Reklama

Konferencja Episkopatu Polski

Niedziela włocławska 23/2004

Obrady Konferencji Episkopatu Polski w Licheniu, jakie odbędą się w związku z poświęceniem 11-12 czerwca br. nowej świątyni - Wotum Narodu Polskiego na Wielki Jubileusz 2000 lat chrześcijaństwa, stanowią okazję, aby w krótkiej refleksji przybliżyć Czytelnikom „Ładu Bożego” informacje dotyczące pojęcia, ustroju, organów i kompetencji Konferencji Episkopatu w świetle norm prawa kanonicznego i statutu Konferencji Episkopatu Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Geneza Konferencji Biskupów

Reklama

Jak z ustanowienia Chrystusa święty Piotr i reszta Apostołów stanowili jedno Kolegium apostolskie, w podobny sposób Biskup Rzymu, następca Piotra i biskupi, następcy Apostołów, pozostają we wzajemnej łączności. Biskupi złączeni ze sobą nawzajem i z Biskupem Rzymskim węzłem jedności wiary, miłości i pokoju, zbierają się od czasów starożytnych dla wspólnego rozstrzygania ważniejszych spraw Kościoła, by przez wymianę doświadczeń i opinii koordynować pracę pasterską dla dobra Kościoła. Ich decyzje oparte na zdaniu wielu uczestników wskazują na kolegialny charakter i naturę Episkopatu.
Instytucja Konferencji Biskupich wywodzi się z synodów plenarnych i prowincjalnych. Synody te mają bardzo bogatą historię, aczkolwiek nie zawsze mogły się odbywać. W pewnych okresach Stolica Apostolska nie godziła się na ich zwoływanie ze względu na pewne niebezpieczeństwa związane z ingerencją władzy świeckiej i tendencjami do sprzyjania ruchom koncyliaryzmu i gallikanizmu. Wpłynęło to na fakt nieformalnego zbierania się biskupów danego kraju lub prowincji kościelnej, odczuwających potrzebę współpracy i wymiany doświadczeń. Zebrania takie już w XIX wieku organizowali biskupi wielu krajów. Konferencje te nie były wyposażone we władzę rządzenia, jednakże ich rola koordynująca i inspirująca w dziedzinie działalności duszpasterskiej była wysoko ceniona i stanowiła często prawo diecezjalne.
Tak też było w Polsce, gdzie zebrania biskupów ziem polskich odbywały się od dawna. Biskupi polscy skupiali się wokół arcybiskupów gnieźnieńskich, od 1416 r. prymasów Polski, i zwoływanych przez nich synodów prowincjalnych. Stosunkowo często zebrania biskupów odbywały się za sprawą prymasa Michała Jerzego Poniatowskiego w okresie sejmu czteroletniego (1788-92). Również w okresie Księstwa Warszawskiego (1807-15) zebrania biskupów polskich odbywały się dość często. Jednakże dokonane przez zaborców podziały kraju nie sprzyjały rozwojowi Konferencji Episkopatu Polski w XIX wieku. Systematyczną działalność Konferencja Episkopatu Polski zaczęła prowadzić dopiero w wolnej Polsce, w okresie II Rzeczypospolitej (1918-39). Według postanowień synodu plenarnego z 1936 r. biskupi wszystkich obrządków mieli się zbierać corocznie. Ożywioną działalność - doskonaląc swoje formy organizacyjne - Konferencja Episkopatu Polski podjęła po II wojnie światowej.
Kodeks Prawa Kanonicznego (KPK) z 1917 r. nie wspominał o erygowaniu i strukturze prawnej Konferencji Biskupów, uznawał jednak fakt ich istnienia i działania na podstawie zwyczaju bądź statutów zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską, która zdawała sobie sprawę z funkcjonowania krajowych Konferencji Biskupów, zastępujących synody plenarne.
Konferencje Biskupie zostały dowartościowane przez Sobór Watykański II, który w dekrecie Christus Dominus stwierdził m.in., że biskupi w czasach dzisiejszych nie spełnią należycie i owocnie swoich zadań, jeśli nie będą zacieśniać i zespalać swojej zgodnej współpracy z innymi biskupami jako jeden zespół (DB 37). Stąd Sobór nadał im prawo egzystencji i działania (KK 23); otrzymały także nową strukturę prawną (DB 37). Rozwinięcia norm dotyczących Konferencji Biskupów dokonał Papież Paweł VI w motu proprio Ecclesia sanctae z 6 sierpnia 1966 r. Dlatego po Soborze Watykańskim II dotychczasowe wspólne działania biskupów polskich przybrały prawną formę Konferencji Episkopatu Polski.

Pojęcie i zadania

W myśl przepisów KPK z 1983 r. Konferencja Biskupów będąc instytucją stałą, funkcjonującą w sposób określony prawem, jest zebraniem biskupów jakiegoś kraju lub określonego terytorium, wspólnie realizujących pewne pasterskie zadania w odniesieniu do wiernych swojego terytorium, celem owocniejszego osiągnięcia dobra udzielanego ludziom przez Kościół, głównie poprzez odpowiednie przystosowane do okoliczności czasu i miejsca formy i sposoby apostolstwa (por. kan. 447). Każda Konferencja Biskupów powinna mieć własny statut, w którym powinno się między innymi określić sposób odbywania zebrań plenarnych, przewidzieć stałą radę biskupów i sekretariat generalny Konferencji, a także inne urzędy i komisje, które mogą przyczynić się do skuteczniejszego osiągnięcia celu (kan. 451). Konferencję Episkopatu Polski stanowią biskupi z terenu Rzeczypospolitej Polskiej wypełniający wspólnie pasterskie zadania w stosunku do wiernych mieszkających na terytorium Polski. Do Konferencji należą wszyscy biskupi diecezjalni oraz ci, którzy są z nimi zrównani, biskup polowy, biskupi obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, a także biskupi koadiutorzy, biskupi pomocniczy i inni biskupi tytularni, pełniący na terytorium Polski szczególne zadania, zlecone im przez Stolicę Apostolską lub Konferencję Episkopatu (zob. kan. 450).
Zadaniem zasadniczym Konferencji Biskupów jest posługa duszpasterska Kościołowi, a w szczególności służba Kościołom partykularnym danego terytorium. Konferencja Episkopatu Polski, w myśl swego statutu z 16 września 1995 r., spełnia następujące zadania: troszczy się o pielęgnowanie wśród biskupów miłości i jedności działania dla dobra Kościoła, wspomaga biskupów polskich w ich misji duszpasterskiej, wypełnia zadania według kompetencji zleconych jej przez prawo, studiuje problemy duszpasterskie celem znalezienia najstosowniejszych metod ewangelizacji w warunkach pracy Kościoła w Polsce, troszczy się o życie religijne i moralne katolików w kraju oraz duchową opiekę nad Polonią zagraniczną, stara się o właściwe rozwiązywanie problemów społecznych łączących się z posłannictwem Kościoła, z zachowaniem i rozwojem kultury chrześcijańskiej oraz troszczy się o właściwą płaszczyznę relacji między Kościołem a państwem, z zachowaniem kompetencji Stolicy Apostolskiej.

cdn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Augustyna i jego matki Moniki w pektorale Leona XIV

2025-05-10 14:09

Vatican Media

W insygniach noszonych przez Papieża w dniu wyboru 8 maja ukryty jest prawdziwy program świętości biskupiej. Przechowywane w nich fragmenty kości należą do świadków świętości związanych z zakonem augustianów, ucieleśniających wierność, reformę, służbę i męczeństwo.

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Każde powołanie w Kościele jest znakiem nadziei

2025-05-11 17:58

Episkopat News/flickr.com

Orędzie na 62. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, który rozpocznie się w najbliższą niedzielę, 11 maja br., Ojciec Święty Franciszek podpisał już w trakcie swojej choroby, w Poliklinice Gemelli. Prawie w całości jest ono refleksją nad nadzieją w kontekście powołań. Doskonale to rozumiemy, bo każde nowe powołanie jest dla Kościoła znakiem nadziei.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Leon XIV

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Włochy: Brat papieża John Prevost przyjechał do Rzymu

Kościół

Włochy: Brat papieża John Prevost przyjechał do Rzymu

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Kościół

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Leon XIV modlił się przy grobie papieża Franciszka

Leon XIV

Leon XIV modlił się przy grobie papieża Franciszka

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu