Reklama

Czy o nich upomni się świat?

Niedziela kielecka 23/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostatnio świat obiegły wstrząsające fotografie. Torturowani w bestialski sposób Irakijczycy przetrzymywani w Abu Ghraib. Pobicia, stanie godzinami nago w niewygodnej pozycji, wstrząsy elektryczne, pozbawianie snu, zakładanie kapturów miały być skutecznym sposobem na złamanie więźnia.
To tylko kilka metod znęcania się i tortur, które wykorzystywane są w różnych więzieniach świata. Działania takie miały upokorzyć morale więźniów. Prezydent Bush i sekretarz Ramsfeld zapewniają opinię publiczną, że wszyscy sprawcy nadużyć zostaną ukarani, a proces będzie jawny. Pierwszy wyrok mógłby potwierdzać tę opinię - jednego z amerykańskich żołnierzy zdegradowano do rangi szeregowca i wymierzono karę jednego roku pozbawienia wolności. Pozostaje wciąż pytanie: Czy to odosobniony przypadek stosowania tortur na zatrzymanych Irakijczykach? Raporty międzynarodowych organizacji broniących praw człowieka, w tym Czerwonego Krzyża i Amnesty International, świadczą o tym, że tego typu „metody do walki z terroryzmem” stosowano już wcześniej.
Za tą tragiczną historią kryją się dwie prawdy. Pierwszą dobrze ilustruje wypowiedź z raportu AI: „To, co możemy obecnie obserwować w Iraku, to logiczne konsekwencja bezlitosnego pościgu «wojny na terror», bez oglądania się na prawa człowieka i reguły wojny”. Te zdjęcia ujrzały, na szczęście, światła jupiterów. Są jednak miliony przetrzymywanych, osadzonych bez wyroków więźniów sumienia, gnębionych, poniżanych, torturowanych miesiącami, a nawet latami, z dala od kamer i błysków fleszy. Wśród tych niemych cywilnych ofiar, które same nic nie mogą zrobić, by się obronić, jest wiele kobiet i dzieci. Sytuacja tych więźniów z pewnością pogorszyła się jeszcze po 11 września - twierdzą zaangażowani w obronę praw człowieka. Wiele rządów państw wykorzystuje atmosferę strachu do ograniczenia bądź nieprzestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka. W ten sposób niejako zalegalizowano represje wobec własnych „wrogów politycznych” - wyjaśnia w oświadczeniu Amnesty International. Tymczasem ci ludzie czekają na czas, kiedy i nimi zainteresuje się opinia publiczna.
Wydarzenia w Iraku są dominującą kwestią dla mediów. A jednak należy pamiętać, iż w wielu regionach świata poza Irakiem z powodu niehumanitarnego traktowania cierpią ludzie. Czy świat przypomni sobie o demokratycznej Republice Konga, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Burundi, Nepalu, Kolumbii, Czeczenii czy Chinach. Tam i w wielu innych regionach nieustannie łamane są prawa człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Wszechświata Król

Bozena Sztajner/Niedziela

EdgarMitchell w 1971 roku, jako pilot Apollo 14, został szóstym człowiekiem, który postawił swą nogę na srebrnym globie. Astronauta tak wspomina tamte chwile: „Pierwszą rzeczą, która przyszła mi na myśl, kiedy patrzyłem za Ziemię, było jej niewiarygodne piękno. Nawet najbardziej spektakularne fotografie nie są w stanie tego oddać. To był majestatyczny widok. Wspaniały niebieskobiały klejnot zawieszony na tle atłasowego nieba. W punkcie kulminacyjnym tego przeżycia obecność Boga stała się niemal namacalna i zdałem sobie sprawę, że to On jest Królem Wszechświata”.

Więcej ...

Krajowy Moderator Liturgicznej Służby Ołtarza: bliskość ołtarza jest przywilejem, ale i zadaniem

2024-11-24 08:30

Karol Porwich/Niedziela

To czego zawsze najbardziej trzeba strzec w byciu ministrantem to radość płynąca z faktu, że realnie jestem zaangażowany w przebieg, oprawę Mszy św. - powiedział portalowi Polskifr.fr ks. Krzysztof Ora, Krajowy Moderator Liturgicznej Służby Ołtarza, której święto przeżywane jest w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Rozmówca wskazał na służbę przy ołtarzu jako przywilej, ale też zadanie zobowiązujące „do duchowego rozwoju, do troski o swoje czyste i prawe sumienie”.

Więcej ...

Papież na dzień młodzieży: niech do was dotrze orędzie nadziei

2024-11-24 10:06

Vaticam Media

„Chciałbym, aby dotarło do was orędzie nadziei: także dzisiaj Pan otwiera przed wami drogę i zaprasza was do podążania nią z radością i nadzieją” - stwierdza Franciszek w Orędziu na XXXIX Światowy Dzień Młodzieży. Jest on obchodzony w poszczególnych diecezjach w niedzielę Chrystusa Króla, 24 listopada 2024.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

Rok liturgiczny

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

Rozważania na niedzielę: Dlaczego Król

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego Król "nie tupnie...

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Wiadomości

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...