Reklama

Kraśnik

Pod opieką św. Cecylii

Niedziela lubelska 31/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne święto Zesłania Ducha Świętego na wzgórzu Świętoduskim w Kraśniku miało szczególny charakter. W niedzielę gościł tam ks. Jerzy Garda - misjonarz z Afryki, który we wczesnych latach swego kapłaństwa pracował w Kraśniku w kościele rektoralnym jako wikariusz. Przyczynił się wtedy swoją pracą do ożywienia ruchu pielgrzymkowego do Rzymu na spotkania z Ojcem Świętym, jak również zorganizował dwa chóry - młodzieżowy już nie istniejący oraz męski, który przejął tradycję chóru kościoła farnego w Kraśniku i do dnia dzisiejszego ubogaca swoim śpiewem uroczystości kościelne w Kraśniku i innych miejscowościach. Ks. Garda przyjechał do Kraśnika, by obchodzić jubileusz 25-lecia przyjęcia święceń kapłańskich. Życzono mu z tej okazji obfitości Łask Bożych oraz zdrowia i zapału do dalszej pracy na Czarnym Kontynencie, udzielając jednocześnie skromnego wsparcia finansowego na potrzeby " Misji".

Poniedziałek Zielonych Świąt był dniem odpustu w kościele Świętego Ducha w Kraśniku - uroczystość tą zaszczycili swoją obecnością bp Ryszard Karpiński i licznie zgromadzeni księża. Przybyli także przewodniczący Rady Powiatu, Rady Miasta i Rady Gminy, jak również Starosta, Burmistrz i Wójt Gminy Kraśnik, delegacje z zakładów pracy i szkół, a przede wszystkim mieszkańcy Kraśnika i okolic.

12 czerwca stał się również świętem Chóru Męskiego, działającego przy kościele Świętego Duchu w Kraśniku. Chór w tym dniu otrzymał sztandar. Uroczystą sumę odpustową odprawił Ksiądz Biskup, który poświęcił obraz św. Cecylii, umieszczony na sztandarze oraz wygłosił homilię, wskazując w niej na męczenników, którzy ginęli i giną za wiarę. Chór z okazji odpustu i otrzymania sztandaru, śpiewając, dał z siebie wszystko, by wypaść jak najlepiej. Dodatkowego splendoru tej uroczystości nadała swoją grą orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kraśniku. Na zakończenie uroczystości odbyła się procesja eucharystyczna, w której po raz pierwszy chórzyści nieśli z dumą swój sztandar.

Chór istnieje przy kościele Świętego Ducha ponad 20 lat. Inicjatorem powstania chóru był ksiądz Jerzy Garda, od niego przejął opiekę nad chórem i prowadzi go do dzisiaj Roman Cieliczko - organista. W chórze aktualnie śpiewa 38 mężczyzn, w tym kilkunastu z sąsiednich parafii. W repertuarze mają 55 kolęd, 35 pieśni wielkopostnych i wielkanocnych oraz 137 ogólnych. Kraśniczanie uważają, że niejeden chór profesjonalny może pozazdrościć takiego repertuaru. Chórzyści swoim śpiewem uświetniają uroczystości kościelne i religijne w macierzystym kościele, w kościele farnym oraz innych miejscowościach. Śpiewali między innymi w Częstochowie, Licheniu i Niepokalanowie. Chórzystom z Kraśnika życzymy, by św. Cecylia, patronka kościelnej muzyki, nigdy nie miała powodu do niezadowolenia z pracy chóru, a wyhaftowane na sztandarze słowa "Śpiewajmy Panu" były dewizą, która zobowiązuje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Więcej ...

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Więcej ...

Widowisko „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” w Kalwarii Zebrzydowskiej

2024-03-28 21:51

Artur Brocki/Mat.prasowy/Pasja

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...