Reklama

Patron Kościoła Włocławskiego

Niedziela włocławska 23/2004

Obok swojego pierwszego patrona, św. Józefa, diecezja włocławska czci również współpatrona - bł. Bogumiła Biskupa Wyznawcę. W kalendarzu liturgicznym Kościoła jego wspomnienie obchodzone jest 10 czerwca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzieje Błogosławionego związane są z parafią Dobrów, gdzie przyszedł na świat i spędził ostatnich 12 lat życia. Wcześniej był arcybiskupem metropolitą Gniezna, zachowując duchowe więzi z Zakonem Cystersów. Gdy król Bolesław II targnął się w Krakowie na życie bp. Stanisława, abp Bogumił uznał, że więcej może uczynić dla ładu w kraju i dla duchowego umocnienia Kościoła, gdy złoży swoje życie Bogu w ofierze miłości przez dzieła pokuty i wynagradzającej modlitwy. Zrezygnował z funkcji i przeniósł się w okolice Dobrowa, do pustelni nad Wartą. Dziś jest w tym miejscu mała, drewniana świątynia, zbudowana w 1788 r., zwana kaplicą bł. Bogumiła na Puszczy.
Życie świątobliwego Biskupa zakończyło się w skrajnej ascezie w pustelni. Wkrótce po jego śmierci, przy grobie Bogumiła ludzie stawali się świadkami cudów, doświadczali licznych łask Bożych. Gdy w Dobrowie wzniesiono kościół, umieszczono w nim tumbę z relikwiami abp. Bogumiła, a miejsce to stało się celem pielgrzymek.
Kult rozciągał się na Wielkopolskę, a za pośrednictwem Cystersów został poniesiony aż na Warmię i w rejony Przmyśla. Opiekę nad nim roztoczyli arcybiskupi Gniezna. W dokumentach potwierdzili oni kilkakrotnie autentyczność kultu oraz łask i cudów przypisywanych wstawiennictwu Bogumiła u Boga, nazywając go „świętym” i aprobując specjalne oficjum liturgiczne ku jego czci. Relikwie Pustelnika były czczone także w kolegiacie uniejowskiej i katedrze gnieźnieńskiej. Z dekretu abp. W. Kota o kulcie Bogumiła wynika, że w XV w. w Dobrowie, Uniejowie i Gnieźnie przy relikwiach umieszczone były liczne wota. W 1668 r. w świątyni w Uniejowie, która stała się drugim po kościele w Dobrowie ośrodkiem kultu Bogumiła, wzniesiony został okazały ołtarz.
Starania o zatwierdzenie kultu wszczęto w 1625 r. Dopiero 27 maja 1925 r. papież Pius XI przyznał Bogumiłowi tytuł błogosławionego i wyznaczył jego uroczystość na 10 czerwca.
Kult Błogosławionego szerzył się zwłaszcza wśród prostego ludu, choć fundowane dzieła sztuki i wota świadczą, że był on czczony także przez wyższe warstwy społeczne.
Uroczystości beatyfikacyjne dały impuls do ożywienia jego czci. W 1935 r. w kościele dobrowskim poświęcono bł. Bogumiłowi boczną kaplicę z wyposażeniem. Zainteresowaniem pielgrzymów cieszyła się i nadal cieszy kaplica na Puszczy z sarkofagiem Błogosławionego z 1788 r.
Obecnie podtrzymywaniu lokalnego kultu bł. Bogumiła służy m.in. odprawiane w czwartki nabożeństwo, na które składa się Msza św., aktualne modlitwy i śpiewy. W miesiącach letnich podobne nabożeństwa odprawiane są w pierwsze i trzecie czwartki miesiąca w kaplicy na Puszczy. Kulminacyjnym punktem oddawania czci Błogosławionemu jest uroczystość odpustowa, której w tym roku przewodniczył będzie biskup włocławski Wiesław Mering. Uroczystość odbędzie się 13 czerwca o godz. 9.30 procesją z kościoła parafialnego do kaplicy na Puszczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Premiera hymnu tegorocznego spotkania młodych Lednica 2000 już za nami

2024-05-15 09:15

Mat. prasowy

XXVIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 zbliża się wielkimi krokami. Odbędzie się ono 1 czerwca 2024 r. na Polach Lednickich. Trwają przygotowania do tego corocznego wydarzenia.

Więcej ...

Warszawa: profesorowie Weigel i Weiler o prawach człowieka

2024-05-15 08:47

Ks. Tomasz Podlewski

W dawnej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się dziś debata pt. „Między religią a liberalizmem. Prawa człowieka wobec konfliktu światopoglądów”. Prelegentami byli wybitny amerykański filozof i teolog katolicki, prof. George Weigel oraz uznany specjalista od prawa międzynarodowego prof. Joseph H.H. Weiler, wykładowca na New York University School of Law.

Więcej ...

Pianiści z całego świata zagrają w Kłodzku

2024-05-15 16:35

stevepb/pixabay.com

Fani muzyki klasycznej będą zachwyceni rozpoczynającym się XXVI Kłodzkim Konkursem Pianistycznym, który po raz pierwszy będzie miał rangę międzynarodową i dlatego będzie to też - I International Kłodzko Piano Competition. Klasyka łączy się z nowoczesnością, bo utwory muzyczne będą do słuchania zarówno stacjonarnie jak i online.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie