Homilię wygłosił ks. Jacek Zieliński. Nawiązując do przeczytanego fragmentu Ewangelii O Janie i Maryi pod krzyżem, kiedy konający Jezus daje nam Ją za Matkę, a Jana czyni Jej synem, mówił o Matce Bożej Częstochowskiej, Matce i Królowej Polski, która kocha wszystkie swoje dzieci. W jej oczach, każdy, jeśli kocha ją jak Matkę, odczyta przesłanie dla siebie. Matka i dziecko rozumieją się bez słów. Jak dobrze, dodał, że król Jan Kazimierz ofiarował Jej swoje królestwo i uczynił Ją Królową i Patronką Królestwa Polskiego.
Reklama
Wspominając słowa wielkich Polaków: kardynała Augusta Hlonda, prymasa, który 8 IX 1946 r. oddał Naród Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, a 22 X 1948 r. powiedział: „Zwycięstwo, gdy będzie, będzie zwycięstwem Najświętszej Maryi Dziewicy”; św. Jana Pawła II: „Zawierzam macierzyńskiej opiece Pani Jasnogórskiej siebie samego, Kościół, wszystkich moich Rodaków, nie wyłączając nikogo (…) Wszyscy jesteśmy Jej dziećmi. Niech Maryja będzie przykładem i przewodniczką w naszej codziennej i szarej pracy. Niech wszystkim pomaga wzrastać w miłości Boga i miłości ludzi, budować wspólne dobro Ojczyzny (…); i Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego „ Wydaje mi się, że najbardziej bezpośrednią Mocą w moim życiu jest Maryja. Przez szczególną tajemnicę, której w pełni nie rozumiem, została ona postawiona na mej nowej drodze”) i ich pewność, że wygrywa ten, kto w życiu stawia na Maryję, bo tylko „pod Jej znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem”, uczynił wskazówką dla każdego z nas, który mieni się Polakiem i rzeczywiście kocha swój kraj.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii nie zabrakło refleksji na temat współczesnej sytuacji naszego kraju, o którym się mówi, że nie idzie z prądem nowych czasów, ze kobiety są gorzej traktowane od mężczyzn, że nie ma demokracji… Nie można tak mówić w sytuacji, gdy mamy Maryję za Matkę i Królową, kiedy świętujemy 300- lecie koronacji Jej częstochowskiego wizerunku, jako Królowej Korony Polski. Eucharystię zakończyło odczytanie Aktu Zawierzenia się Maryi Matce i Królowej.
Po błogosławieństwie uroczystości przeniosły się pod pomnik św. Jana Pawła II gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów, później pod tablice poświęcone Józefowi Piłsudskiemu i wielunianom, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny w latach 1914- 1921. Tu uczestnicy uroczystości usłyszeli historię Konstytucji 3 maja i uczestniczyli w składaniu wiązanek kwiatów.
Epilogiem uroczystości wieluńskich było Ognisko Patriotyzmu, które tradycyjnie zapłonęło przy popiersiu rotmistrza Witolda Pileckiego.