Reklama

W hołdzie Powstańcom z 1863 r.

Gdzież oni są - bohaterowie z Hornowa i Wygonowa, Wandalina i Lubiejek…

Niedziela podlaska 23/2004

Ziemia bielska kryje wiele powstańczych mogił - znanych i nieznanych. Jedna z nich znajduje się na skraju lasu przy skrzyżowaniu dróg z Bociek do Wandalina i Wygonowa. Upamiętnia ją pomnik wzniesiony przez młodzież, członków Teatru Ludowego z pobliskich Lubiejek w 1926 r. Czas jednak nie okazał się łaskawy dla pomnika. Zbudowany z cegły, szybko zaczął się kruszyć i rozpadać. Po latach przypominał bardziej rumowisko niż powstańczy pomnik. Dopiero w 2003 r. z okazji obchodów 140-tej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, regionalny Komitet Obrony Pamięci Narodowej w Bielsku Podlaskim wystąpił do władz gminy Boćki o odnowienie pomnika, a właściwie o postawienie go na nowo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielne popołudnie, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Konstytucji 3 Maja, przed odnowionym pomnikiem odbyła się podniosła uroczystość patriotyczno-religijna. Przybyli licznie mieszkańcy Bociek, Andryjanek, Wandalina, Wygonowa, Hornowa i wielu innych pobliskich miejscowości, a także z Bielska, Siemiatycz i Hajnówki. Przy powstańczej mogile pokłonili się w zadumie i oddali hołd swoim przodkom - nieraz bardzo bliskim i drogim sercu - którzy walczyli o honor, wiarę i godność narodu. Powierzyli Bożej Opatrzności swoje dziś i jutro.
Uroczystość zaszczycił swoją obecnością biskup drohiczyński Antoni Dydycz, który przybył tu bezpośrednio z Rudki, gdzie uczestniczył w diecezjalnych obchodach Dnia Strażaka. Wśród zaproszonych gości było wielu księży z bielskim dziekanem - ks. prał. Ludwikiem Olszewskim na czele, przedstawiciele samorządów z wicemarszałkiem sejmiku wojewódzkiego Krzysztofem Tołwińskim, prezydentem Białegostoku Ryszardem Turem oraz przedstawicielami służb mundurowych. Przed pomnikiem ustawiły się poczty sztandarowe, a harcerze zaciągnęli „wartę honorową”.
Przy polowym ołtarzu, na tle majowej zieleni, Ksiądz Biskup sprawował Mszę św. i wygłosił okolicznościową homilię. Przypomniał tamte tragiczne czasy, kiedy jesienią 1863 r. z carskiego garnizonu, stacjonującego w Bielsku Podlaskim, wyruszyły w stronę Bociek wojskowe oddziały, aby wyłapywać powstańców, grabić chłopską żywność, zabierać konie. Dla carskich żołnierzy przemoc zastępowała prawo. Wołanie o sprawiedliwość, obrona przed wyrwaniem z serc tożsamości narodowej i religijnej - tak dotkliwie zdeptanej przez zaborcę - było najgłębszym motywem powstańczego zrywu.
„Gdzież oni są - tamci bohaterowie z Hornowa i Wygonowa, Wandalina i Lubiejek, dla których nie było ofiary, na którą by się nie zdecydowali? Niech powiedzą, gdzie są ich kości?” - pytał Arcypasterz.
Ksiądz Biskup podziękował nieznanym mieszkańcom Lubiejek, którzy wznieśli ten pomnik w 1926 r. i wyraził wdzięczność obecnym mieszkańcom okolicznych wsi, a zwłaszcza Wandalina i Wygonowa. Korzystając ze wsparcia władz gminy, przywrócili oni monument naszym czasom w pełnej okazałości.
„Pomnik ten jest czymś więcej niż tylko pomnikiem. Jest symbolem naszego charakteru i naszej miłości do Ojczyzny. Został zbudowany dzięki składkom zbieranym na sesjach rady gminy, bo nie jest sztuką budowanie czegoś za pieniądze podatników” - powiedział Stanisław Derehajło - wójt gminy Boćki.
Po poświęceniu pomnika nastąpiło uroczyste przekazanie go pod opiekę dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Andryjankach.
„Będziemy stale pamiętać o grobie naszych pradziadków, którzy w 1863 r. przelewali krew za Ojczyznę” - zapewnił zebranych uczeń szóstej klasy Rafał Puchalski.
Uroczystość zakończyła się występem chóru polonijnego „Jutrzenka” z Rezekne na Łotwie. Goście przyjechali z Grajewa, aby uczcić pamięć swoich rodaków poległych w Powstaniu Styczniowym. Bp Antoni Dydycz spotkał się z artystami z Łotwy i w serdecznej rozmowie podzielił się wrażeniami ze swojego pobytu w Rezekne w 1979 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Już niedługo rozpoczynają się XXII Jasnogórskie Wieczory Organowe

2024-11-27 10:57

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższą sobotę 30 listopada, w przeddzień I Niedzieli Adwentu, na Jasnej Górze odbędzie się pierwszy z cyklu Jasnogórskich Wieczorów Organowych.

Więcej ...

Sanktuarium w Rokitnie – pomnikiem historii!

2024-11-27 21:00
Rokitno

ks. Rafał Witkowski

Rokitno

Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostało uznane decyzją Prezydenta RP za pomnik historii.

Więcej ...

"Nie" dla dodatkowej niedzieli handlowej w zamian za wolną Wigilię

2024-11-28 10:01

Adobe Stock

Jeżeli Wigilia wolna od pracy ma oznaczać pracujące niedziele to absolutnie się z tym nie zgadzamy. Od wielu lat walczyliśmy o to, żeby niedziele były wolne, żeby niedziele były dla rodziny - powiedział Zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Bartłomiej Mickiewicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Arcybiskup przed sądem. Wierni wytoczyli mu sprawę z...

Europa

Arcybiskup przed sądem. Wierni wytoczyli mu sprawę z...

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy

Polityka

Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Wiadomości

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Panie, spraw, bym był świadkiem prawdy o Twoim...

Wiara

Panie, spraw, bym był świadkiem prawdy o Twoim...