Reklama

Konsekracja kościoła w Orłowie

Historia parafii spleciona z dziejami Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Orłowo to niewielka wioska oddalona kilka kilometrów na północ od Inowrocławia. Nie odbiega zasadniczo swym wyglądem od innych polskich wsi - szkoła, dworek, trochę domów i zabudowań gospodarskich, ludzie żyjący tymi samymi problemami, co większość polskich rolników... Przez wieś przebiega niezbyt uczęszczana droga. Przy niej, w otoczeniu pięknej zieleni wznosi się kościół parafialny pw. św. Elżbiety, pobudowany z charakterystycznej dla inowrocławskiego regionu żółtej cegły. Orłowo poszczycić się może jednak niezwykle barwnymi dziejami, które mocno zazębiają się z historią Polski.

Dzieje wsi i parafii

Najstarsza wzmianka o Orłowie pochodzi z 1227 r. Wieś należała wówczas do księcia Konrada Mazowieckiego - tego samego, który sprowadził do Polski Krzyżaków celem obrony przed pogańskimi plemionami pruskimi. 23 kwietnia 1228 r. nadał on Zakonowi znaczną część swych dóbr. Wraz z ziemią chełmińską przekazał im też swe włości: gród Nieszawę oraz wsie: Siedlec, Rogowo i właśnie Orłowo. We wsi znajdował się wówczas dwór (najprawdopodobniej obronny) oraz folwark administrowany przez " Landskomtura", który podlegał komturowi nieszawskiemu. Nie można wykluczyć, że w pewnym okresie Orłowo było siedzibą niezależnej komturii. Po 1410 r. wieś powróciła na krótko w ręce polskie. W 1422 r. w okolicy doszło do bitwy wojsk polskich z Zakonem. Orłowo ponownie, tym razem już ostatecznie, zostało odbite i stało się posiadłością królewską.

Nie jest znana dokładna data erekcji parafii. Stało się to jednak najpewniej po 1128 r., a przed końcem XIV w. Parafia obejmowała wówczas tylko wieś Orłowo, a życie duchowe koncentrowało się w niewielkim, najprawdopodobniej drewnianym, domu Bożym. Przypuszczalnie stał on mniej więcej w tym samym miejscu, w którym wznosi się obecna świątynia. Zapewne już wówczas kościół ów nosił wezwanie św. Elżbiety. Krzyżacy wiele kościołów na swych ziemiach powierzali w pieczę tej właśnie Świętej. Ok. 1520 r. wieś wcielona została na krótko do parafii w Starej Nieszawie. Pod koniec XVI w. parafią zarządzali tzw. "świeccy proboszczowie", a posługę duchową pełnili podlegli im wikariusze. W 1858 r., w miejscu starego drewnianego kościoła pobudowano nowy, jednonawowy, nieorientowany (prezbiterium zwrócone ku zachodowi) kościół w stylu neogotyckim ze strzelistą wieżą, który służy parafianom do dziś. Parafia liczy obecnie ok. 970 wiernych, którzy zamieszkują nie tylko w Orłowie, ale także w sąsiednich wioskach: Ściborzu i Czystem. Opiekę duszpasterską nad nimi sprawuje od 1999 r. ks. Piotr Jóźwiak.

Dzień, który dał im Pan

W niedzielę 17 czerwca br. progi świątyni parafialnej przekroczył abp Henryk Muszyński, aby dokonać jej konsekracji, czyli w sposób szczególny poświęcić Bogu. Na początku uroczystości przypomniano krótko historię parafii oraz przebieg prac remontowych, jakim poddano ostatnio kościół. Ks. Jóźwiak podkreślił, że nie obyło się bez trudności, lecz dzięki ofiarności wiernych i łasce Boga udało się je przezwyciężyć. Ksiądz Arcybiskup w homilii przybliżył sens uroczystego poświęcenia kościoła. Wyraził też swą wdzięczność i uznanie dla Księdza Proboszcza oraz parafian za wykonaną pracę. W znaczenie poszczególnych obrzędów związanych z konsekracją kościoła (namaszczenie ołtarza i ścian, okadzenie i oświetlenie wnętrza świątyni) wprowadzali zgromadzonych lektorzy krótko przed ich nastąpieniem.

Uroczystość zaszczycili swą obecnością przedstawiciele lokalnych władz oraz kapłani z Inowrocławia i okolic, a także z innych stron archidiecezji. Obecni byli także goście ekumeniczni z Bydgoszczy: ks. Marek Loskot - pastor parafii luterańskiej, ks. Tadeusz Urban - proboszcz parafii polsko-katolickiej oraz ks. Jarosław Dmitruk - proboszcz cerkwi prawosławnej. Był to prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w historii naszej archidiecezji, by duchowni innych wyznań uczestniczyli w tego typu obrzędzie. Stało się tak dlatego, że ks. Piotr Jóźwiak jest archidiecezjalnym referentem ds. ekumenizmu. Na zakończenie uroczystości przekazali oni parafii, na ręce Księdza Proboszcza, piękny dar - "łódkę", czyli ozdobne naczynie do przechowywania kadzidła.

"Wierzymy, że zewnętrzne piękno wyraża to, co jest w nas - naszą miłość i wiarę - mówili, dziękując Księdzu Arcybiskupowi przedstawiciele parafii. Praca nad odnową kościoła stała się okazją do zrozumienia tej prawdy. Konsekracja naszej świątyni jest dla nas wezwaniem do pełniejszego rozumienia tajemnicy Kościoła, jego świętości i wielkości". Na zakończenie uroczystości Ksiądz Arcybiskup jeszcze raz wyraził swe uznanie: "To, czego dokonaliście, jest doprawdy imponujące" . Podkreślił, że jest to wspaniały dar złożony Kościołowi. Przypomniał również najmłodszym parafianom, by świadczyli o tym wydarzeniu w przyszłości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Sanktuaria Italii. Pielgrzymka z "Niedzielą" - dzień pierwszy

2024-09-07 14:57

Ks. Mariusz Bakalarz

W nocy ze środy na czwartek grupa niemal 50 pielgrzymów wyruszyła na pielgrzymkę szlakiem sanktuariów Włoch. Piątek był pierwszym dniem naszej wędrówki po dotarciu do Italii

Więcej ...

Męczennik w dominikańskim habicie

Niedziela warszawska 40/2000

O. Michał Czartoryski wpisuje się do Księgi Pamiątkowej Żywego Różańca w Będzinie

Archiwum parafii Świętej Trójcy w Będzinie

O. Michał Czartoryski wpisuje się do Księgi Pamiątkowej Żywego Różańca w Będzinie

6 września 1944 r. Niemcy zamordowali 11 pacjentów szpitala powstańczego przy ul. Smulikowskiego na Powiślu. Wraz z nimi zginął ich kapelan o. Michał Czartoryski OP, jeden ze 108 beatyfikowanych męczenników II wojny światowej.

Więcej ...

Paweł Sałek: Musimy uczestniczyć konsultacjach społecznych ws. zmiany ustawy o lasach i ochronie przyrody

2024-09-07 17:33

Adobe Stock

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Sprawa księdza Olszewskiego została odroczona

Wiadomości

PILNE! Sprawa księdza Olszewskiego została odroczona

Bóg uczy nas rozeznawania i wybierania tego, co lepsze dla...

Wiara

Bóg uczy nas rozeznawania i wybierania tego, co lepsze dla...

Biskupa świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę...

Kościół

Biskupa świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę...

Pierściec: pogrzeb Bogumiły-Faustyny M. Dunikowskiej

Wiadomości

Pierściec: pogrzeb Bogumiły-Faustyny M. Dunikowskiej

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Wiadomości

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Kościół

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...

Wiadomości

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...

Ks. Chyła: najpierw wywalać religię ze szkół, a potem...

Kościół

Ks. Chyła: najpierw wywalać religię ze szkół, a potem...