Reklama

Serwis

Niedziela podlaska 24/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie powstało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Parafialny Klub Sportowy zrzeszający dzieci, młodzież i rodziców. Inicjatorem ich powstania był ks. prob. Roman Kowerdziej.

23 maja przy budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie odbyło się harcerskie ognisko, w którym wzięli udział klerycy oraz harcerze z Siemiatycz i Sokołowa Podlaskiego. W ten sposób upamiętniono 10. rocznicę śmierci bp. Władysława Jędruszuka. Był to kolejny etap zdobywania wiedzy o swoim Patronie przez Klerycki Krąg Harcerski działający przy Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie. Przy ognisku zgromadziło się około 20 osób i panowała tam atmosfera przyjaźni i braterstwa. Gawędę o pierwszym Pasterzu naszej diecezji opowiedział ks. inf. Eugeniusz Borowski. Wszyscy uczestnicy poznali życie i działalność harcerską bp. Władysława Jędruszuka.

26-27 maja bp Antoni Dydycz uczestniczył w Toruniu w spotkaniu Zespołu do spraw Kontaktów Episkopatów Polski i Litwy.

27 maja odbyła się II Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W programie spotkania znalazły się m. in.: konferencja Kustosza sanktuarium, występ zespołu „Radwanek” (reż. Anna Dymna), Msza św. pod przewodnictwem Kard. Franciszka Macharskiego wraz z celebrującymi księżmi z całej Polski i bp. Stefana Regmunta i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Spotkanie zakończyło się uroczystym błogosławieństwem. Z naszej diecezji w pielgrzymce wzięło udział Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Szansa” z Bielska Podlaskiego wraz z ks. Walentym Wojtkowskim. Organizatorem pielgrzymki była fundacja im. Św. Brata Alberta w Krakowie wraz z ks. kan. Adamem Stawarzem - diecezjalnym duszpasterzem osób niepełnosprawnych w Krakowie.

28 maja w Sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach odbyło się modlitewne czuwanie wspólnot różańcowych i maryjnych z terenu diecezji drohiczyńskiej. Było ono dziękczynieniem za nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego wszystkich parafii naszej diecezji. Spotkanie przygotowały wspólnoty różańcowe, a przewodniczył mu ks. Roman Kowerdziej - diecezjalny duszpasterz wspólnot maryjnych. Zakończyło się ono Mszą św. o północy.

29 maja w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej w Tuchowie k. Tarnowa bp Antoni Dydycz udzielił sakramentu kapłaństwa czterem alumnom ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela - Redemtorystów CSSR.

30 maja w Kosowie Lackim odbyła się uroczystość z okazji 110. rocznicy powstania OSP w tej miejscowości. Została ona połączona z wręczeniem repliki sztandaru i powiatowym świętem „Dnia Strażaka”. Uroczystej Mszy św. w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył i kazanie wygłosił bp Antoni Dydycz, który również pobłogosławił replikę sztandaru OSP. Dalsza część uroczystości odbyła się na placu przed remizą OSP. W programie znaazły się m.in.: powitanie gości, okolicznościowe przemówienia, wręczenie repliki sztandaru OSP, wręczenie odznaczeń, wbicie pamiątkowych gwoździ i wystąpienia okolicznościowe gości. Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem.

30 maja ok. 160-osobowa grupa młodzieży z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie (bazylika mniejsza) przyjęła sakrament dojrzałości chrześcijańskiej z rąk bp. Antoniego Dydycza.

31 maja bp Antoni Dydycz udzielił sakramentu bierzmowania ok. 190-osobowej grupie młodzieży z parafii konkatedralnej pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim. Podczas uroczystości modlono się m.in. za zmarłego przed dziesięciu laty w Sokołowie Podlaskim bp. Władysława Jędruszuka. Postać bp. Władysława przybliżyła młodzież w programie artystycznym.

1 czerwca w Ostrówku odbyły się obchody z okazji 90. rocznicy działalności w tej miejscowości Szkoły Podstawowej. Uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przewodniczył i kazanie wygłosił bp Antoni Dydycz. Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku szkoły, gdzie miała miejsce m.in. uroczysta akademia.

2 czerwca w kościele pw. Matki Bożej Królowej Świata w Szmurłach bp Antoni Dydycz odprawił uroczystą Mszę św. w 10. rocznicę erygowania parafii, w czasie której udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Pierwsza drewniana kaplica pw. Matki Bożej Królowej Świata w Szmurłach została zbudowana w 1956 r. staraniem ks. Michała Badowskiego - proboszcza rudzkiego. Do 1980 r. była ona punktem duszpasterskim parafii Rudka. 4 lipca 1980 r. bp Władysław Jędruszuk erygował w Szmurłach samodzielny rektorat, ze stałym zamieszkaniem duszpasterza. Pierwszym rektorem został ks. Stanisław Kozłowski, który założył cmentarz grzebalny, poświęcony 22 sierpnia 1982 r. przez bp. Władysława Jędruszuka. Kolejny rektor ks. Jan Wasilewski 22 sierpnia 1990 r. przystąpił do budowy nowego kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata wg projektu, który wykonali architekci: Zdzisław Kazimierczuk i Michał Popławski z Białegostoku. Kamień węgielny pod nową świątynię poświęcił bp Władysław Jędruszuk - 21 maja 1994 r. Miesiąc wcześniej - 15 kwietnia 1994 r. bp Władysław Jędruszuk erygował w Szmurłach samodzielną parafię. Jej pierwszym proboszczem został ówczesny rektor - ks. Jerzy Olszewski. Nowo zbudowany kościół parafialny został uroczyście poświęcony 20 sierpnia 1995 r. przez bp. Antoniego Dydycza. W pobliżu kościoła stoi piętrowa, murowana plebania zbudowana w latach 1977-1980 staraniem ks. Michała Badowskiego. Obecny ks. prob. Tadeusz Krakówko dzięki ofiarności parafian m. in.: ogrodził cmentarz grzebalny kamiennym parkanem, ułożył chodnik wokół kościoła oraz odnowił wnętrze świątyni.

15-22 lipca odbędzie się Pierwsza Diecezjalna Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Zgłoszenia należy kierować do kierownika pielgrzymki ks. Grzegorza Hermana: tel. (0-25) 792-35-12 lub 0-501-143-634. Ilość miejsc osób uczestniczących w pielgrzymce jest ograniczona (100 osób), wiek - od 16. roku życia. Noclegi podczas pielgrzymki mają charakter turystyczno-biwakowy (szkoły, plebanie, pola namiotowe). Należy zabrać namiot, karimatę lub śpiwór. Wymagane jest świadectwo lekarskie o dobrym stanie zdrowia, zaświadczenie miejscowego księdza proboszcza i pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych dla uczestników w wieku 16-18 lat. Należy posiadać sprawny rower (sprawdzony podczas treningu i poddany kontroli technicznej w serwisie). Serwis pielgrzymkowy dokona tylko napraw wynikłych podczas uszkodzeń w czasie pielgrzymki. Bagaże będą jechać w samochodach. Podczas pielgrzymki dostępna będzie pomoc medyczna i techniczna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV do młodych: życzę wam świętego życia

2026-01-10 19:30

Vatican Media

O tym, że zostaliśmy stworzeni do prawdy i dobra mówił Papież podczas spotkania z ludźmi młodymi diecezji rzymskiej, którzy licznie przybyli do Auli Pawła VI oraz na Plac św. Piotra. Ojciec Święty zachęcając do świadectwa życia Ewangelią wskazał, aby młodzież działała „z radością i wytrwałością, wiedząc, że aby zmieniać społeczeństwo, trzeba przede wszystkim zmienić siebie”.

Więcej ...

Rzecznik praw obywatelskich podjął działania wyjaśniające w sprawie wyrzucenia krzyża przez nauczycielkę

2026-01-09 18:08
KIELNO. PROTEST PRZED SZKOŁĄ PODSTAWOWĄ 8.01.2026

PAP/Andrzej Jackowski

KIELNO. PROTEST PRZED SZKOŁĄ PODSTAWOWĄ 8.01.2026

W związku z wyrzuceniem krzyża przez nauczycielkę w Szkole Podstawowej w Kielnie rzecznik praw obywatelskich poprosił dyrektorkę placówki o wyjaśnienia, w tym o to, czy podobne incydenty już się zdarzały – poinformowało w piątek Biuro RPO.

Więcej ...

Film o Sercu Jezusa może otrzymać nominacje do francuskiego Oscara

2026-01-10 19:48

Materiał prasowy

Film „Sacré Coeur” o objawieniach Najświętszego Serca Jezusowego znalazł się na oficjalnej liście produkcji, które mogą otrzymać nominacje do francuskich Oscarów - nagrody „César du cinéma 2026”. We francuskim pejzażu filmowym inspiracje wiarą chrześcijańską należą do rzadkości, dlatego fakt ten ma duże znaczenie symboliczne - pisze portal Tribune chrétienne (Trybuna chrześcijańska).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Miłość zaczyna się po stronie Boga

Wiara

Miłość zaczyna się po stronie Boga

Kto rezygnuje z chrztu, podobny jest do człowieka, który...

Wiara

Kto rezygnuje z chrztu, podobny jest do człowieka, który...

Proboszcz z Grenlandii: traktujcie nas jak ludzi, a nie...

Kościół

Proboszcz z Grenlandii: traktujcie nas jak ludzi, a nie...

„Cicha Noc” - pierwsza ogólnopolska zbiórka. 100%...

Wiadomości

„Cicha Noc” - pierwsza ogólnopolska zbiórka. 100%...

Skandal w szkole w Kielnie. Nauczycielka wyrzuciła krzyż...

Wiadomości

Skandal w szkole w Kielnie. Nauczycielka wyrzuciła krzyż...

Wiadomości

"Mój przyjaciel usiadł i trzymał w dłoni swój...

Skandal w szkole w Kielnie – ciąg dalszy. Krzyż...

Wiadomości

Skandal w szkole w Kielnie – ciąg dalszy. Krzyż...

Ksiądz Olszewski dziękuje za modlitwę. Pisze także o...

Kościół

Ksiądz Olszewski dziękuje za modlitwę. Pisze także o...

Św. Siostra Faustyna przywiązywała do tej praktyki...

W wolnej chwili

Św. Siostra Faustyna przywiązywała do tej praktyki...