Reklama

Niedziela Świdnicka

Kard. Grocholewski: Matka Boża chce naszego uzdrowienia i zbawienia

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Stojąc wobec Matki Najświętszej ‘Uzdrowienia chorych’ musimy sobie zdać sprawę z faktu, że i Ona chce tego, co Chrystus, chce przede wszystkim naszego uzdrowienia duchowego, wyzwolenia z grzechu i śmierci, chce naszego zbawienia – powiedział 13 maja kard. Zenon Grocholewski w katedrze świdnickiej, z okazji z racji koronacji obrazu Matki Bożej „Uzdrowienia Chorych”.

Uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem legata papieskiego księdza kard. Zenona Grocholewskiego, byłego prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej, koncelebrowali kard. Henryk Gulbinowicz, arcybiskupi, biskupi, kapłani diecezjalni i zakonni. Obecni byli również kanonicy Świdnickiej Kapituły Katedralnej.

W homilii kard. Grocholewski zaznaczył, że Jezus, który tylu ludzi uzdrowił z różnych schorzeń, nie przyszedł na świat po to, aby leczyć z dolegliwości cielesnych, ale by uzdrowić z grzechu, wyzwolić ze śmierci wiecznej i zbawić.

Legat papieski wskazując na scenę uzdrowienia człowieka sparaliżowanego, opisaną w Ewangelii św. Marka (Mk 2, 1-12) tłumaczył, że Jezus dokonał fundamentalnego uzdrowienia w sensie zbawczym.

Reklama

„Pan Jezus dokonał uzdrowienia ciała, by udowodnić, że może dokonać dużo większego cudu, uzdrowienia duchowego. Po to właśnie przyszedł na świat, aby każdego człowieka uzdrowić duchowo, by otworzyć nam bramy życia wiecznej szczęśliwości” – podkreślał kard. Grocholewski.

Wskazując na koronowany obraz Matki Bożej „Uzdrowienia Chorych”, celebrans zauważył, że dzisiejszy świat jest chory na różne choroby.

„Nigdy nie było tyle wojen co obecnie, i są one coraz bardziej okrutne; zamachy terrorystyczne są coraz częstsze i coraz bardziej brutalne; w wielu częściach świata ma miejsce prawdziwe ludobójstwo, w samej tylko Syrii konflikt spowodował exodus 5 mln ludzi, podczas gdy innych 13,5 mln, z czego połowa to dzieci, które ciągle są w potrzebie” – zaznaczył celebrans.

Reklama

Mówiąc o chorobie moralnej, hierarcha zauważył, że niewolnictwo nie jest dzisiaj mniejsze, niż w starożytności. „Na wielką skalę panoszy się handel kobietami i dziećmi, by wykorzystywać seksualnie lub by służyły do przeszczepienia organów” – podkreślił, dodając, że: „niszczone są zasoby żywności, by utrzymać ceny, podczas gdy ludzie umierają z głodu.

Wskazując na 100. rocznicę objawień w Fatimie celebrans zauważył, że to, co się wydarzyło w Portugalskiej wiosce jest „silnym wołaniem Matki Bożej o pokutę, nawrócenie, wiarę, modlitwę, by przemieniać rzeczywistość współczesnego świata”.

Na zakończenie homilii kard. Grocholewski zachęcił, by świdnickie sanktuarium Matki Bożej „Uzdrowienia Chorych” było miejscem, w którym z coraz większą wiarą i ufnością wierni będą modlić się o zdrowie, ulgę w cierpieniu, siłę do znoszenia bólu.

„Niech to miejsce będzie ośrodkiem silnego wołania, by za przyczyną wspaniałej Matki Bóg uleczył świat z chorób i słabości moralnych, które nękają wielu chrześcijan” – podsumował.

Po homilii nastąpił obrzęd koronacji obrazu. Legat papieski poświęcił korony i nałożył je na skronie Pana Jezusa oraz Matki Bożej. Kardynałowi towarzyszył bp Ignacy Dec, a także ks. prał Stanisław Chomiak i ks. prał. Jan Bagiński.

Na zakończenie uroczystej Eucharystii kard. Zenon Grocholewski wręczył papieskie medale: srebrne bp. Ignacemu Decowi i Komandorowi Mariuszowi Drapikowskiemu z Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, autorowi koron i sukienki dla obrazu Matki Bożej, jak również brązowe: bp. Adamowi Bałabuchowi, ks. prał. Stanisławowi Chomiakowi, ks. prał Janowi Bagińskiemu, ks. prał. Piotrowi Śliwce.

W uroczystości wzięło udział 9 biskupów, ponad 100 kapłanów i blisko 2500 wiernych z diecezji świdnickiej i archidiecezji wrocławskiej.

2017-05-15 09:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rocznica koronacji obrazu NMP z Rokitna

2020-06-18 10:17

Archiwum Aspektów

Więcej ...

Wybory prezydenckie: głosowanie w reżimie sanitarnym

2020-07-12 08:27

Adobe Stock

Aby oddać ważny głos w niedzielnych wyborach należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Lokale wyborcze są otwarte od godz. 7 do 21; obowiązują specjalne zasady sanitarne. W pierwszej kolejności obsługiwani będą m.in. seniorzy, kobiety w ciąży i niepełnosprawni.

Więcej ...

Andrzej Duda: gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku

2020-07-12 21:14

PAP/Leszek Szymański

Gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku, dziękuję jego wyborcom za to, że wzięli udział w wyborach - powiedział w niedzielę po podaniu sondażowych wyników II tury wyborów Andrzej Duda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Wiadomości

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Wiadomości

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Nierozważny Siewca?

Wiara

Nierozważny Siewca?

Jak hojny jest Bóg!

Duchowość

Jak hojny jest Bóg!

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...