Reklama

W diecezjach

Tarnów: półtora tysiąca dzieci i młodzieży modliło się w miejscu beatyfikacji Karoliny Kózkówny

Uczniowie ze Szkolnych Kół Caritas diecezji tarnowskiej modlili się w miejscu beatyfikacji swojej patronki – bł. Karoliny. Okazją, by spotkać się w parafii bł. Karoliny w Tarnowie jest przypadająca w sobotę 30. rocznica beatyfikacji dziewicy i męczennicy. W zjeździe uczestniczyło ok. półtora tysiąca dzieci i młodzieży.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Był czas na modlitwę, zabawę, integrację, dziękowano także tym, którzy są bardzo zaangażowani w działalność Szkolnych Kół Caritas. „Lubimy pomagać, organizować różne akcje, odwiedzamy chorych i starszych” – opowiadają dzieci z Tarnowa.

Za zaangażowanie dziękował wszystkim biskup tarnowski Andrzej Jeż. Za wzór dawał młodym bł. Karolinę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Swoją wiedzą o Chrystusie, zdobytą na lekcjach katechizmu i poprzez osobistą modlitwę, Karolina dzieliła się z innymi. Wraz z wiedzą religijną niosła innym również konkretną pomoc dając w ten sposób świadectwo miłości miłosiernej. To piękny i budujący wzór, do którego warto wracać i czerpać z niego inspiracje” – powiedział biskup.

Członkowie Szkolnych Kół Caritas modlili się także za swoich rówieśników z Aleppo w Syrii.

„Tam gdzie jest wojna, gdzie nie ma pokoju jest trudna sytuacja dzieci. Chcemy także w ten sposób o nich pamiętać i wesprzeć ich modlitwą” – mówi ks. Krzysztof Majerczak, wicedyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Podczas spotkania odbył się finał akcji „Dobro na wagę złotówki’. Młodzieży udało się uzbierać ponad 13 tys. zł. Z tych pieniędzy Caritas utworzy specjalny fundusz, by pomagać dzieciom m.in. w leczeniu.

W 2006 roku założono pierwsze w diecezji tarnowskiej Szkolne Koło Caritas. Do tej pory powołano ich 197.

Reklama

Od 2007 roku dzieci i młodzież spotykają się w czerwcu na kolejnych zjazdach, organizowanych w rocznicę beatyfikacji Karoliny Kózkówny, która jest patronką Szkolnych Kół Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Z okazji 30. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny, w diecezji tarnowskiej zaplanowano też kolejne uroczystości m.in. w Tarnowie i Zabawie. W programie obok modlitwy są też koncerty, biegi, świadectwa, spotkania młodych. W piątek na placu przed kościołem bł. Karoliny w Tarnowie odbędą się koncerty zespołu Days, Tarnowskiego Chóru Gos.pl, Trzeciej Godziny Dnia, czy „Światełka do Ojca”. W sobotę będzie piknik rodzinny i papieski memoriał biegowy. W niedzielę, Mszy św. o 12.00 będzie przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Natomiast w sobotę w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie odbędzie się spotkanie młodzieży i organizacji, którym patronuje bł. Karolina. Będzie m.in. droga krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny, świadectwa i Msza św. oraz świętowanie w duchu wdzięczności za dar beatyfikacji z zespołem Mocni w Duchu.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego.

Reklama

Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”. Zginęła heroicznie, broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez carskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.

Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

Podziel się:

Oceń:

2017-06-08 22:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przypomnieć błogosławioną

karolina-film.pl

Sto lat temu, 18 listopada 1914 r., została zamordowana 16-letnia Karolina Kózkówna. W ramach upamiętnienia postaci Błogosławionej „Rafael” wydał książkę przybliżającą jej postać i życie. Do tematu nawiązuje również film „Karolina”.

Więcej ...

W tych dniach rozważamy ostatnie dni życia Jezusa na ziemi

Bozena Sztajner/archiwum Niedzieli

Rozważania do Ewangelii J 13, 21-33.36-38.

Więcej ...

Łódź: Noworodek znaleziony w pustostanie

2025-04-16 10:15

Karol Porwich/Niedziela

Jednodniowego noworodka porzuconego w pustostanie na Starych Bałutach w Łodzi znalazł mężczyzna, który przypadkowo skręcił z ulicy w przechodnią bramę opustoszałej kamienicy przy ul. Zgierskiej. Dzięki jego reakcji dziecko przeżyło. Dziewczynka jest w szpitalu. Policja szuka matki.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak

Wiadomości

Zmarła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak

Dlaczego Kościół wymaga od kapłanów i biskupów życia...

Wiara

Dlaczego Kościół wymaga od kapłanów i biskupów życia...

Szczegóły pogrzebu bpa Piotra Turzyńskiego

Kościół

Szczegóły pogrzebu bpa Piotra Turzyńskiego

Wyciekły dane pochówków z zakładu pogrzebowego....

Wiadomości

Wyciekły dane pochówków z zakładu pogrzebowego....

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...