„Wielbienie z Maryją Królową”, zorganizowane w 100-lecie Objawień Fatimskich i 300-lecie Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, trwa w sobotę, 13 maja pod Szczytem jasnogórskim.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Oprawę muzyczną uroczystości zapewniają: Leopold Twardowski z orkiestrą symfoniczną, zespołem jazzowym, muzykami Poznańskiego Wielbienia, aktorami, grupą tancerzy i chórem jubileuszowym pod dyrekcją Aleksandra Grefa. Leopold Twardowski to charyzmatyczny kompozytor i poznański artysta, który w ubiegłym roku przygotowywał uwielbienie w 1050. rocznicę chrztu Polski.
Reklama
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 14.00 na jasnogórskim Szczycie. „Witamy wszystkich, którzy przybyli i przybywają na Jasną Górę w tym dniu, bardzo pięknym dniu Objawień Fatimskich, 100-lecia tego przesłania, które przyniosła Maryja dzieciom: Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji – mówił w słowie powitania o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, współorganizator dzisiejszego czuwania – Dzisiaj Ojciec Święty w Fatimie powiedział bardzo proste i piękne słowa: ‘Mamy Mamę, mamy Matkę’. I myślę, że ta prawda jest dla nas tak oczywista, że powinniśmy dać brawa dla Maryi, która jest nasza Matką i naszą Królową. Gromadzimy się tutaj też w ramach jubileuszu 300-lecia koronacji Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Chcemy Ją w tej tajemnicy objawień, tajemnicy Jej obecności na Jasnej Górze uwielbić, dlatego cieszę się bardzo, że jesteśmy tutaj”.
Grający na klarnecie Marcin wraz żoną Anią (również klarnecistką) reprezentują grono muzyków z Inicjatywy Poznańskiego Wielbienia. Na Jasną Górę przyjechali wraz z synami: Antonim, Mikołajem i Franciszkiem. „Fundacja na Fali Wielbienia jest współorganizatorem dzisiejszych uroczystości - przypomina Marcin - Przyjechaliśmy uwielbić razem z Maryją Pana naszego Jezusa Chrystusa, z wielką orkiestrą, z chórem, z bendem, najlepiej jak się da, na wszystkie możliwe sposoby”.
Reklama
Modlitwę różańcową z towarzyszeniem zespołu poprowadził Jan Budziaszek, perkusista Skaldów. Jan Budziaszek na pytanie, z jakim przesłaniem przyjechał do zgromadzonych na Jasnej Górze, odpowiada: „To nie tyle ja chciałem powiedzieć, co Mama – Matka Najświętsza nas prosi i błaga we wszystkich objawieniach – kochane dzieci, bardzo potrzebuję waszej modlitwy, bo tylko modlitwą i postem możemy zatrzymać wojny i kataklizmy, które grożą światu. Kochane dzieci, musicie wiedzieć, że kiedy wy na ziemi odmawiacie pozdrowienie anielskie, ja stoję przed Bożym tronem i załatwiam wasze sprawy. Najważniejsze, że demony nas w tym momencie nie mogą dosięgnąć. Wystarczy wzywać jedno imię – Maryja. Nie zdarzyło się w historii ludzkości, aby dusza, która wzywa tego imienia, została potępiona. I to jest wszystko takie proste. Mama Boża mówi – możemy uratować świat, ale potrzebuje waszej modlitwy. Każda wojna światowa wybucha w moim sercu w momencie, kiedy ja nie potrafię przebaczyć swojemu bratu”.
Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego, rozpoczęła się Msza św. Na zakończenie Eucharystii, w roku jubileuszu 300-lecia koronacji jasnogórskiego Obrazu, dla Maryi, Królowej Polski ułożony zostanie dywan z białych róż, symbol miłości, czci i wierności, które przynieśli obecni na modlitwie pielgrzymi.
Mszy św. koncelebrowanej, która jest centralnym punktem modlitwy, przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a koncelebruje bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diec. bielsko-żywieckiej.
W homilii abp Stanisław Gądecki mówił o fatimskich objawieniach, o tajemnicy fatimskiej i znaczeniu tych wydarzeń. „Do czego wzywa nas orędzie z Fatimy? można je streścić w czterech słowach: nawrócenie, Różaniec, zawierzenie i pokuta” – mówił.
Mówiąc o Różańcu wskazał, iż Matka Boża prosiła, aby odmawiać go codziennie. „Różaniec znamy od wieków, lecz jest w tym słowie pewne ‘nowum’, Matka Boża apeluje, by tą modlitwę odmawiać codziennie, wymowne jest również i to, że nazywa siebie samą Matką Bożą Różańcową”.
Reklama
Tuż po godz. 17.00 rozpoczęło się „Wielbienie z Maryją Królową”, czyli wielka modlitwa muzyką, śpiewem, słowem i tańcem. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniają: Leopold Twardowski z orkiestrą symfoniczną, zespołem jazzowym, muzykami Poznańskiego Wielbienia, aktorami, grupą tancerzy i chórem jubileuszowym pod dyrekcją Aleksandra Grefa. Koncert transmituje TV Trwam.
Organizatorami wydarzenia są OO. Paulini i Fundacja Na Fali Wielbienia wraz ze środowiskiem Inicjatywy Poznańskiego Wielbienia.
Zwieńczeniem trwającego na Jasnej Górze przez wiele godzin wielkiego „Wielbienia z Maryją Królową”, będzie wieczorny, specjalny telemost modlitewny Jasnej Góry z Fatimą i innymi sanktuariami maryjnymi na świecie.
Telemost z sanktuariami świata rozpocznie się o godz. 21.00 i potrwa do ok. 22.40 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Pielgrzymi na Jasnej Górze dzięki telemostowi będą czynnie uczestniczyć w modlitwie z papieżem Franciszkiem, który przebywać będzie w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie, odmawiając o godz. 22.10 Tajemnicę Różańca Świętego - Wniebowstąpienie Pana Jezusa.