Reklama

Maria Fortuna-Sudor

Nie ma uników!

„Sekretarz dwóch papieży” - promocja książki w Krakowie

2017-05-24 07:33

Maria Fortuna-Sudor

- Co robił aktualny Metropolita Lwowski, gdy Jan Paweł II po raz pierwszy przyjechał do Polski? Jak został sekretarzem papieża – Polaka? W jakich okolicznościach śpiewał z Janem Pawłem II godzinki?

Odpowiedzi na te, ale też inne, zdecydowanie istotniejsze pytania można znaleźć w książce pt. „Sekretarz dwóch papieży”. Na jej prezentację i na spotkanie z abp. Mieczysławem Mokrzyckim i red. Krzysztofem Tadejem do Sali Okna Papieskiego w domu arcybiskupów krakowskich we wtorkowy wieczór, 23 maja przybyło liczne grono zainteresowanych. Zebranych przywitał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który zwracając się do sekretarza dwóch papieży- Jana Pawła II i Benedykta XVI wspominał inne spotkanie w Watykanie i zauważył: . - Któż mógł przypuszczać czy wyobrazić sobie, że po 20 latach spotkamy się tutaj, że będę mógł gościć księdza arcybiskupa w domu arcybiskupów krakowskich. Metropolita Krakowski podkreślił: - Jest dla mnie ogromną radością i zaszczytem, że ksiądz arcybiskup zechciał właśnie w tym domu przedstawić swoją nową, piękną książkę.

Krzysztof Tadej poinformował, że prezentowana książka dzieli się na kilka części.

Maria Fortuna-Sudor

Opowiada m.in. o abp. Mokrzyckim, o jego drodze do kapłaństwa, o przemianach duchowych, o istotnych, a nieraz bardzo trudnych chwilach jego życia, o służbie, którą pełnił przy Janie Pawle II i Benedykcie XVI. Podkreślił: – Ks. abp Mieczysław Mokrzycki i kard. Stanisław Dziwisz to byli ludzie, którzy współtworzyli pontyfikat Jana Pawła II. Oni zawsze byli w tle, zawsze byli pokorni. I dodał, że to jest wielkie szczęście móc rozmawiać z abp Mokrzyckim, który tak szczerze, tak otwarcie opowiadał o konkretnych sytuacjach z pontyfikatu o tym, co się działo za murami Watykanu.

Reklama

Prowadzący spotkanie red. Marek Zając podkreślał: - Każdy, kto przeczyta książkę, zauważy, że to rzeczywiście jest szczera rozmowa. Padają czasem bardzo trudne pytania, ale są na nie udzielane zawsze krystalicznie szczere odpowiedzi. Nie ma żadnych uników. Jest prawda.

Na pytanie, co wpłynęło na podjęcie decyzji i zobowiązania do szczerej rozmowy, abp Mieczysław Mokrzycki wyjaśniał: - Tu nie chodzi o opowiadanie bajek dla dzieci. Odnosimy się do osoby Ojca Świętego, a teraz już świętego Jana Pawła II. Dlatego te moje odpowiedzi zawsze muszą być szczere. Poza tym przez taką szczerość i postawienie w prawdzie tej osoby, możemy pomóc jeszcze bardziej odkryć głębię, odkryć osobowość św. Jana Pawła II, a to z kolei każdemu z nas może pomóc stawać się lepszym. Abp Mieczysław Mokrzycki wyjaśni też, że zgodził się na ten cykl rozmów, bo pragnął przybliżyć sylwetki dwóch papieży oraz oblicze Kościoła w archidiecezji lwowskiej na Ukrainie.

Maria Fortuna-Sudor

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Jak wynika nawet z pobieżnej lektury i ze spotkania, red. Krzysztof Tadej nie boi się zadawać trudnych pytań, np. o morderstwo w Watykanie czy abdykację Benedykta XVI, a abp Mieczysław Mokrzycki szczerze i otwarcie odpowiada na postawione pytania. Archiwalne zdjęcia w sposób szczególny dopełniają całości wartej uwagi książki.

Maria Fortuna- Sudor

Tagi:
książka

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem