Reklama

Finał IV Festiwalu Piosenki Religijnej

Wyśpiewać wiarę

Niedziela kielecka 24/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbył się finał IV Festiwalu Piosenki Religijnej. Widownia, jak co roku, była wypełniona po brzegi. Gospodarzami wieczoru byli Marzena Strzycka i ks. Stanisław Kuśmierczyk. Tradycyjnie już festiwal rozpoczął występ zespołu „The Stanleys Bend” - Stanisława Jurkowskiego pieśnią do Ducha Świętego. „Pieśń ta jest od początku hymnem Festiwalu, wprowadza w klimat modlitwy i uwielbienia Boga” - powiedziała Marzena Strzycka.
Tegoroczny festiwal był dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II z okazji 84. rocznicy urodzin oraz był swego rodzaju odpowiedzią na wezwanie zawarte w adhortacji apostolskiej Ecclesia in Europa. W dokumencie tym Jan Paweł II zachęca do tworzenia nowych form artystycznego wyrazu wiary.
Ks. Kuśmierczyk podziękował wszystkim za przybycie, a szczególne słowa podziękowania skierował pod adresem bp. Kazimierza Ryczana za „duchowe wsparcie oraz patronat, a także za ufundowanie jednej z głównych nagród”. Słowa podziękowań skierowano także pod adresem prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego oraz dyrektora festiwalu ks. Jerzego Ostrowskiego i pomysłodawcy imprezy - Stanisława Jurkowskiego.
Na scenę zostali zaproszeni prezydent Wojciech Lubawski oraz bp Kazimierz Ryczan. Gospodarz miasta przywitał wszystkich gości i wypowiedział tradycyjne zdanie „IV Festiwal Piosenki Religijnej Kielce 2004 uważam za otwarty”. Odpowiedziała mu burza oklasków.
Następnie głos zabrał bp Kazimierz Ryczan, który mówił o wartości piosenek i pieśni religijnych w kształtowaniu człowieka. „Dusza człowieka, uczucia i wartości wyrażają się w symbolach, w poezji i muzyce. Rola pieśni jest nie do przecenienia” - mówił Ksiądz Biskup. „Gdy brakło nauczycieli, pieśń stała się nauczycielem. Gdy brakło wychowawców, pieśń była wychowawcą. Dziś, gdy potrzebna jest nowa ewangelizacja, pieśń religijna jest ewangelizatorem prawdy o Bogu, miłości i odkupieniu”. Ksiądz Biskup wyraził swoją radość z tego, że Festiwal żyje i się rozwija, o czym świadczy między innymi z roku na rok zwiększająca się liczba uczestników konkursu. „Cieszę się, że to dzisiejsze popołudniowe spotkanie wpisuje się w historię świętokrzyskiej ziemi, bogatej w tradycje patriotyczne, wspaniałych pisarzy, artystów i twórców, których pochód otwiera Wincenty z Kielc” - powiedział.
Biskup Kazimierz złożył gratulacje organizatorom festiwalu i podziękował im za to, że możemy cieszyć się, słuchając religijnych utworów. Na zakończenie powiedział: „Niech ubogacają się dusze i serca uczestników w piękno i niepowtarzalne przeżycia. Dzisiejszy wieczór będzie naszą wspólną modlitwą, która w święto Wniebowstąpienia biegnie za Panem do tronu Boga Ojca. Niech w Kielcach trwa święto religijnej melodii”.
Po tych słowach na scenę weszli pierwsi wykonawcy. Przez blisko dwie godziny publiczność zgromadzona na widowni KCK przysłuchiwała się kolejnym prezentacjom. Każdy zespół, który dotarł do finału, śpiewał dwie piosenki, oceniane przez jury pod przewodnictwem Jerzego Rosińskiego.
Widzowie bardzo żywo reagowali na to, co działo się na scenie. Młodzież zgromadzona na widowni tańczyła, wymachiwała chustami i rytmicznie klaskała, dopingując swoich faworytów.
Po przesłuchaniach konkursowych jury udało się na naradę, a na scenę wyszedł gość niedzielnego wieczoru - zespół „Trzecia Godzina Dnia”. Przez kilkadziesiąt minut można było słuchać pieśni religijnych wykonywanych w niecodzienny sposób. „Piękne głosy, wspaniałe przesłanie” - tak w skrócie można określić ten występ. Lider zespołu w przerwach między kolejnymi utworami mówił krótko o tym, co Bóg zdziałał w jego życiu - prawdziwa ewangelizacja. Zespół porwał widownię do tego stopnia, że trzeba było na chwilę przerwać koncert, by ogłosić zwycięzców festiwalu.
Oklaski, które było słychać po wyczytywaniu kolejnych laureatów, świadczyły o tym, że widzowie zgadzali się z werdyktem jury.
Po ogłoszeniu wyników można było wysłuchać drugiej części koncertu zespołu „Trzecia Godzina Dnia”.

Nagrodzeni w IV Festiwalu Piosenki Religijnej
Kielce 2004

A) w kategorii - zespoły dziecięce -
1. miejsce - Zespół „Karmel” z parafii w Piotrkowicach
2. miejsce - Zespół „Józefowe Kwiatki” z parafii pw. św. Józefa Robotnika w Kielcach
3. miejsce - Zespół „Promyczki” z parafii w Kozłowie

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

B) w kategorii - zespoły młodzieżowe -
1. miejsce - Zespół „Cantus” z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kielcach
2. miejsce - Zespół „Petrus” z parafii w Zagnańsku
3. miejsce - Zespół „Siódme Niebo” z parafii pw. św. Wojciecha w Kielcach
3. miejsce - Zespół „TIM” z parafii we Włoszczowie

C) nagroda specjalna -
Zespół „Nadzieja” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie

W. B.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania podczas konklawe

2025-05-07 18:29

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Tysiące ludzi zgromadziły na placu św. Piotra w Watykanie w oczekiwaniu na wynik pierwszego głosowania 133 kardynałów elektorów, którzy od dziś wybierają nowego papieża. Rezultat ten tradycyjnie ogłosi dym z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej, w której odbywa się głosowanie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...