Reklama

Bezpieczna przystań

Niedziela sosnowiecka 23/2004

Dla wszystkich przeżywających domowe piekło w ścianach swoich domów przed dwoma laty powstało Schronisko dla Ofiar Przemocy. Mieści się przy ul. Ziołowej 28 w Dąbrowie Górniczej-Okradzionowie, w gruntownie odremontowanym budynku po dawnym ośrodku zdrowia. Istnienie Ośrodka potwierdza spore grono osób, które przez ten czas znalazły tutaj dla siebie schronienie. Do tej pory z jego pomocy skorzystało blisko 80 rodzin. Placówka jest jedyną w całym okręgu dąbrowskim bezpieczną przystanią zapewniającą osobom doznającym przemocy tymczasowy pobyt, całodobową pomoc pielęgniarską, psychologiczną, pedagogiczną, prawną oraz socjalną.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Palący problem

Pomysł powstał kilka lat temu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej. Wśród pracowników socjalnych przeprowadzona została ankieta na temat najczęstszych problemów, z którymi stykają się w swojej pracy. Okazało się, że najbardziej palącym problemem jest przemoc w rodzinie. Rada Miasta postanowiła przyjść z pomocą głównie kobietom i dzieciom, które często pozostawione są na bruku, bez środków do życia. Nie jest to dom stałego pobytu. Schronisko zapewnia tymczasowe schronienie (do 3 miesięcy). Jest to czas na odpoczynek, odetchnięcie, nabranie dystansu do tego, co się stało, na zastanowienie się co dalej, na szukanie rozwiązań. Istnieje możliwość odwiedzin ofiar, jeśli te sobie tego życzą. „W naszym ośrodku stykamy się z różnymi sytuacjami życiowymi. Nie ma reguły. Przychodzą do nas zarówno młode dziewczyny, które w domu rodzinnym doznały przemocy, schronienia szukają też młode mężatki, które nie mogą żyć z mężem-awanturnikiem i pijakiem, ale i panie w wieku dojrzałym” - wyjaśnia kierownik Schroniska, mgr Monika Górska. Zarówno pastelowa szata zewnętrzna, jak i ciepłe, stonowane barwy wnętrza stwarzają atmosferę przyjazną człowiekowi. Schronisko dysponuje sześcioma 4-osobowymi pokojami, wyposażonymi w niezbędne sprzęty. W każdym znajduje się aneks kuchenny. Jest też sala telewizyjna - świetlica, sala terapeutyczna, pokój zabiegowy oraz pralnia. Maksymalnie w budynku może pomieścić się 30 osób. Niezbyt duża kubatura budynku sprawia, że życie tu toczy się bardzo blisko i dzięki temu panuje kameralny, niemal rodzinny klimat. „Wszystkie pomieszczenia są ściśle połączone. Nawet część administracyjna nie stanowi osobnego miejsca. Pracownicy mają świadomość tego, że pracują tu, gdzie inni mieszkają, natomiast mieszkańcy żyją tu, gdzie my pracujemy” - mówi Pani Kierownik.

24 godziny na dobę

Schronisko finansowane jest z Miejskiego Funduszu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Osoby przebywające w placówce objęte są postępowaniem MOPS, które w zależności od indywidualnej sytuacji materialnej udzielają im pomocy finansowej. Po upływie 3 miesięcy pracownicy utrzymują kontakt także z byłymi mieszkańcami w celu dalszego wsparcia psychologicznego czy porad prawnych. W skrajnych przypadkach istnieje możliwość przedłużenia pobytu. Pracownicy pilotują sprawy swoich klientek, dotyczące znalezienia lokalu, spraw sądowych czy pracy. Pomagają w kontaktach z instytucjami, tj. sąd, prokuratura, policja czy urząd miasta.
Schronisko dla Ofiar Przemocy w Dąbrowie Górniczej - Okradzionowie czynne jest całą dobę. W razie nagłej potrzeby można telefonować pod numer 268-11--08. Warto zaznaczyć, że powstał również punkt konsultacyjno-terapeutyczny dla ofiar fizycznej lub psychicznej przemocy. Mieści się on w Dąbrowie Górniczej przy ul. Adamieckiego 13. Potrzebujący mogą skorzystać z bezpłatnej porady psychologa, pedagoga i prawnika.

W jarzmie przemocy

„Przemoc jest przestępstwem ściganym przez prawo” - wyjaśnia p. Górska. „W tej chwili istnieje szereg różnych możliwości, aby ją zatrzymać, zmienić swoje życie, zanim zamieni się w rzeczywiste piekło na ziemi. Niestety, jeszcze wiele kobiet pozostaje zamkniętych w ścianach swoich domów, przeżywając życiowe tragedie. Same nie są w stanie poradzić sobie z problemem, jednak kieruje nimi wstyd lub jakieś stereotypowe myślenie, które hamuje możliwość wyzwolenia się z jarzma przemocy. Tymczasem nigdy nie jest za późno, by powiedzieć »nie« - przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej czy ekonomicznej. Jesteśmy, aby pomóc każdemu człowiekowi dotkniętemu tym bolesnym przeżyciem” - zaznacza p. Górska.
Pracownicy Schroniska w czerwcu rozpoczęli zajęcia o charakterze terapeutyczno-profilaktycznym z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom od narkotyków. Zajęcia adresowane są dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48
ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

- Maryja przekonuje nas, że nie ma Chrystusa bez Krzyża, nie ma chrześcijaństwa i nie ma życia chrześcijańskiego bez Krzyża! – powiedział bp Piotr Greger.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...