżeństw na podstawie delegacji biskupa lub proboszcza, prowadzenie pogrzebu, zajmowanie się dziełami miłosierdzia i administracją oraz akcją społecznej pomocy.

Nowi diakoni:
Przemysław Głuszek
Michał Kamiński
Łukasz Kusztra
Mateusz Maleńczuk
Tomasz Piątkowski
Adrian Sielicki
Patryk Zarzeczny

Tagi:
diakonat

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

Myśląc z Wyszyńskim

Myśląc z Wyszyńskim

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem