13 czerwca. XI niedziela zwykła.
Król Dawid uznaje swój grzech i podejmuje zadośćuczynienie. Kobieta grzeszna łzami obmywa stopy Jezusa i wyciera je swymi włosami. Jezus mówi do niej: „Twoje grzechy są ci odpuszczone!” (Łk 7, 48). Niech światło Bożego Słowa pozwoli nam zajrzeć w głąb serca i prosić o dar Bożego miłosierdzia.
14 czerwca. Poniedziałek. Wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika.
Zabito go zastrzykiem z fenolu w Dachau 26 stycznia 1943 r. Był czcicielem Eucharystii, ta zaś uczy, że kto kocha, ten rozumie, że są w życiu sytuacje, w których należy stać się ofiarą „na okup za wielu (...) aby życie mieli i mieli je w obfitości” (Mt 20, 28; J 10, 10).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
15 czerwca. Wtorek. Wspomnienie bł. Jolanty, zakonnicy.
Była córką węgierskiego króla Beli IV. W 1256 r. poślubiła księcia kaliskiego Bolesława, zwanego Pobożnym. Była wzorową żoną i matką trojga dzieci, opiekunką biednych i chorych, fundatorką licznych klasztorów franciszkańskich. Po śmierci męża (1279 r.) wstąpiła do zakonu klarysek. Zmarła w Gnieźnie w 1298 r.
16 czerwca. Środa. Dzień powszedni.
Prorok Eliasz był całkowicie posłuszny słowu Boga. Takimi ludźmi posługuje się Pan dla objawienia ludziom swej woli i ukazania im swej miłości.
17 czerwca. Czwartek. Wspomnienie św. Alberta Chmielowskiego, zakonnika.
Powstaniec styczniowy (1863 r.), malarz i opiekun najuboższych. „Miłosierdzie i chrześcijaństwo jest wielką sprawą naszych dni. Jeśli nie byłoby miłosierdzia, nie byłoby chrześcijaństwa: to jest jedno i to samo” - mówił w 50-lecie śmierci Brata Alberta kard. Karol Wojtyła.
18 czerwca. Piątek. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
„Pan wybrał was i znalazł w was upodobanie (...) ponieważ was umiłował” (Pwt 7, 7-8) - mówi Bóg ustami Mojżesza. Miłość Boga do raz ukochanego ludu trwa na wieki. Dzisiaj oddajemy cześć Jego Sercu.
19 czerwca. Sobota. Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
Niepokalane Serce Maryi jest symbolem całkowitego otwarcia się na Boga oraz posłuszeństwa i zawierzenia Najwyższemu. Ono jest także obrazem ludzi, których Bóg pragnie obdarzyć pełnią swego życia.