Reklama

Zrozumieć Mszę św.

Niedziela dniem zgromadzenia się chrześcijan

Niedziela kielecka 23/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Postawmy sobie pytanie: dlaczego gromadzimy się na sprawowanie Mszy św. w niedzielę, w dniu zwanym „dniem Pańskim”?
Przez całe Boże objawienie przewija się - jakby złota myśl - prawda, że Pan Bóg pragnie zgromadzić ludzi i stworzyć jeden lud. Sobór Watykański II mówi, że spodobało się Panu Bogu uświęcać i zbawiać ludzi nie pojedynczo, z wykluczeniem wszelkiej wzajemnej między nimi więzi, lecz uczynić z nich lud, który by Go poznawał w prawdzie i zbożnie mu służył.
To gromadzenie ludu rozpoczęło się z chwilą wyprowadzenia Izraelitów z ziemi egipskiej i zawarcia z nim przymierza u stóp Synaju. Pismo Święte ten dzień zawarcia przymierza nazywa Dniem Zgromadzenia, a lud powstały dzięki zawarciu Przymierza nazywa „ludem zgromadzonym”, „zgromadzeniem Bożym”.
Pan Jezus również całą swoją misję na ziemi pojmuje i przedstawia jako gromadzenie owiec, które się rozproszyły z domu Izraela, gromadzenie rozproszonych dzieci Bożych. Kiedy zapowiada swoją śmierć, swoją mękę na krzyżu, mówi, iż wtedy, gdy będzie wywyższony nad ziemię, wszystkich przyciągnie do siebie.
Uczniowie Jezusa rozproszyli się w dniach Jego męki i śmierci. Jezus, jako chwalebny uwielbiony Pan, ukazuje się Apostołom zamkniętym w Wieczerniku w obawie przed Żydami. Pozdrawia ich życzeniem pokoju i przekazuje im misję Ducha Świętego.
W tym pierwszym zgromadzeniu nie było św. Tomasza. Czytamy w Ewangelii wg św. Jana, że po ośmiu dniach uczniowie byli znowu razem i Tomasz z nimi. Zmartwychwstały Pan przyszedł i pozwolił Tomaszowi dotknąć się. Tomasz wyznał wiarę słowami: „Pan mój i Bóg mój”. Wówczas Jezus wypowiedział znamienne słowa: „Uwierzyłeś Tomaszu, ponieważ Mnie ujrzałeś. Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”.
Te słowa odnoszą się do wszystkich pokoleń chrześcijan, którzy nie widzą Chrystusa, ale w Niego wierzą i gromadzą się właśnie w „dniu Pańskim” - w niedzielę, w „pierwszym dniu tygodnia”, aby się z Nim na nowo spotkać, aby doświadczyć Jego obecności, przyjąć dar pokoju, przyjąć dar Ducha Świętego.
W dokumentach czytamy, że od czasów apostolskich niedziela jest dniem gromadzenia się chrześcijan. Św. Justyn w połowie II w. daje nam pierwszy dokładny opis tego niedzielnego zgromadzenia, które odbywa się w dniu zwanym „dniem słońca” i w którym najpierw czyta się Pismo Święte, potem są wspólne modlitwy, a następnie wspólnota sprawuje Eucharystię.
Kiedy ta pierwotna gorliwość chrześcijan poczęła słabnąć, pojawiają się gorące zachęty, aby wierni nie zapominali o ważności tego dnia, aby się razem zbierali. Tak na przykład w dokumencie z II w. zatytułowanym Nauka Apostołów czytamy słowa biskupa: „Nakazuj i tłumacz swojemu ludowi, aby był wierny gromadzeniu się, aby nikt nie umniejszał Ciała Chrystusa. Nie lekceważcie samych siebie. Nie pozbawiajcie Zbawiciela Jego członków. Nie rozrywajcie i nie rozpraszajcie Jego Ciała”.
Ojciec Święty Jan Paweł II wydał list apostolski Dies Domini o świętowaniu niedzieli. Pisze w nim, że niedziela jest dniem Kościoła. Jest dniem, w którym Kościół przeżywa swoją komunię, swoją wspólnotę z Chrystusem. Wzywa wszystkich wierzących, aby rozwijali w sobie poczucie parafialnej wspólnoty, zwłaszcza w zbiorowym sprawowaniu niedzielnej Mszy św.
Weźmy sobie do serca te słowa Ojca Świętego, podyktowane jego ogromną troską o to, abyśmy dzięki gromadzeniu się w „dniu Pańskim” ciągle na nowo odkrywali swoją chrześcijańską tożsamość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Archiwum OSP Kurów

Więcej ...

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama