Reklama

Ewangelizacja na ulicach

Głosić Zmartwychwstałego

Niedziela lubelska 26/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patrzcie w przyszłość, podejmując Nową Ewangelizację,
nową w swym zapale, nową w metodach,
nową w sposobie wyrazu.
Jan Paweł II, Haiti, 1983 r.

Kilkadziesiąt młodych osób z różnych wspólnot duszpasterstwa akademickiego KUL i wspólnot Odnowy w Duchu Świętym („Oblubienica Ducha Świętego” i „Jezus żyje wśród studentów”) wraz z prezbiterami głosiło Chrystusa zmartwychwstałego podczas ewangelizacji przeprowadzonej w połowie maja br. w miasteczku akademickim UMCS, dziedzińcu KUL, Placu Litewskim i przed Ratuszem w Lublinie. Studenci mówili o Bogu, używając różnych środków wyrazu, nie zapominając jednocześnie o Kim mówią - Jezus Chrystus był w centrum procesu ewangelizacji. Taniec z flagami, pantomimy, scenki teatralne, świadectwa o pełnym mocy i miłości działaniu Boga w życiu, śpiew i nauczanie - nie tylko zwracały uwagę przechodniów, ale zatrzymując prowokowały do refleksji nad własnym życiem, wiarą, osobistą relacją do Boga.
Ewangelizacja, która miała na celu zaproszenie ludzi, by świadomie i dobrowolnie przyjęli Jezusa jako Pana i Zbawiciela, pozwoliła zauważyć potrzebę również takiego głoszenia Chrystusa w Kościele. Studenci głosili Ewangelię, ukazując ją w czterech krokach kerygmatu, tj. krótkiego, pełnego mocy przepowiadania: „Bóg kocha ciebie i ma dla ciebie wspaniały plan, Bóg zaplanował dla ciebie życie szczęśliwe”, „Wszyscy zgrzeszyli i oddalili się od Boga, dlatego nie znają Bożego planu, ani nie doświadczają Jego miłości”, „Jezus stał się człowiekiem i na drzewie krzyża pokonał grzech i śmierć, tylko dzięki Niemu można przyjść do Boga Ojca” i „Musisz przyjąć Jezusa Chrystusa jako osobistego Pana i Zbawiciela, aby doświadczyć Jego mocy i obecności”. Przepowiadanie zakończyło się zaproszeniem do nawrócenia i uczynienia Jezusa Chrystusa swoim osobistym Panem i Zbawicielem. W czasie ewangelizacji zbierane były intencje modlitewne, za które studenci modlili się w czasie Wieczernika oraz rozdawane obrazki z modlitwą przyjęcia Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Przeprowadzana była również ewangelizacja indywidualna, bazująca na prawdzie kerygmatu, świadectwie życia i osobistym doświadczeniu Boga przez ewangelizatorów.
Ewangelizacja pozwoliła na pewne przebudzenie i pokazała, że dla Jezusa jest miejsce w codzienności życia. Studenci, zapraszając na Wieczernik Kościoła Akademickiego KUL i do wspólnot działających w ramach duszpasterstw akademickich i parafii świadczyli, że jest tam miejsce dla każdego i możliwość dalszej formacji chrześcijańskiej pozwalającej na kształtowanie duchowego życia wiary. „Kościół rozumie, że ewangelizacja jest tym samym, co zanoszenie Dobrej Nowiny do wszelkich kręgów rodzaju ludzkiego, aby przenikając je swą mocą od wewnątrz, tworzyła w nich nową ludzkość. [...] Celem jest owa wewnętrzna przemiana” (Evangelii Nuntiandi, 18).

Modlitwa przyjęcia Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela

Jezu, wierzę w Twoje zmartwychwstanie. Bóg Cię uwielbił, napełnił Duchem Świętym i dał Ci imię, które jest ponad wszelkie imię. Klękam przed Tobą na znak, że uznaję Cię Panem, moim Panem, Panem całego mojego życia i poddaję się całkowicie Tobie i Twojej świętej woli. Nie chcę już więcej być w centrum swojego życia, Panie. Ty przejmij kierowanie. Uczyń, abym pragnął i robił to, co Ty chcesz. Powierzam Ci całego siebie, chcę być Twój. Ogłaszam Cię Panem swojego życia, moim jedynym Panem. Nie chcę być niewolnikiem ani pieniędzy, ani przyjemności, ani żadnej wady lub żądzy, która mnie oddala od Ciebie. daję Ci całe moje życie na zawsze. Podejmuj wszystkie decyzje według Twej woli i spraw, abym był jak Maryja sługą Twego słowa. Daj mi swoje życie w zamian za moje, które Ci dzisiaj powierzam na zawsze. Otwieram Ci całkowicie bramę mojego serca. Amen.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty Tomasz Apostoł

pl.wikipedia.org

Więcej ...

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z siostrzenicą bł. P. G. Frassatiego

Bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

„Bł. Pier Giorgio żył w świecie na sto procent. Miał wady, był prawdziwym człowiekiem. Ale przy tym był prawdziwym chrześcijaninem. To były jego dwie komplementarne tożsamości i jedna nie zawadzała drugiej. Do tego był bardzo kreatywny, a jednocześnie niesłychanie praktyczny" – mówi Wanda Gawrońska, 95-letnia siostrzenica bł. Pier Giorgia Frassatiego. W Krakowie znajduje się ulica Luciany Frassati-Gawrońskiej, jej matki i ukochanej siostry bł. Pier Giorgia. Jej wujek jest z kolei patronem tegorocznych ŚDM w Lizbonie. Z Wandą Gawrońską rozmawiałam w Rzymie, gdzie mieszka na stałe.

Więcej ...

Ludzie ośmiu błogosławieństw

2024-07-03 15:33

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Kościół

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...