Reklama

Mełgiew

Potrójne świętowanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Imieniny Wita przypadają 15 czerwca i tego dnia w Mełgwi odbywa się główny doroczny odpust patrona parafii - św. Wita. W tym roku uroczystości odpustowe miały bardzo uroczysty charakter. Swoją obecnością na sumie odpustowej zaszczycił abp Józef Życiński.

40 - lecie kapłaństwa

Proboszcz naszej parafii, ks. kan. Karol Serkis, obchodził w tym dniu uroczystość 40 lecia przyjęcia święceń kapłańskich. Przybyli licznie jego koledzy - także jubilaci 40. lecia kapłaństwa. W parafii Mełgiew Ksiądz Kanonik pracuje już 22 lata. Od parafian Jubilat otrzymał podziękowania za pracę duszpasterską i życzenia dalszej, owocnej pracy.

Muzeum Wsi w Mełgwi

Wieś i parafia Mełgiew może pochwalić się wielowiekowym istnieniem. Wezwanie św. Wita było popularne w Małopolsce w wieku XII i od tego czasu prawdopodobnie istnieje nasza parafia. Kościoły (było ich prawdopodobnie kilka) stały w tym samym miejscu. Gdy w roku 1726 spalił się kolejny drewniany kościół, parafianie znowu musieli pomyśleć o budowie następnego. Tym razem kościół, już murowany, ufundował właściciel pobliskiego majątku Podzamcze Jacek Stoiński - sędzia ziemski lubelski. W latach 1726-30 został wzniesiony murowany, barokowy, jednonawowy kościół. Ten kościół funkcjonował prawie dwa wieki, do r. 1910, kiedy konsekrowano obecną świątynię. "Stary kościół" został wówczas przeznaczony na inne cele i przebudowany. Przede wszystkim został podzielony stropem na dwie kondygnacje - na parterze znalazły się pomieszczenia mieszkalne, a na piętrze duża sala parafialna. W tej sali odbywało się w okresie międzywojennym i po wojnie wiele uroczystości, tu wystawiano też przedstawienia, np. Jasełka. Niestety, ząb czasu zniszczył okazałą budowlę. Dopiero kilka lat temu z inicjatywy Wacława Motyla - wójta gminy Mełgiew coś się zaczęło zmieniać. Na początek, dwa lata temu, wspólnymi siłami gminy i parafii budynek pokryto nowym dachem, a potem powoli gmina odnawiała salę na I piętrze z przeznaczeniem na gminne muzeum. Wprawdzie sceptycy pukali się w czoło: muzeum? A cóż za eksponaty muzealne można u nas znaleźć? Przez kilka miesięcy apelowaliśmy o przekazywanie rzeczy, które zdaniem ofiarodawców powinny się znaleźć w muzeum. Mieszkańcy gminy i parafii eksponaty znaleźli. Są to przedmioty, które już nie są używane na wsi, o których przeznaczeniu młodsi mieszkańcy gminy nie mają zielonego pojęcia, choć jeszcze ich rodzice nimi pracowali. Te rzeczy z niedalekiej przeszłości, skazane na zniszczenie i zapomnienie, w ten sposób ocalimy. Marzenie wójta gminy się spełniło - mamy muzeum wsi w Mełgwi. Do wykonania pozostało jeszcze ogromne, kosztowne zadanie - remont zewnętrznej elewacji budynku, ale to nie przeszkadza w funkcjonowaniu wewnętrznych pomieszczeń.

Muzeum rozpoczęło działalność bardzo uroczyście - otwarcia i jego poświęcenia dokonał właśnie 15 czerwca br. abp Józef Życiński. Ksiądz Arcybiskup zechciał się też wpisać jako pierwszy gość w księdze pamiątkowej muzeum: "Dziękuję wszystkim, którzy dokładają starań, by ocalić i zachować w pamięci tradycję polskiej wsi. Błogosławię z głębi serca zarówno organizatorom muzeum, jak i wszystkim, przyjdą tutaj, aby zwiedzać". Zapraszamy więc do odwiedzin. Wejście jest nieco karkołomne - długie, strome schody - wszak muzeum mieści się pod sufitem dawnego kościoła, ale Ksiądz Arcybiskup z asystą przemknął do muzeum tak chyżo, że ledwo prasa lokalna mogła za nim dobiec, by sfotografować to wydarzenie, więc i inni tam niezawodnie dotrą.

KSM w Mełgwi nie jest już bezdomne

"Stary kościół" będzie służył nie tylko przeszłości. Tu znalazła też schronienie wspaniała młodość. Na parterze budynku "starego kościoła" mieszkają lokatorzy, ale było też kilka nieużywanych pomieszczeń. Chyliły się ku ruinie, jak i reszta. Kiedy na jesieni ubiegłego roku powstało w naszej parafii Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, konieczne stało się im miejsce na spotkania i działalność. Z czasowo zajmowanych pomieszczeń na nowej plebani nie byli zadowoleni i sami chcieli stworzyć sobie swoje gniazdko. Stan pomieszczeń, na których remont młodzi się porwali, można było określić jako "prawie ruina". Trzeba było uzupełnić odpadające tynki, odnowić ściany, odremontować podłogi i wybudować sanitariaty. Z niewielką pomocą rodziców i dorosłych przyjaciół - ale przede wszystkim swoimi rękami zrobili remont i urządzenie swojej siedziby. Oczywiście główną iskierką także tego przedsięwzięcia był ich opiekun - nasz ks. Krzysztof Piskorski. Okazało się do tego, że jest nie tylko charyzmatycznym koordynatorem młodzieży z parafii Mełgiew, któremu wreszcie udało się skupić młodych przy kościele, ale też majstrem murarskim, który nie tylko kierował pracami budowlanymi, ale i sam na równi z młodzieżą tyrał przy remoncie. Ostatnie dni przed otwarciem praca trwała chyba 24 godziny na dobę, ale udało im się zdążyć i nastąpiło uroczyste otwarcie podwoi przez abp. Józefa Życińskiego. Tablica nad wejściem (z tablicą też zdążyli) głosi: CENTRUM MŁODZIEŻY.

W ogóle działalność KSM-u w Mełgwi kwitnie. Na ich ciekawe spotkania przychodzi coraz więcej także "niestowarzyszonych" młodych. Teraz przystępują do urządzania wyremontowanych sal. Fundusze zdobyli z loterii, którą zorganizowali w dniu otwarcia. A plany działania mają ogromne. Młodzieży, a szczególnie ich opiekunowi ks. Krzysztofowi Piskorskiemu życzymy, aby nie opuścił ich dotychczasowy zapał i wszystko im nadal tak świetnie wychodziło.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Więcej ...

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst