Jak poinformowało papieskie muzeum, minister sprawiedliwości Republiki Włoskiej Andrea Orlando, na prośbę wadowickiej placówki, podjął decyzję, że broń użyta w zamachu na życia Jana Pawła II zostanie na kolejne pięć lat w depozycie polskiego muzeum.
Anna Czajkowska, specjalistka do spraw marketingu w papieskim muzeum, zapowiedziała w komunikacie, że w przeddzień 36. rocznicy zamachu na papieża Polaka, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprezentuje pistolet Ali Agcy na dziedzińcu muzealnym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Od kwietnia 2014 roku, gdy Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II zaprezentowało nowoczesną, multimedialną wystawę papieską, największe zainteresowanie budzi ukryty za szybą w podłodze pistolet, którym turecki zamachowiec próbował zabić Jana Pawła II.
Multimedialna wystawa na czterech kondygnacjach budynku, w którym urodził się Karol Wojtyła wciąż gromadzi licznych turystów. Na wystawie zobaczyć można m.in. szkaplerz Ojca Świętego, liczne rękopisy z jego wierszami i utworami literackimi, oryginalne dokumenty z Uniwersytetu Jagiellońskiego z pierwszych lat studiów. W jednej z sal znajduje się kamyk z Mount Everest, który podarowała Janowi Pawłowi II Wanda Rutkiewicz. Himalaistka zdobyła najwyższa górę świata w tym samym dniu, kiedy Karol Wojtyła został papieżem.
Reklama
W sali „W Duchu Świętym” umieszczono oryginalne szaty kardynałów, biorących udział w pogrzebie Ojca Świętego oraz wierną kopię Ewangeliarza, który zamknął się tego dnia na papieskiej trumnie.
W innym pokoju umieszczono różaniec jednej z widzących z Fatimy, s. Łucji Dos Santos, podarowany papieżowi w 2000 r., jest replika kuli, która raniła papieża i została potem złożona w koronie Matki Bożej Fatimskiej, naznaczone krwią ubranie ochroniarza, który chwycił papieża padającego od strzału zamachowca. Są pamiątki z licznych pielgrzymek papieskich, jak m.in. amerykański komiks Marvela z 1979 r., ilustrujący życie Karola Wojtyły.
Na wystawie umieszczono też liczne repliki, m.in. Drzwi Millenijnych z Watykanu, romańskiej krypty św. Leonarda na Wawelu, chrzcielnicy z wadowickiej bazyliki. Muzeum otwiera natomiast replika wadowickiej ulicy z lat 20. ub. wieku. Obok znajduje się też specjalna wystawa o Żydach, żyjących niegdyś w tym mieście.