Reklama

Ruiny budowli sakralnych

Poczuć chłód posadzki

„Przez jedenaście lat zwiedziłem w diecezji wszystkie kościoły, niestety, nie udało mi się być we wszystkich ruinach kościołów. Tym bardziej zatem dziękuję za to, że dziś w taką podróż mam okazję się wybrać” - powiedział bp Adam Dyczkowski, otwierając 20 maja w Muzeum Ziemi Lubuskiej wystawę „Ruiny budowli sakralnych w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w obiektywie Pawła Sulatyckiego”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wystawa fotografii Pawła Sulatyckiego, nad którą honorowy patronat objął bp Adam Dyczkowski, ukazuje piękno ruin budowli sakralnych, znajdujących się m.in.: w Podgórzycy, Głogowie, Złotniku, Otyniu, Radoszynie, Gubinie, Zatoniu, Chociulach, Szprotawie czy Niwiskach. - Pawłowi udała się sztuka pokazania tych ruin jako pięknych mimo ich okaleczeń - powiedział komisarz wystawy Jarosław Skorulski, dzięki któremu wystawa doszła do skutku. To on poddał Pawłowi, którego zna już od lat, pomysł zmierzania się w fotografii z materią historyczną. - Myślę, że w tych zdjęciach można poczuć chłód posadzki, subtelny zapach wilgoci zmurszałych belek czy usłyszeć śpiew gregoriańskich chorałów - powiedział J. Skorulski, zachęcając licznie zebranych do dłuższego zatrzymania się przy każdym zdjęciu.
Ziemie dzisiejszej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej od początku wiary w narodzie polskim zaczęły pokrywać się świątyniami. Najpierw były to drewniane kościoły, z czasem zaczęto je wznosić z kamienia polnego, rudy darniowej i cegły. Burzliwe koleje losu sprawiły, iż wspaniałe zabytki architektury w wyniku wojennych nawałnic i religijnych waśni obrócone zostały w ruiny. Niektóre z nich wielkim wysiłkiem fundatorów i ciężką pracą tutejszej ludności podnoszone były ze zgliszcz. Obecnie - na co zwrócił uwagę Ksiądz Biskup - odbudowywana jest głogowska kolegiata. Inne, niestety zapominane, powoli porastała roślinność i pochłaniała przyroda. - Prawdziwą agresję i zagładę przeżyły kościoły-ruiny w latach 50. i 60. - wyjaśniał J. Skorulski, który jest historykiem i wicedyrektorem Liceum Katolickiego w Zielonej Górze. - Wtedy te kościoły były masowo rozbierane przez komunistyczne władze, które starały się zatrzeć wiekową tradycję tych ziem i nie dać pretekstu wiernym do odbudowy zniszczonych działaniami wojennymi kościołów.
Dziś w diecezji pozostały już tylko nieliczne ruiny, nadal są one jednak trwałym elementem śląskiego i lubuskiego krajobrazu, zarówno tego miejskiego - jak w Gubinie czy w Głogowie, jak i wiejskiego - w Zatoniu czy Złotniku. Fotografie uzupełnione są krótkim rysem historycznym lub grafiką historyczną budowli oraz cytatem z Biblii. Przemawia choćby cytat umieszczony przy gubińskiej farze: „Tak mówi Pan Zastępów: Ten lud powiada: Jeszcze nie nadszedł czas, aby odbudowywać dom Pański” (Ag 1, 2).
Paweł Sulatycki urodził się w 1982 r. w Zielonej Górze. Skończył Technikum Leśne w Rogozińcu, a obecnie jest studentem Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze. Fotografuje głównie przyrodę, lecz w swoim dorobku ma też krajobrazy wielkich miast. Obecna wystawa jest jego pierwszą i jako pierwsza w muzeum poświęcona jest zabytkom architektury.
Wystawa Ruiny budowli sakralnych w Muzeum Ziemi Lubuskiej prezentowana była przez tydzień, obecnie można ją oglądać w kawiarni „Pod Aniołami” przy parafii pw. św. Józefa w Zielonej Górze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy mam w sobie radość Jezusa?

2024-04-15 13:37

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-17.

Więcej ...

Apostoł ubogich i cierpiących

Św. Stanisław Kazimierczyk

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...