Reklama

Parafia Rozesłania św. Apostołów w Chełmie

Źródło duchowej siły

W kwietniu br. bp Mieczysław Cisło wizytował parafię Rozesłania Św. Apostołów w Chełmie. Wizytacja była okazją do zapoznania się z dorobkiem duchowym i materialnym wspólnoty, której przewodzi proboszcz ks. kan. Józef Piłat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Mieczysław Cisło podczas porannej Mszy św. spotkał się z młodzieżą i wygłosił dla niej słowo Boże. Witając Czcigodnego Gościa, proboszcz parafii Rozesłania Św. Apostołów ks. kan. Józef Piłat podkreślił, że tutejsza młodzież bardzo aktywnie włącza się w życie wspólnoty parafialnej, angażując się w działalność różnych grup (Liturgiczna Służba Ołtarza, schola młodzieżowa, Ruch Światło-Życie, Szkolne Koła Caritas, Koła Misyjne i Różańcowe - w sumie ok. 250 osób). Szczególnie sprawdzają się w różnych akcjach, festynach, konkursach, loteriach fantowych organizowanych przez Caritas; prowadzą także zbiórkę podręczników i przyborów szkolnych oraz zabawek i odzieży dla dzieci z rodzin potrzebujących. Dzięki parafialnej Caritas 15 uczniów otrzymuje comiesięczne stypendia socjalne.
Główne spotkanie wszystkich parafian z Księdzem Biskupem miało miejsce podczas Mszy św. o godz. 10. 30. W imieniu Rady Parafialnej Pasterza powitał Tadeusz Ostrowski. „Dzięki aktywności Księdza Proboszcza i Księży Wikariuszy parafia nasza pięknieje, coraz więcej ludzi aktywnie włącza się w jej działalność. Dzisiaj chcemy im za to bardzo podziękować. Ekscelencjo, prosimy o Słowo Boże i błogosławieństwo” - mówił. Następnie ks. kan. Józef Piłat dokonał krótkiego podsumowania duchowego i materialnego stanu parafii.
Parafia Rozesłania Św. Apostołów jest najstarszą w Chełmie. W sierpniu 2003 r. abp Józef Życiński utworzył z jej terenów nową parafię pw. Świętej Rodziny na osiedlu Słoneczne. Po tych zmianach parafia liczy 10 tys. wiernych i terytorialnie zamyka się w granicach Starego Miasta. Zamieszkują ją w większości ludzie starsi, emeryci i renciści. To wpływa na styl duszpasterstwa parafialnego, który wyraża się głównie w posłudze religijnej, charytatywnej i materialnej. W parafii działa Ruch Rodzin Nazaretańskich, Kościół Domowy, Koła Żywego Różańca, Caritas, Rada Duszpasterska, Akcja Katolicka, „Faustinum” Mali Rycerze Chrystusa Miłosiernego oraz chór parafialny i dwa prezydia Legionu Maryi (aktywnych jest ok. 300 dorosłych osób). Członkowie parafialnych wspólnot prowadzą nie tylko formację duchową, lecz również troszczą się o najuboższych, organizując w miarę możliwości i potrzeb pomoc materialną. Osoby mające różne problemy rodzinne mogą skorzystać z działającej w parafii Poradni Życia Rodzinnego i Punktu Konsultacyjno - Duszpasterskiego dla ludzi uzależnionych. Do owoców pracy duchowej w parafii można zaliczyć 8 powołań kapłańskich oraz 7 do zakonów żeńskich. Do osiągnięć natury materialnej, jakimi parafia może się poszczycić w ostatnich latach, Ksiądz Proboszcz zaliczył renowację i pozłocenie zabytkowego ołtarza głównego oraz chrzcielnicy, wykonanie nowej posadzki w prezbiterium i nawie kościoła, zainstalowanie ogrzewania posadzkowego w prezbiterium, konserwację dachu plebanii, zamontowanie po wcześniejszej renowacji zabytkowej balustrady. Parafia zakupiła również z własnych środków działkę pod budowę nowego kościoła na osiedlu Słoneczne oraz tabernakulum. W Roku Różańca Świętego wybudowano kaplicę Matki Bożej Różańcowej.
Po sprawozdaniu bp Mieczysław Cisło odprawił Mszę św. i wygłosił homilię. Podkreślał w niej szczególną potrzebę angażowania się wiernych w różne formy pomocy drugiemu człowiekowi. Mówił o funkcjach, jakie ma do spełnienia każda parafia. „Jest to funkcja nauczania, czyli głoszenia prawdy Chrystusa. Druga funkcja to uświęcanie poprzez sakramenty święte, a zwłaszcza Eucharystię, będącą centrum życia chrześcijańskiego. Trzecią funkcją parafii jest pasterzowanie kapłanów, a także budowanie wspólnoty miłości” - mówił. Wyraził radość, że w parafii Rozesłania Św. Apostołów działa dużo różnych wspólnot, kształtujących wiarę. Podkreślił, że Kościół zawsze stara się uwrażliwiać ludzkie serca i woła do sumień polityków, rządzących i bogatych, aby pomagali innym, bo wszyscy jesteśmy jedną wielką duchową rodziną. Ksiądz Biskup zachęcał do trwania we wspólnocie modlitwy, kształtowania własnego serca i charakteru. „Nieście Chrystusa nie przez polemiki, lecz czyn dobroci, miłości, przyjaźni, obecności, bo najważniejsza jest obecność wśród chorych i cierpiących” - mówił. Na zakończenie homilii bp Mieczysław Cisło zaznaczył, że cały porządek społeczny powinien się opierać na prawie Bożym, zapisanym w sercach ludzkich i wyrażonym w Dziesięciu Przykazaniach.
Bardzo radośnie przebiegało spotkanie Księdza Biskupa z najmłodszymi parafianami. Podczas Mszy św. dla dzieci błogosławił im, wyraził także uznanie dla pracy rodziców, katechetów i nauczycieli, kształtujących ich postawy i zachęcających je do czynnego udziału w życiu parafii. Ostatnim punktem pobytu Księdza Biskupa było udzielenie sakramentu bierzmowania ponad stuosobowej grupie młodzieży gimnazjalnej.
Podsumowania całej wizytacji i podziękowania Pasterzowi za jej przeprowadzenie dokonał podczas wieczornej Mszy św. Proboszcz Parafii. Słowa napomnienia i troski Księdza Biskupa o dobro wszystkich będą źródłem duchowej siły dla tej wspólnoty na kolejne lata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kapucyn o imieniu Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Stygmatyk z Pietrelciny znany jest powszechnie jako charyzmatyczny spowiednik i wybitny kierownik duchowy. Na sprawowane przez niego Msze święte przybywały tłumy. Był także zakonnikiem, bratem mniejszym kapucynem. Czym charakteryzowało się jego podejście do zakonu, w którym wzrastał duchowo, cierpiał i umarł szczęśliwy?

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...