Reklama

Na UKSW o Powstaniu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kontrowersje, które narosły wokół Powstania Warszawskiego starali się rozwiać wybitni goście zaproszeni pod koniec maja br. przez Rektora i Senat Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego na sesję naukową z okazji przypadającej w tym roku 60. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Konferencję pt. Pamiętamy i wierzymy - w hołdzie powstańczej Warszawy otworzył rektor UKSW ks. prof. dr hab. Roman Bartnicki, a uświetnili ją swoją obecnością: prof. Władysław Bartoszewski - wybitny polityk, uczestnik Powstania Warszawskiego; prof. UKSW dr hab. Janusz Odziemkowski; prof. dr hab. Wiesław Wysocki; dr hab. Piotr Mitzner; ks. prof. dr hab. Józef Kulisz. Referatom przysłuchiwali się uczestnicy sierpniowego wydarzenia, kombatanci oraz młodzież, która Powstanie Warszawskie zna tylko z książek i opowiadań.
Władysław Bartoszewski podzielił się z przybyłymi na sesję refleksją o Powstaniu Warszawskim. - W pewnej niemieckiej telewizji miał być wyświetlony film o Powstaniu Warszawskim. Włączyłem wcześniej telewizor, abym go nie przegapił i zobaczyłem jak ponad trzydziestoletnia spikerka zapowiada ten film: „Teraz zapraszam na film dokumentalny o Powstaniu w gettcie warszawskim” - opowiadał Profesor. Mylenie Powstania Warszawskiego z Powstaniem w gettcie warszawskim zdarza się na Zachodzie bardzo często i „jest to dla nas bardzo smutne” - stwierdził Bartoszewski.
- Gdy Warszawa była wolna, Polska była wolna. Gdy padała Warszawa, wtedy padała także Polska - stwierdził Janusz Odziemkowski. Zwracał on także uwagę na strategiczne położenie Warszawy oraz na to, że Powstanie Warszawskie było konieczne. - My historycy nie możemy gdybać co by było, gdyby Warszawiacy nie stawiali oporu. Czy byłoby wtedy mniej zniszczeń? Czy nie byłoby wtedy tyle ofiar? - pytał Profesor UKSW.
Ważny aspekt Powstania Warszawskiego poruszył prof. Wiesław Wysocki, który w referacie pt. Służba duszpasterska w Powstaniu Warszawskim zwrócił uwagę na udział księży w wydarzeniach z sierpnia 1944 r. - Powstające Duszpasterstwa Wojskowe miały duży wpływ na walczących powstańców - powiedział.
Dr hab. Piotr Mitzner opowiadał o literaturze powstańczej, natomiast refleksją teologiczną podzielił się ks. prof. Józef Kulisz.
Konferencja zorganizowana z okazji przypadającej w tym roku 60. rocznicy Powstania Warszawskiego była jednym z punktów trwającego w dniach 27-28 maja Święta Uniwersytetu Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W programie była m.in. uroczysta promocja prac doktorskich i habilitacyjnych oraz mecz studenci UKSW - pracownicy Uniwersytetu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Cud lubelski: Niebo upomniało się o ludzi

2024-07-03 07:30
Wierni podczas procesji w dniu

Marek Kuś

Wierni podczas procesji w dniu "Cudu Lubelskiego"

Matka Boża cały czas czuwa nad naszym narodem. Jest z nami, a Jej łzy pokazują, że nie jesteśmy samotni w naszym cierpieniu – w 75. rocznicę Cudu lubelskiego mówi kapucyn prof. dr hab. Andrzej Derdziuk, profesor teologii moralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i kierownik Katedry Bioetyki Teologicznej KUL.

Więcej ...

"Depenalizacja aborcji to jej pełna legalizacja". Obrońcy życia przeciw ustawie

2024-07-02 10:53

Adobe.Stock

„Proponowana forma depenalizacji aborcji jest równoznaczna z jej pełną legalizacją i stoi w oczywistej sprzeczności z Konstytucją RP” - napisał zarząd Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w oświadczeniu, w którym apeluje do posłów o odrzucenie projektu ustawy depenalizującej aborcję.

Więcej ...

Przed 90 laty zmarła Maria Skłodowska-Curie

2024-07-03 07:05
Maria Skłodowska-Curie z córką Ireną w polowej pracowni radiologicznej, 1915 r.

Licencja PD, Wikimedia Commons

Maria Skłodowska-Curie z córką Ireną w polowej pracowni radiologicznej, 1915 r.

Przed 90 laty 4 lipca 1934 r. w wieku zaledwie 67 lat z powodu anemii złośliwej zmarła Maria Skłodowska-Curie, jedyna kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla dwukrotnie. Jej życie - jak napisała we wspomnieniach - nie było łatwe.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...