Reklama

Jaśniejsza strona medalu

Niedziela kielecka 23/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ogniu polemik dotyczących miejsca Polski w strukturach Unii Europejskiej, roli Kościoła w jednoczącej się Europie, preambuły konstytucji, warto posłuchać głosu Pasterzy Kościoła. Próbą takiego wsłuchiwania się jest wydana w naszym diecezjalnym wydawnictwie „Jedność” książka ks. Marka Stępniaka, filozofa i socjologa, doktora KUL, pracującego w archidiecezji łódzkiej. Książka inspirowana jest adhortacją Jana Pawła II Ecclesia in Europa, która podkreśla znaczenie nowej ewangelizacji - głoszenia Chrystusa w krajach już schrystianizowanych, w których jednak zatraca się sens wiary, a życie wielu ludzi dalekie jest od swoich chrześcijańskich korzeni.
W procesie zjednoczenia, potrzebne jest podjęcie działań na rzecz dialogu pomiędzy ludźmi żyjącymi obok siebie, a także na szerszą skalę - dialogu ekumenicznego. Autor przypomina jednogłośnie brzmiące wypowiedzi papieży dotyczące pozytywnych aspektów procesów zjednoczeniowych, zwłaszcza zaś wypowiedzi Jana Pawła II, którego wkład w proces zjednoczenia jest nie do przecenienia. Ukazane zostały działania Kościoła na rzecz poszukiwania fundamentu wspólnego europejskiego domu, skierowane zwłaszcza na upowszechnienie pozytywnej koncepcji wolności, opartej na poczuciu odpowiedzialności. Ma się ona wyrażać przede wszystkim w poszanowaniu podstawowych wartości etycznych.
W tym kontekście autor ukazuje starania Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, zmierzające do koordynacji działań i inicjatyw duszpasterskich Kościołów do niej należących. Działania te są przykładem odważnego i prawdziwie chrześcijańskiego otwarcia na dialog ze wszystkimi, którzy tworzą europejską wspólnotę. Postawa dialogu to owoc trudnej pracy wychowawczej. Jako na świetny jej przykład, ks. Stępniak wskazuje na Listy Pasterskie Episkopatu Polski z lat 1963-2003. Ich zadaniem było promowanie pokoju między ludźmi, wynikające z postulatów papieża Jana XXIII, zawartych w encyklice Pacem in terris.
Nauczanie Pasterzy, choć dosyć jednoznaczne i klarowne, spotyka się jednak często, także w Polsce, z niezrozumieniem, zwłaszcza ze strony niektórych środowisk żywo obecnych w mediach. Prowadzi to do postawy „nadwiślańskiego faryzeizmu” - czyli do postrzegania Polaków jako lepszych, bardziej katolickich i bliższych prawdy niż pozostali mieszkańcy Europy. Jeśli można wyznaczać jakieś szczególne zadanie polskiemu Kościołowi w Europie, to jest nim ewangelizowanie, nie zaś, jak to się często czyni, oskarżanie wszystkich i o wszystko. Chodzi o to, by raczej łączyć, niż dzielić, zamiast burzyć, raczej budować wspólny dom. Drogowskazem na drodze budowania Nowej Europy - Europy ducha - pozostaje wciąż jeszcze mało znany i niechętnie czytany Katechizm Kościoła Katolickiego.
Wsłuchiwanie się w głosy Pasterzy Kościoła okazuje się nasłuchiwaniem Ducha Świętego, który działa poprzez Nauczycielski Urząd Kościoła. A co dziś Duch mówi do Kościoła w Europie? Kościołowi w Europie napisz: oprócz ciemnej, opartej na lęku o przyszłość, ignorancji i poczuciu własnej wyższości, jest jeszcze jaśniejsza strona medalu: Jezus Chrystus, który żyje w Kościele jako źródło nadziei dla Europy.

Ks. Marek Stępniak, Kościołowi w Europie napisz..., wyd. „Jedność”, Kielce 2004

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Katowice: Nieszporami rozpoczęto obchody stulecia archidiecezji katowickiej

2024-11-23 18:43

PAP/Michał Meissner

Nieszporami rozpoczęto w sobotę obchody stulecia archidiecezji katowickiej. Nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi powiedział, że nie tylko w związku z jubileuszem oraz zmianą na stanowisku arcybiskupa katowickiego wierni powinni mieć wzrok utkwiony w Jezusie.

Więcej ...

Hiszpania: beatyfikacja męczenników wojny domowej „wiernych świadectwu miłości”

2024-11-23 15:24

Adobe Stock

W bazylice Sagrada Família w Barcelonie odbyła się beatyfikacja dwóch męczenników wojny domowej - ks. Kajetana Clausellasa i świeckiego, ojca rodziny Antoniego Torta. Przewodniczący liturgii kard. Marcello Semeraro podkreślił, że nowi błogosławieni pokazują jak „iść za Chrystusem drogą, którą On nam wyznacza, a nie tą, którą sami wytyczamy”. Obaj ponieśli śmierć męczeńską w Katalonii w 1936, gdy w Hiszpanii szalała wojna domowa, której ostrze w wielkim stopniu było wymierzone w Kościół katolicki.

Więcej ...

Bp Wołkowicz: człowieka można kochać w każdej chwili!

2024-11-24 14:15

Julia Saganiak

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

Rok liturgiczny

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

Rozważania na niedzielę: Dlaczego Król

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego Król "nie tupnie...

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Wiadomości

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...