Reklama

Polska

Pierwszy Europejski Festiwal Schumana

2017-05-07 21:01

Instytut Myśli Schumana

W sobotę, 13 maja 2017 roku, w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, pod patronatem Jego Eminencji Kazimierza Kardynała Nycza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, odbędzie się, „Pierwszy Europejski Festiwal Schumana”.

Festiwal zainauguruje uroczysta Msza Święta, której będzie przewodniczył Jego Ekscelencja Biskup Piotr Jarecki. Festiwal jest poświęcony osobie Roberta Schumana – sługi Bożego, który był jednym z ojców założycieli wspólnoty narodów Europy po II wojnie światowej, a którego proces beatyfikacyjny aktualnie prowadzony jest w Watykanie.

Organizatorami „Pierwszego Europejskiego Festiwalu Schumana” są: Instytut Myśli Schumana i Grupy Schumana, które powstały 13 grudnia 2015 roku. To z ich inicjatywy został powołany do życia, 11 lipca 2016 roku, Instytut Myśli Schumana, łączący wszystkie Grupy działające w Polsce, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Rzeszowie, Krośnie, Krakowie, Łodzi, Białymstoku, Nowym Sączu, Lublinie, Krasnymstawie.

Zarówno Instytut, jak i Grupy Schumana włączają się w dzieło, które zapoczątkował sługa Boży Robert Schuman, wielki myśliciel i działacz polityczny, zwany również „Świętym w garniturze”, którego jednym z największych osiągnięć było zbudowanie wspólnoty narodów Europy i to w czasach, w których pojednanie między wieloma krajami w Europie wydawało się utopią. Na naszych oczach ta wspólnota – zwana od 25 lat Unią Europejską – przybiera kształt w dużej mierze sprzeczny z myślami Schumana i z wartościami chrześcijańskimi. W tym właśnie upatrujemy najważniejsze źródło obecnego kryzysu wspólnoty w Europie.

Reklama

W świetle skomplikowanej i trudnej sytuacji, w jakiej znalazły się dzisiaj kraje Europy, dostrzega się wielką potrzebę podejmowania działań zmierzających do odbudowy i naprawy relacji między nimi. Instytut Myśli Schumana, tak jak Robert Schuman, podejmuje, poprzez działanie w różnych obszarach życia społecznego, rolę integrowania różnych podmiotów społecznych i wszystkich ludzi dobrej woli, którym zależy, aby budować jedność, solidarność i pokój poprzez powrót do fundamentu kultury naszego kontynentu, jakim było i jest chrześcijaństwo.

Jesteśmy przekonani, że Robert Schuman może ponownie uratować Europę przed dezintegracją i zapewnić jej pokój, jak zrobił to tuż po II wojnie światowej. To przecież on powiedział już ponad 60 lat temu, że „albo Europa będzie chrześcijańska, albo nie będzie jej wcale”. Podobnie formułował swoją wizję Europy św. Jan Paweł II, który m.in. powiedział: „Myśląc o Europie, troszczę się przede wszystkim o to, aby zachowała ona swoje chrześcijańskie dziedzictwo i pozwoliła mu owocować”.

A jeśli – jak Jezus zapowiadał przez św. Faustynę – „z Polski wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje”, tym bardziej tu w naszej Ojczyźnie powinniśmy przypominać Europie o jej chrześcijańskich korzeniach. W związku z powyższym serdecznie zapraszamy do udziału w festiwalu wszystkie osoby, organizacje, instytucje, którym leży na sercu sprawa zapewnienia trwałego pokoju w Europie. Tak jak kiedyś Polska otrzymała wielki dar chrztu z Europy, tak teraz powinna odwzajemnić się i przypomnieć Europie o jej chrześcijańskich korzeniach. Dlatego ważną częścią tego wydarzenia będzie Msza Święta o godz. 12:00 w intencji rychłej beatyfikacji Roberta Schumana. Cały Festiwal będzie trwał od 10:00 do 16:00. Obok oprawy muzycznej uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję wysłuchać prelekcji o Robercie Schumanie oraz uczestniczyć w wielu warsztatach poświęconych różnym aspektom życia społecznego w świetle idei przyświecających działaniom tego wielkiego człowieka. Wstęp na Festiwal jest wolny, a szczegółowe informacje dotyczące tego ważkiego wydarzenia można znaleźć w internecie na stronie: IMSchuman.com.

Jeśli chcesz być częścią tej iskry wychodzącej z Polski, nie może Cię zabraknąć!

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zasady pobytu Brytyjczyków w Polsce po brexicie

2020-01-23 15:20

Pixabay.com

Wielka Brytania prawdopodobnie opuści Unię Europejską 1 lutego br. na podstawie umowy o wystąpieniu. Dokument ten zawiera między innymi przepisy regulujące zasady pobytu obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce po brexicie.

Więcej ...

Jej misja trwa

2017-09-06 12:16

Niedziela Ogólnopolska 37/2017, str. 50-51

Tomasz Reczko

Jeszcze jej nie znałam, a już polubiłam. Serdeczna, bystra, pomocna, uduchowiona, raczej cicha. Z czasem poznawałam inne jej oblicza, równie prawdziwe, równie „Helenkowe”

Więcej ...

"Poznańskie Słowiki" z koncertem w Wambierzycach

2020-01-25 22:09

źródło: Sanktuarium w Wambierzycach

Koncert chóru "Poznańskie Słowiki"

Najsłynniejszy chór w Polsce po raz kolejny zaśpiewał w Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin i Patronki Ziemi Kłodzkiej. Tym razem był to koncert świąteczny zatytułowany "Słowicze kolędowanie".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Polska

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...