Reklama

Patron Kościoła Włocławskiego

Niedziela włocławska 23/2004

Obok swojego pierwszego patrona, św. Józefa, diecezja włocławska czci również współpatrona - bł. Bogumiła Biskupa Wyznawcę. W kalendarzu liturgicznym Kościoła jego wspomnienie obchodzone jest 10 czerwca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzieje Błogosławionego związane są z parafią Dobrów, gdzie przyszedł na świat i spędził ostatnich 12 lat życia. Wcześniej był arcybiskupem metropolitą Gniezna, zachowując duchowe więzi z Zakonem Cystersów. Gdy król Bolesław II targnął się w Krakowie na życie bp. Stanisława, abp Bogumił uznał, że więcej może uczynić dla ładu w kraju i dla duchowego umocnienia Kościoła, gdy złoży swoje życie Bogu w ofierze miłości przez dzieła pokuty i wynagradzającej modlitwy. Zrezygnował z funkcji i przeniósł się w okolice Dobrowa, do pustelni nad Wartą. Dziś jest w tym miejscu mała, drewniana świątynia, zbudowana w 1788 r., zwana kaplicą bł. Bogumiła na Puszczy.
Życie świątobliwego Biskupa zakończyło się w skrajnej ascezie w pustelni. Wkrótce po jego śmierci, przy grobie Bogumiła ludzie stawali się świadkami cudów, doświadczali licznych łask Bożych. Gdy w Dobrowie wzniesiono kościół, umieszczono w nim tumbę z relikwiami abp. Bogumiła, a miejsce to stało się celem pielgrzymek.
Kult rozciągał się na Wielkopolskę, a za pośrednictwem Cystersów został poniesiony aż na Warmię i w rejony Przmyśla. Opiekę nad nim roztoczyli arcybiskupi Gniezna. W dokumentach potwierdzili oni kilkakrotnie autentyczność kultu oraz łask i cudów przypisywanych wstawiennictwu Bogumiła u Boga, nazywając go „świętym” i aprobując specjalne oficjum liturgiczne ku jego czci. Relikwie Pustelnika były czczone także w kolegiacie uniejowskiej i katedrze gnieźnieńskiej. Z dekretu abp. W. Kota o kulcie Bogumiła wynika, że w XV w. w Dobrowie, Uniejowie i Gnieźnie przy relikwiach umieszczone były liczne wota. W 1668 r. w świątyni w Uniejowie, która stała się drugim po kościele w Dobrowie ośrodkiem kultu Bogumiła, wzniesiony został okazały ołtarz.
Starania o zatwierdzenie kultu wszczęto w 1625 r. Dopiero 27 maja 1925 r. papież Pius XI przyznał Bogumiłowi tytuł błogosławionego i wyznaczył jego uroczystość na 10 czerwca.
Kult Błogosławionego szerzył się zwłaszcza wśród prostego ludu, choć fundowane dzieła sztuki i wota świadczą, że był on czczony także przez wyższe warstwy społeczne.
Uroczystości beatyfikacyjne dały impuls do ożywienia jego czci. W 1935 r. w kościele dobrowskim poświęcono bł. Bogumiłowi boczną kaplicę z wyposażeniem. Zainteresowaniem pielgrzymów cieszyła się i nadal cieszy kaplica na Puszczy z sarkofagiem Błogosławionego z 1788 r.
Obecnie podtrzymywaniu lokalnego kultu bł. Bogumiła służy m.in. odprawiane w czwartki nabożeństwo, na które składa się Msza św., aktualne modlitwy i śpiewy. W miesiącach letnich podobne nabożeństwa odprawiane są w pierwsze i trzecie czwartki miesiąca w kaplicy na Puszczy. Kulminacyjnym punktem oddawania czci Błogosławionemu jest uroczystość odpustowa, której w tym roku przewodniczył będzie biskup włocławski Wiesław Mering. Uroczystość odbędzie się 13 czerwca o godz. 9.30 procesją z kościoła parafialnego do kaplicy na Puszczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Cudowny Medalik

Niedziela legnicka 27/2009

Więcej ...

Arcybiskup przed sądem. Wierni wytoczyli mu sprawę z powodu… bluźnierstwa

2024-11-27 17:24
Arcybiskup Erio Castellucci

Luciano Rosi, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Arcybiskup Erio Castellucci

Do niecodziennego zdarzenia doszło w Modenie w północnych Włoszech - grupa wiernych wytoczyła sprawę sądową przeciw swemu arcybiskupowi Erio Castellucciemu i trojgu innym osobom, oskarżając ich o obrazę uczuć religijnych. Chodzi o zorganizowaną w kościele-muzeum św. Ignacego w Carpi w prowincji Modena kontrowersyjną wystawę „Gratia Plena”, w której niektórzy dopatrzyli się przejawów bluźnierstwa.

Więcej ...

Sanktuarium w Rokitnie – pomnikiem historii!

2024-11-27 21:00
Rokitno

ks. Rafał Witkowski

Rokitno

Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostało uznane decyzją Prezydenta RP za pomnik historii.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Arcybiskup przed sądem. Wierni wytoczyli mu sprawę z...

Europa

Arcybiskup przed sądem. Wierni wytoczyli mu sprawę z...

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy

Polityka

Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Wiadomości

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Panie, spraw, bym był świadkiem prawdy o Twoim...

Wiara

Panie, spraw, bym był świadkiem prawdy o Twoim...