Reklama

Łukasz Krzysztofka

Sekretarz dwóch papieży

2017-05-24 14:36

Łukasz Krzysztofka

Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI to ludzie sumiennej pracy i gorliwej modlitwy. Od takiej strony mogłem ich poznać – mówił abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski i były sekretarz dwóch papieży, w czasie prezentacji najnowszej książki Krzysztofa Tadeja pt. „Sekretarz dwóch papieży”.

Prezentacja publikacji, którą wydało Wydawnictwo Literackie, odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Książka to wywiad-rzeka z abp. Mokrzyckim, w którym metropolita lwowski szczerze odpowiada na wiele trudnych pytań – na przykład o morderstwo w Watykanie, abdykację Benedykta XVI, ale też o odrodzenie Kościoła katolickiego na Ukrainie. Były sekretarz Jana Pawła II i Benedykta XVI mówi o swojej drodze do kapłaństwa, o najpiękniejszych i najtrudniejszych chwilach i o tym, co jest najważniejsze w życiu.

Łukasz Krzysztofka

Specjalny list do autora wywiadu w związku z wydaniem książki nadesłał Benedykt XVI. Papież-senior napisał w nim m.in.: „Zawsze podziwiałem roztropność, dyskrecję, pokorę i takt księdza arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego. Walory te doceniłem jeszcze bardziej w trakcie pełnienia przez niego, przez dwa lata, funkcji mojego sekretarza. Prałat Mietek, tak go nazywaliśmy, był bardzo oddanym współpracownikiem; zawsze gotowym do pomocy, dyspozycyjnym. Miał w sobie wiele pokory w sprawowaniu obowiązków drugiego sekretarza, pozostając prawie niewidocznym dla ludzi. (...) Jednocześnie jest człowiekiem, który potrafi zarządzać i podejmować decyzje, człowiekiem odwagi w kwestiach zasadniczych.”

Jak doszło do powstania książki? – Zaczęło się od wielkiego zaufania. Poznałem osobę bardzo pokorną i życzliwą. Ks. abp Mokrzycki stworzył taką atmosferę, że mogłem zadawać każde pytanie. Ks. Arcybiskup mówi o tym, co jest najbardziej istotne – modlitwie i Bogu – wspominał Krzysztof Tadej.

Reklama

Abp Mokrzycki na konferencji przytaczał wiele, również zabawnych, zdarzeń ze swojego życia, związanych z osobą św. Jana Pawła II, m.in. jak w 1979 r. w szkole celowo skaleczył się w nogę, pozorując krwotok, aby zwolnić się z lekcji i oglądać w telewizji transmisję z pielgrzymki Papieża do Polski. Były sekretarz Jana Pawła II wspominał też swoje śpiewanie porannych Godzinek Papieżowi w czasie golenia, które z czasem zastąpiono nagraniem z magnetofonu.

Łukasz Krzysztofka

Metropolita lwowski wyraził życzenie, aby prezentowana książka stała się darem naszej wdzięczności dla Jana Pawła II. – Oby wielu ludzi doznało przez nią pokrzepienia i mogło wzrastać w świętości – powiedział abp Mokrzycki.

- Ks. Abp Mokrzycki jest dla mnie człowiekiem odwagi, upominania się o prawdę, mimo reakcji nie zawsze życzliwych i wspaniałych. To człowiek dialogu i porozumienia – podkerślał Krzysztof Tadej, dodając, że wierni na Ukrainie mogą być dumni z takiego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy.

Łukasz Krzysztofka
Tagi:
książka spotkanie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 50/2019

Prezentacja nr 50/2019

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem