Reklama

Mistrzostwa ratowników

Niedziela przemyska 23/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sześć drużyn, reprezentujących sześć szkół średnich z Przemyśla i powiatu przemyskiego rywalizowało 7 maja 2004 r. podczas jubileuszowych X Rejonowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy, które zostały przeprowadzone na terenie Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu.
Wszystkie uczestniczące w mistrzostwach drużyny zdobywały punkty w poszczególnych konkurencjach. Po raz kolejny okazało się, że niezbędne przy niesieniu pierwszej pomocy są nie tylko wysokie umiejętności, ale również zachowanie zimnej krwi. Ratownicy udzielali pomocy w czasie przywracania czynności życiowych poszkodowanemu, który stracił przytomność, niedoszłemu topielcowi oraz osobie z zawałem serca, osobom porażonym przez prąd oraz osobom chorym na cukrzycę. W rolach pozorantów wystąpili członkowie Grupy Ratowników, działającej już ponad 5 lat przy Zarządzie Rejonowym PCK w Przemyślu. Bardzo wymagającymi jurorami byli słuchacze Zespołu Szkół Medycznych z wydziału ratownictwa medycznego. Ich fachowej ocenie nie umknęła żadna nieprawidłowość. Po praktycznym sprawdzianie reprezentanci poszczególnych drużyn pisali test, w którym musieli odpowiedzieć na 20 niełatwych pytań. Tuż po nim, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Przemyślu przeprowadził konkurs wiedzy na temat ochrony przeciwpożarowej. Najlepsi otrzymali przewodniki metodyczne poświęcone zapobieganiu wypadkom oraz skutkom oparzeń.
Po podsumowaniu wyników uzyskanych na poszczególnych stacjach ratowniczych oraz teście najlepsi okazali się zawodnicy z Zespołu Szkół w Dubiecku tj. Marzena Woźniak, Marta Fostacz, Kamil Fudali i Kamil Bembenek, których opiekunem był mgr Wacław Jasiński. Warto dodać, że drużyna z tej miejscowości już po raz 5 wywalczyła pierwsze miejsce. W latach 1996 -2003 do startów w takich mistrzostwach zawodników z Dubiecka przygotowywała śp. Bożena Oprzańska. Kolejne lokaty zajęli: II - Zespół Szkół z Nienadowej, III - Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących, IV - II Liceum Ogólnokształcące, V- Zespół Szkół Zawodowych nr 1, VI- Zespół Szkół Ekonomicznych - wszystkie z Przemyśla.
Nagrody i dyplomy drużynom uczestniczącym w mistrzostwach wręczył prezes Zarządu Rejonowego PCK w Przemyślu Mieczysław Gibała.
Mistrzostwa zostały zorganizowane m.in. w celu sprawdzenia w praktyce umiejętności zdobytych podczas szkoleń teoretycznych, propagowania wśród społeczeństwa zasad udzielania pierwszej pomocy. Organizatorami był ZR PCK w Przemyślu, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna i KM PSP w tym mieście.
Warto wspomnieć, że tylko w pierwszych czterech miesiącach tego roku zdobyte umiejętności młodzież z Grupy Ratowników PCK wykorzystywała w praktyce. Młodzi ratownicy udzielili pierwszej pomocy ponad 30 osobom, podczas zabezpieczania różnego rodzaju wydarzeń religijnych, kulturalnych i sportowych.
Podczas rozmowy z Danutą Pernak nauczycielem z ZSZ nr 1 w Przemyślu, opiekunem drużyny, dowiedziałem się o niecodziennej sytuacji, jaka miała miejsce 12 stycznia 2004 r. w domu państwa Humeniuk z Przemyśla. Renata - uczestniczka zawodów, uczennica II klasy TEK tego zespołu uratowała życie swojemu rodzicielowi przystępując do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Przykład ten świadczy, jak istotna jest znajomość, zasad udzielania pierwszej pomocy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jaka jest różnica między zniewoleniem a opętaniem? Z czym idzie się do egzorcysty, a z czym na modlitwę o uwolnienie?

2026-05-03 09:10

Karol Porwich/Niedziela

Uczy w szkole, towarzyszy ministrantom i lektorom, a już za chwilę po raz pierwszy poprowadzi pielgrzymów jako przewodnik Grupy Złotej z Jaworzna na Jasną Górę. Ks. Tomasz Zaleśny, wikariusz Parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie, rozpoczyna w diecezji sosnowieckiej posługę modlitwy o uwolnienie. W rozmowie z Dominiką Bem mówi wprost: to nie jest spektakl ani szybkie rozwiązanie, ale droga, na której człowiek musi najpierw zobaczyć prawdę o sobie, żeby w ogóle zacząć żyć w wolności.

Więcej ...

Światowe media informują: Melchicki duchowny odnalazł nienaruszoną Hostię po 47 dniach w zniszczonym kościele w Libanie

2026-04-27 09:09
W wiosce Tbenine w południowym Libanie, w kościele św. Jerzego odkryto coś, co niektórzy nazywają cudem

Zdjęcie księdza Mariosa Khairallaha

W wiosce Tbenine w południowym Libanie, w kościele św. Jerzego odkryto coś, co niektórzy nazywają cudem

Duchowny Marios Khairallah powrócił do kościoła św. Jerzego w Tibnin po zawieszeniu broni i znalazł konsekrowaną Hostię dokładnie tam, gdzie zostawił ją kilka tygodni wcześniej, bez żadnych oznak pogorszenia - informują portale hiszpańskojęzyczne infocatolica.com oraz aciprensa.com.

Więcej ...

60. rocznica Milenijnego Aktu Oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła

2026-05-03 12:53

BP Jasnej Góry

Mija 60 lat od złożenia na Jasnej Górze Milenijnego Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za wolność Kościoła w Polsce i na świecie. 3 maja 1966 r. Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego oraz rzeszy wiernych zawierzył Pani Jasnogórskiej Kościół i Ojczyznę. To przyrzeczenie jest każdego roku ponawiane w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski w jasnogórskim sanktuarium.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kolejne podpalenie świątyni katolickiej

Kościół

Kolejne podpalenie świątyni katolickiej

Czy w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej...

Kościół

Czy w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej...

Kalwaria Zebrzydowska: Bluźniercze napisy umieszczone na...

Kościół

Kalwaria Zebrzydowska: Bluźniercze napisy umieszczone na...

Świdnica. Zmarł ks. Paweł Traczykowski, miał 42 lata

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Zmarł ks. Paweł Traczykowski, miał 42 lata

W Szwajcarii udzielono Komunii świętej... psom. Nie...

Kościół

W Szwajcarii udzielono Komunii świętej... psom. Nie...

Nowenna do św. Józefa Rzemieślnika o znalezienie dobrej...

Wiara

Nowenna do św. Józefa Rzemieślnika o znalezienie dobrej...

Uroczystości pogrzebowe posła Łukasza Litewki. Tutaj...

Wiadomości

Uroczystości pogrzebowe posła Łukasza Litewki. Tutaj...

Z Auschwitz znikają polskie symbole; m.in. tabliczka...

Wiadomości

Z Auschwitz znikają polskie symbole; m.in. tabliczka...