Reklama

Pedagogika wspólnych przeżyć

Przekroczyć samego siebie

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej i niemiecka organizacja Aktion Umwelt für Kinder przygotowują się do przeprowadzenia kolejnej wspólnej akcji wakacyjnej. Dzieci i młodzież z terenu Brandenburgii i naszej diecezji w tym roku po już raz trzeci wspólnie spędzą część wakacji. W Niemczech i Polsce odbędą się po dwa turnusy, w czasie których realizowany będzie program przygotowany w oparciu o liczne elementy pedagogiki wspólnych przeżyć.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polsko-niemieckie turnusy w Polsce odbędą się w ośrodku parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Łagowie Lubuskim. W połowie maja po raz drugi do Łagowa przyjechali goście z Niemiec, by zobaczyć ośrodek, poznać miejscowość, warunki i możliwości realizacji wakacyjnego programu. Podczas spotkania dopracowane zostały szczegóły programu i regulaminu polskich i niemieckich turnusów wakacyjnych. Było to również pierwsze spotkanie integrujące kadrę wychowawców, którzy już niedługo rozpoczną pracę z dziećmi i młodzieżą. Niemieckie turnusy, podobnie jak w latach ubiegłych, odbędą się w Annahütte - w ośrodku dla dzieci i młodzieży prowadzonym przez Aktion Umwelt für Kinder.

Polsko-niemiecka integracja

Pomysł stworzenia polsko-niemieckiego projektu wakacyjnego zrodził się w roku 2001. Od tego czasu w integracyjnych turnusach podczas wakacji uczestniczyło 150 osób. Co roku wzrasta liczba uczestników turnusów wakacyjnych, w tym roku powiększy się ona o kolejne 120 osób. Aby akcja wakacyjna przebiegała jeszcze sprawniej, polscy wolontariusze-wychowawcy zaproszeni zostali do Niemiec na specjalistyczne szkolenie „pedagogiki wspólnych przeżyć”. W seminarium pt. Teoretyczne i praktyczne wprowadzenie do pedagogiki wspólnych przeżyć wzięło udział dziesięć osób z naszej diecezji. Spotkanie to odbyło się w marcu w Mitterfimensreut (Bawaria). Znaczenie pedagogiki wspólnych przeżyć dla pracy z młodzieżą, wyjaśnienie znaczenia refleksji dla tej metody, poznanie jej cech i elementów podstawowej aktywności to tylko niektóre poznane przez seminarzystów zagadnienia. Swoją wiedzę teoretyczną mogli ugruntować podczas gier interakcyjnych oraz ćwiczeń praktycznych, np. z teorii orientacyjnej w terenie. Uczestnicy na co dzień wykorzystują zdobyte tam wiadomości i doświadczenie podczas pracy z dziećmi i młodzieżą w świetlicach.

OgraniczyĆ słowa

Program ten jest prawie nieznany w Polsce, a stanowi ciekawą formę aktywnego wypoczynku i rozwoju. Pedagogika wspólnych przeżyć nie ma nic wspólnego ze „szkołami przetrwania” - zapewniają kontynuatorzy dzieła Kurta Hanna, niemieckiego pedagoga, który na początku XX w. w Anglii stworzył szkoły kładące nacisk nie tylko na przekazywanie wiedzy, ale również na kształtowanie charakteru i osobowości ucznia. Stworzona przez niego pedagogika polega przede wszystkim na stawianiu przed uczestnikami zadań, przed którymi w zwykłym życiu nie stanęliby. Trzeba np. przejść drogę z zawiązanymi oczyma, a potem przejść ją jeszcze raz, ale już patrząc, namalować obraz, przekroczyć pajęczynę uplecioną z lin, zbudować most przez strumień i przejść po nim, albo wspiąć się leśnymi bezdrożami lub wskazać komuś drogę. To sprawia, że w uczestnikach ujawniają się możliwości dotąd ukryte. K. Hann przeciw takim chorobom społeczeństwa, jak: brak ludzkiego współczucia, utrata odpowiedzialności osobistej, upadek sprawności, jaką wraz z wygodą niesie cywilizacja, wszelkie używki, brak spontaniczności, inicjatywy i kreatywności wśród młodych ludzi, proponował swoją „terapię przeżycia”, która miała za cel przełamywanie się uczestnika, uczenie współodpowiedzialności oraz kreatywności w myśleniu i działaniu. W tej metodzie urzeczywistnia się prawda, że jeśli ludzie muszą ze sobą współdziałać, wówczas zaczynają się nawzajem rozumieć.
Metodę tę doskonale wykorzystywać można w pracy z dziećmi, które przeżywają w życiu jakieś trudności. Zarówno Aktion Umwelt für Kinder, jak i Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej pracują z dziećmi pochodzącymi z rodzin ubogich, które doświadczają wielu trudnych sytuacji w swoim środowisku.
„Słowa trzeba ograniczać, a stwarzać takie sytuacje, które zapewnią bezpośredni kontakt uczestników ze sobą, pozwolą wejść w relacje z naturą, wyzwolą silne emocje i zaktywizują zupełnie nieuświadamiane, niekiedy tłumione siły i możliwości” - pisał Kurt Hann. W przypadku integracyjnych turnusów polsko-niemieckich teoria ta sprawdza się doskonale. Dla młodych ludzi najważniejsza staje się droga, którą trzeba wspólnie przebyć, aby osiągnąć wytyczony cel - na dalszy plan schodzą np. problemy z porozumiewaniem się.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

"Gazeta Wyborcza" ogłasza: Coraz bliżej zakazu spowiadania dzieci. Czy na pewno?

2025-02-06 09:05

Karol Porwich/Niedziela

"Coraz bliżej zakazu spowiadania dzieci" pisze w swoim newsletterze "Gazeta Wyborcza", odnosząc się do informacji, że w tym miesiącu sejmowa komisja ds. petycji ma rozpatrzeć petycję, której autorzy postulują wprowadzenie zakazu możliwości spowiadania osób niepełnoletnich - informuje Fundacja Grupa Proelio.

Więcej ...

Prezydent o wypowiedzi Barbary Nowackiej: bardzo grube przejęzyczenie, wręcz tragiczne

2025-02-06 07:24

PAP/Albert Zawada

Jeżeli minister Barbara Nowacka twierdzi, że to było przejęzyczenie, to trzeba powiedzieć, że było to bardzo grube przejęzyczenie, wręcz tragiczne, które politykowi na tym poziomie zdarzyć się nie może - podkreślił prezydent Andrzej Duda odnosząc się do wypowiedzi szefowej MEN o "polskich nazistach".

Więcej ...

Przed nami XXXIII Światowy Dzień Chorego

2025-02-06 12:07
Bp Tadeusz Lityński przewodniczyć będzie obchodom Światowego Dnia Chorego w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczyć będzie obchodom Światowego Dnia Chorego w Zielonej Górze

Już po raz 33. Kościół katolicki będzie obchodził Światowy Dzień Chorego. Przypada on zawsze 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na...

Kościół

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na...

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy