Reklama

Zasady rozwoju regionalnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W lipcu, w ramach comiesięcznych spotkań, organizowanych przez Radę Terenową AWS, dom parafialny przy kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Dąbrowie Górniczej, gościł posła Józefa Korpaka, członka Komisji Samorządu i Polityki Regionalnej. Tematem spotkania z mieszkańcami miasta były zasady wspierania rozwoju regionalnego.

Józef Korpak posłem jest od niedawna. W lutym tego roku zastąpił Edmunda Srokę, który złożył mandat, ponieważ nie chciał łączyć funkcji posła z funkcją prezydenta miasta Rudy Śląskiej. Korpak, aby należycie pełnić swoje obowiązki zrezygnował z członkostwa w Radzie Powiatu oraz z funkcji radnego powiatowego.

W czasie spotkania poseł przedstawił nową ustawę, uchwaloną 12 maja, o zasadach wspierania rozwoju regionalnego. "Ustawa jest bardzo istotna - mówił poseł - dlatego, że stanowi przełom w polityce państwa. Do tej pory rząd i jego przedstawiciele w terenie - wojewodowie prowadzili politykę regionalną w oparciu o budżety poszczególnych ministerstw, i raczej była to polityka resortowa niż regionalna". Zmiany w polityce regionalnej zaczęły się od wprowadzenia w życie reformy samorządowej. Trzeba nadmienić, że pierwsze próby tworzenia polityki regionalnej miały miejsce w dawnym województwie katowickim. Pierwszą większą inicjatywą było opracowanie kontraktu dla województwa katowickiego. Choć ta próba nie zakończyła się pełnym sukcesem, podwaliny zostały położone. Z kontraktu pozostał fundusz górnośląski, którego kapitał założycielski wynosił 100 milionów złotych i do dziś funkcjonuje odgrywając niepoślednią rolę na lokalnym rynku finansowym.

Zdaniem Korpaka, ustawa precyzuje pojęcie rozwoju regionalnego i wylicza zadania, które ma realizować. Zalicza się do nich przede wszystkim rozwój przedsiębiorczości, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw, wprowadzanie i rozwój nowych technologii, restrukturyzację wybranych dziedzin usług publicznych oraz gospodarki lokalnej i regionalnej, tworzenie nowych, stałych miejsc pracy, inwestycje w zakresie infrastruktury technicznej i transportowej, przedsięwzięcia z zakresu edukacji, kultury regionalnej, inwestycje poprawiające stan środowiska, rozwój instytucji działających na rzecz pobudzania aktywności samorządowej. " Generalnie można powiedzieć - mówił poseł - że jest to bardzo szeroki zakres, mamy tutaj zarówno przedsięwzięcia natury technologicznej, administracyjnej, jak i społecznej".

Zadania te mają być zrealizowane poprzez instytucje rozwoju regionalnego takie jak: Ministerstwo ds. Rozwoju Regionalnego i Radę Rozwoju Regionalnego. Zaś instrumentem działania tej ustawy ma być kontrakt wojewódzki i jego finansowanie. Programowanie rozwoju regionalnego jest możliwe dzięki reformie administracyjnej, bowiem wskutek zmian powstały kolejne szczeble samorządu terytorialnego - samorząd wojewódzki i powiatowy. Gdyby ich nie było, nie byłoby z kim podpisywać kontraktów. Natomiast po wprowadzeniu zmian samorząd województwa jest gospodarzem regionu. Kluczowych zadaniem samorządu wojewódzkiego jest opracowanie strategii rozwoju. To jest jeden z dokumentów, który ma służyć programowaniu rozwoju regionalnego. Wszystkie województwa opracowują taki dokument. Następnie jest on przekazywany do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i w oparciu o nie jest tworzona narodowa strategia. Dopiero w oparciu o nią formułowane są tzw. programy wsparcia dla poszczególnych regionów, na podstawie których zawierane będą kontrakty wojewódzkie już na konkretne cele np. program edukacyjny, budowę oczyszczalni ścieków. Jeżeli chodzi o finanse na działanie programów regionalnych - przekonywał Korpak - pochodzić będą głównie z środków pomocowych Unii Europejskiej. Obecnie jesteśmy w okresie przedakcesyjnym, za niedługi czas będziemy w okresie akcesyjnym, a następnie staniemy się pełnoprawnymi członkami UE. W oparciu o układ stowarzyszeniowy z UE możemy korzystać z unijnych środków na dostosowanie swojej infrastruktury, prawa, wymogów ekologicznych do norm państw zachodnioeuropejskich. Jeśli chodzi o kwoty, to najprawdopodobniej w latach 2000-2002 planuje się wydać 4 miliardy 776 milionów złotych, a w latach 2003-2006 - 38 miliardów 270 milionów złotych". W przekonaniu posła są to duże środki, gdyż budżet państwa w tym roku wyniósł 144 miliardy złotych. W ustawie jest także zapis na co, w pierwszej kolejności, pieniądze te mają być wydane. I jest to: restrukturyzacja bazy ekonomicznej regionu, rozwój zasobów ludzkich, na obszary zagrożone marginalizacją, czyli wszędzie tam, gdzie zanika przemysł lub nie da się pozyskać inwestora.

Nowa ustawa dotknęła również kwestii działania agencji i funduszy rządowych, które w regionie operują znacznymi kwotami. Narzucono w niej pewną dyscyplinę, by projekty programów działań, w tym planów finansowych agencji, były przedkładane Ministrowi ds. Rozwoju Regionalnego w celu ustalenia narodowej strategii rozwoju regionalnego. Ma to pomóc w integracji działań na rzecz swojego regionu i zapobiegać marnotrawieniu pieniędzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Więcej ...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53
Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

Więcej ...

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous