Reklama

Niedziela Małopolska

Nie ma uników!

„Sekretarz dwóch papieży” - promocja książki w Krakowie

2017-05-24 07:33

Maria Fortuna-Sudor

- Co robił aktualny Metropolita Lwowski, gdy Jan Paweł II po raz pierwszy przyjechał do Polski? Jak został sekretarzem papieża – Polaka? W jakich okolicznościach śpiewał z Janem Pawłem II godzinki?

Odpowiedzi na te, ale też inne, zdecydowanie istotniejsze pytania można znaleźć w książce pt. „Sekretarz dwóch papieży”. Na jej prezentację i na spotkanie z abp. Mieczysławem Mokrzyckim i red. Krzysztofem Tadejem do Sali Okna Papieskiego w domu arcybiskupów krakowskich we wtorkowy wieczór, 23 maja przybyło liczne grono zainteresowanych. Zebranych przywitał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który zwracając się do sekretarza dwóch papieży- Jana Pawła II i Benedykta XVI wspominał inne spotkanie w Watykanie i zauważył: . - Któż mógł przypuszczać czy wyobrazić sobie, że po 20 latach spotkamy się tutaj, że będę mógł gościć księdza arcybiskupa w domu arcybiskupów krakowskich. Metropolita Krakowski podkreślił: - Jest dla mnie ogromną radością i zaszczytem, że ksiądz arcybiskup zechciał właśnie w tym domu przedstawić swoją nową, piękną książkę.

Krzysztof Tadej poinformował, że prezentowana książka dzieli się na kilka części.

Maria Fortuna-Sudor

Opowiada m.in. o abp. Mokrzyckim, o jego drodze do kapłaństwa, o przemianach duchowych, o istotnych, a nieraz bardzo trudnych chwilach jego życia, o służbie, którą pełnił przy Janie Pawle II i Benedykcie XVI. Podkreślił: – Ks. abp Mieczysław Mokrzycki i kard. Stanisław Dziwisz to byli ludzie, którzy współtworzyli pontyfikat Jana Pawła II. Oni zawsze byli w tle, zawsze byli pokorni. I dodał, że to jest wielkie szczęście móc rozmawiać z abp Mokrzyckim, który tak szczerze, tak otwarcie opowiadał o konkretnych sytuacjach z pontyfikatu o tym, co się działo za murami Watykanu.

Reklama

Prowadzący spotkanie red. Marek Zając podkreślał: - Każdy, kto przeczyta książkę, zauważy, że to rzeczywiście jest szczera rozmowa. Padają czasem bardzo trudne pytania, ale są na nie udzielane zawsze krystalicznie szczere odpowiedzi. Nie ma żadnych uników. Jest prawda.

Na pytanie, co wpłynęło na podjęcie decyzji i zobowiązania do szczerej rozmowy, abp Mieczysław Mokrzycki wyjaśniał: - Tu nie chodzi o opowiadanie bajek dla dzieci. Odnosimy się do osoby Ojca Świętego, a teraz już świętego Jana Pawła II. Dlatego te moje odpowiedzi zawsze muszą być szczere. Poza tym przez taką szczerość i postawienie w prawdzie tej osoby, możemy pomóc jeszcze bardziej odkryć głębię, odkryć osobowość św. Jana Pawła II, a to z kolei każdemu z nas może pomóc stawać się lepszym. Abp Mieczysław Mokrzycki wyjaśni też, że zgodził się na ten cykl rozmów, bo pragnął przybliżyć sylwetki dwóch papieży oraz oblicze Kościoła w archidiecezji lwowskiej na Ukrainie.

Maria Fortuna-Sudor

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Jak wynika nawet z pobieżnej lektury i ze spotkania, red. Krzysztof Tadej nie boi się zadawać trudnych pytań, np. o morderstwo w Watykanie czy abdykację Benedykta XVI, a abp Mieczysław Mokrzycki szczerze i otwarcie odpowiada na postawione pytania. Archiwalne zdjęcia w sposób szczególny dopełniają całości wartej uwagi książki.

Maria Fortuna- Sudor

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Książka dla ambitnych katolików

2020-01-20 17:51

Artur Stelmasiak/Niedziela

Książka „Jutro Niedziela” to wspólne dzieło ks. Przemysława Śliwińskiego i ks. Marcina Kowalskiego

W Sekretariacie KEP odbyła się prezentacja książki pt. „Jutro Niedziela”, która pomaga osobom świeckim i duchownym lepiej przygotować się do niedzielnej Eucharystii. - To książka dla ambitnych, którzy chcą bardziej świadomie przeżyć niedzielę - mówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski

Więcej ...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

2020-01-22 07:41

Grzegorz Gałązka

„Dosyć obrażania papieża Franciszka ze strony katolików” – zaapelował w swoim wpisie internetowym ks. dr Przemysław Sawa, ewangelizator i przełożony Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody w Bielsku-Białej.

Więcej ...

Ludźmierz: przy sanktuarium powstaną nowe budynki dla pielgrzymów i parafian

2020-01-22 09:15

Adam Dziura (adamdziura.9g.pl) / pl.wikipedia.org

Jadłodajnia na 100 osób, sala multimedialna, klasztor dla sióstr posługujących w parafii - to nowe obiekty, które powstaną przy sanktuarium w Ludźmierzu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Wiadomości

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Aktualności

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra