Reklama

Międzynarodowa dyskusja wokół „Ecclesia in Europa”

Kościół dla nas wszystkich

Niedziela kielecka 23/2004

15 maja odbyła się Międzynarodowa Sesja Naukowa przygotowana przez Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach oraz Instytut Ekumeniczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Obrady poświęcono adhortacji Jana Pawła II „Ecclesia in Europa”. Uczestnicy sesji spotkali się w gmachu kieleckiego WSD.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sesja, której temat wydaje się być zarezerwowany dla specjalistów, tak naprawdę dotyczyła nas wszystkich. Wprawdzie refleksja nad Kościołem miała charakter dogmatyczny i ekumeniczny, ale punktem odniesienia było pytanie o miejsce Kościoła w Europie. Prelegenci, poszukując na nie odpowiedzi, odwoływali się do adhortacji Jana Pawła II Ecclesia in Europa („Kościół w Europie”). Dokument ten jest owocem II Specjalnego Synodu Biskupów (1-23 października 1999), którzy podczas obrad dzielili się doświadczeniami dotyczącymi Wschodniej i Zachodniej Europy. Ojciec Święty oddał Kościołowi ten dokument jako zbiór drogowskazów na rozpoczynające się trzecie tysiąclecie.
Uczestnicy sesji, słuchając wykładów prelegentów, mogli więc przyjrzeć się temu, w jaki sposób postrzegany jest Kościół w Europie - z perspektywy rzymskokatolickiej, prawosławnej, jak i protestanckiej oraz jak na tym tle odczytują słowa papieża chrześcijanie innych wyznań.
Ks. dr Władysław Sowa (prorektor WSD, Kielce) w swym wystąpieniu przybliżył to, co kryje się za samym pojęciem Kościoła oraz jego misji tak, jak jest to ukazane w adhortacji (m. in. Kościół jako tajemnica, jako Boża rzeczywistość, Królestwo Boże i lud Boży, jako komunia; także zagadnienie ewangelizacji, w tym skonkretyzowanie przedmiotu ewangelizacji, jej zagrożenia, wymagania stawiane Kościołowi). „Kościele w Europie, bądź Kościołem błogosławieństw!” - wzywa Ojciec Święty.
Ks. dr Przemysław Kantyka (KUL, Lublin) przedstawił ekumeniczną lekturę adhortacji w perspektywie rzymskokatolickiej. Ekumeniczną współpracę Kościołów chrześcijańskich określił jako „konieczny imperatyw”, mający swoje źródło w misyjności Kościoła. Choć papieski dokument powstał w katolickiej wspólnocie konfesyjnej, to jego adresatem jest cały Kościół w Europie. Obliguje do tego w pierwszym rzędzie wspólne świadectwo wiary, złożone przez męczenników, będące - jak mówi papież - „limfą jedności dla Kościołów”. Konieczność wtórnej ewangelizacji przynagla nas wszystkich do podjęcia radykalnych kroków - do pojmowania ekumenizmu jako kroczenia razem ku Chrystusowi. Także właściwe odczytanie działalności Ducha Świętego w Kościele zawiera nakaz czy też wskazówki w dążeniu do jedności Kościoła.
Ks. prof. dr Igor Andrianov (Europejski Uniwersytet Humanistyczny, Mińsk, Białoruś) przedstawił prawosławne spojrzenie na papieską adhortację. Nawiązał do słynnego zdania Ojca Świętego o Europie oddychającej dwoma płucami. Naszkicował obraz Kościoła prawosławnego na Białorusi, który po odzyskaniu niepodległości liczył na odnowę religijności i wiary. Niestety, lata reżimu zrobiły swoje. Choć ludzie są ochrzczeni, brakuje praktykujących (np. tylko 2% ochrzczonych uczestniczyło w Mińsku w nabożeństwie wielkanocnym). Ks. Andrianov przypomniał sylwetki zasłużonych metropolitów ekumenistów białoruskich oraz naturalne tamtejsze uwarunkowania wzywające do podjęcia ekumenicznych działań - choćby wielość małżeństw mieszanych. „Kościół prawosławny na Białorusi jest zaniepokojony tym, że konstytucja europejska chce się wyrzec wartości chrześcijańskich” - powiedział.
Prof. dr hab. Tadeusz Zieliński (ChAT, Warszawa) poddał drobiazgowej analizie dokument Ecclesia in Europa, akcentując jego „cienie” i „blaski” z punktu widzenia protestantyzmu. Do minusów zaliczył np. tradycyjne postrzeganie eklezjalności, „nutę” ekskluzywizmu rzymskokatolickiego, przerysowanie maryjności i charyzmatu, przy nie docenianiu roli kobiet i świeckich oraz - zbyt „powściągliwy samokrytycyzm”. Wśród „blasków” na pierwszym miejscu lokuje chrystocentryzm i chrystologizm („Jezus jest jedynym Panem i Zbawicielem”), wezwanie papieskie do zwiększenia dynamizmu w głoszeniu Ewangelii, akcentowanie roli Trójcy Świętej i Pisma Świętego, afirmacja dla uznania wolności osoby. „To jest tekst, który buduje w człowieku pewność, że Chrystus naprawdę jest zwycięzcą (...). Chrześcijanin i protestant wywiedzie z tej lektury prawdziwą otuchę” - stwierdził.
Podczas dyskusji pojawiły się pytania o realizowanie wskazań dokumentu na poziomie parafialnym i jednostkowym. Ostatecznie określono adhortację jako dokument wskazujący konieczność trwania razem w Europie.
Powiedzieli nam:
Ks. dr Przemysław Kantyka: Kościół zawsze wzywa nas do ekumenizmu duchowego. Przypomnijmy słowa, może mało uświadomione, ale wymawiane podczas każdej Mszy św. „...doprowadź nas do pełnej jedności”. Nie możemy patrzeć na siebie przez pryzmat konkurencji, bowiem jesteśmy wyznawcami tego samego Chrystusa.
Ks. prof. dr Igor Andrianov: Często od niewierzących słyszę pytanie: dlaczego wzywacie do jedności i miłości, skoro sami jesteście rozdzieleni...? To przynagla do ekumenicznego dialogu. Jesteśmy w sytuacji obustronnego uznawania sakramentów, na tym przecież można budować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Krajowy Moderator Liturgicznej Służby Ołtarza: bliskość ołtarza jest przywilejem, ale i zadaniem

2024-11-24 08:30

Karol Porwich/Niedziela

To czego zawsze najbardziej trzeba strzec w byciu ministrantem to radość płynąca z faktu, że realnie jestem zaangażowany w przebieg, oprawę Mszy św. - powiedział portalowi Polskifr.fr ks. Krzysztof Ora, Krajowy Moderator Liturgicznej Służby Ołtarza, której święto przeżywane jest w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Rozmówca wskazał na służbę przy ołtarzu jako przywilej, ale też zadanie zobowiązujące „do duchowego rozwoju, do troski o swoje czyste i prawe sumienie”.

Więcej ...

Król nie z tego świata

2024-11-19 11:04

Niedziela Ogólnopolska 47/2024, str. 20

Adobe Stock

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata zamyka rok liturgiczny w momencie, kiedy czytania mszalne zwracają uwagę słuchaczy na rzeczy ostateczne, na fakt przemijania i Sądu Ostatecznego. Ten kontekst jednak nieco zasłania właściwe przesłanie tej uroczystości.

Więcej ...

Watykan: Franciszek przewodniczył uroczystości Chrystusa Króla

2024-11-24 12:51

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Nie lękajcie się oskarżeń, nie szukajcie na siłę uznania, bądźcie dla wszystkich świadkami prawdy - zaapelował Franciszek do młodych. Papież przewodniczył Mszy św. w Bazylice św. Piotra w uroczystość Chrystusa Króla, z którą związany jest obchodzony w Kościołach lokalnych XXXIX Światowy Dzień Młodzieży. W obecności Ojca Świętego, symbole tego spotkania - krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani - zostały przekazane koreańskiej młodzieży, która w 2027 r. będzie gospodarzem międzynarodowych ŚDM. Hasło tegorocznego ŚDM brzmi: „Ci, co zaufali Panu, idą bez znużenia (por. Iz 40, 31)”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

Rok liturgiczny

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

Rozważania na niedzielę: Dlaczego Król

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego Król "nie tupnie...

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Wiadomości

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...