Reklama

Zrozumiała wystawa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czerwiec jak co roku zaczął się wspaniale, mianowicie Dniem Dziecka. W tym czasie Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży zorganizowała wystawę ilustracji książek dla dzieci i nie tylko, bo także ilustracji samych dzieci.
Do tego „zdziecinnienia” przyczyniła się nie tylko łomżyńska Galeria, ale może przede wszystkim Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, gdyż to ta instytucja zorganizowała ekspozycję. Chociaż możemy powiedzieć, że wszystko pozostaje w rodzinie, ponieważ obie placówki mieszczą się po sąsiedzku w tej samej kamienicy. Wystawa jest więc dowodem, że choć w jednym stali domu, nie jest to tak trudne sąsiedztwo jak Pawła i Gawła.
Przy okazji ekspozycji Biblioteka urządziła konkurs dla dzieci, który również nie obył się bez współpracy obu placówek. Temat Ziemia Łomżyńska słowem i pędzlem malowana umożliwił bowiem wykorzystanie zarówno talentów plastycznych, jak i literackich. I faktycznie nadesłano 29 utworów literackich oraz 64 prace malarskie. Udział wzięły szkoły z bliższej i nieco dalszej okolicy, oprócz sześciu łomżyńskich szkół, swoje prace przysłało dziewięć podstawówek oraz jedna świetlica z innych miejscowości, nawet ze Szczuczyna i Rajgrodu. Nagrodzone dzieła plastyczne oczywiście możemy jeszcze oglądać w Galerii.
Obok twórczości stricte dziecięcej warto też przyjrzeć się dorosłej plastyce adresowanej do młodszej generacji. Książki i ilustracje do nich udostępniło łódzkie wydawnictwo „Literatura”. Do najpopularniejszych współpracujących z oficyną plastyków należy Bohdan Butenko (Gapiszona moje pokolenie pamięta na pewno), szkoda, że dowodzą tego tylko wystawione książki, a nie pierwowzory ilustracji. Nie brakuje także nie mniej sławnych literatów i ich, jak to się dzisiaj mówi, kultowych książek. Wymieńmy tylko Zbigniewa Nienackiego i jego całą serię z Panem Samochodzikiem, Adama Bahdaja, autora Stawiam na Tolka Banana, oraz Edmunda Niziurskiego Niewiarygodne przygody Marka Piegusa. Natomiast młodsze dzieci, które dopiero wkraczają w najtrudniejszy wiek swojego życia, czyli chodzenie do szkoły, bardziej fascynują krótkie, dowcipne wierszyki. Celuje w nich Wanda Chotomska elektryzująca kolejne już pokolenie dzieci swoją twórczością.
To głównie taka literatura, skierowana do najmłodszych, jest celem ilustratorskich talentów. Bo też to najwdzięczniejsza publiczność, która nie ścierpi książki bez obrazków. A im młodsze dziecko, tym musi być ich więcej. I też z większą starannością wykonanych. Tacy czytelnicy (a może częściej słuchacze) lubią, gdy rzeczywistość jest namalowana tak jak jest opisana. Nie chodzi tu jednak o suchy realizm. Zdają sobie z tego sprawę artyści, których prace oglądamy w Galerii: Jan Zieliński, Joanna Zagner-Kołat, Monika Frątczak, Aneta Krella-Moch. Ilustratorzy dobrze wiedzą, że obraz działa w równym, jeśli nie większym stopniu niż słowo na wyobraźnię dziecka.
Malarstwo dla dzieci to naprawdę duże wyzwanie, wcale nie mniejsze niż dla dorosłych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Papież: błogosławiony Pier Giorgio Frassati będzie wkrótce świętym

2024-06-24 11:30
Bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

“Błogosławiony Pier Giorgio Frassati będzie wkrótce świętym”- powiedział w poniedziałek papież Franciszek podczas jednej z audiencji w Watykanie. Ten włoski błogosławiony związany jest z Polską; był wujkiem działaczki społecznej Wandy Gawrońskiej oraz polityka i dziennikarza Jasia Gawrońskiego.

Więcej ...

Abp Jędraszewski złożył rezygnację z urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego

2024-06-22 10:06
Abp Marek Jędraszewski

Episkopat Flickr

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania dotyczącego zmian personalnych w diecezji poinformował, że złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. 24 lipca skończy 75 lat.

Więcej ...

Watykan: Karetka od papieża dla szpitala na Ukrainie, zawiezie ją kardynał Krajewski

2024-06-24 12:00

Karol Porwich/Niedziela

Po raz ósmy papieski jałmużnik, kardynał Konrad Krajewski przemierzy trzy tysiące kilometrów z Rzymu do rejonu zborowskiego obwodu tarnopolskiego, aby dostarczyć do tamtejszego Szpitala Centralnego karetkę pogotowia wyposażoną w mobilne centrum resuscytacji podarowane przez papieża Franciszka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Kościół

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024