Reklama

Msza św. żałobna w intencji śp. Radka Grzegrzółki

„Śmierć Radka musi być naszą wspólną sprawą!”

Niedziela lubelska 26/2004

Wieczorem 8 czerwca br. w kościele akademickim KUL zgromadzili się przedstawiciele społeczności akademickich Lublina, władze miasta, duszpasterze akademiccy i młodzieży, aby pod przewodnictwem abp. Józefa Życińskiego sprawować Mszę św. żałobną w intencji zmarłego wskutek pobicia przez grupę bandytów absolwenta Liceum Katolickiego w Łukowie, studenta I roku Ochrony Środowiska Akademii Rolniczej Radosława Grzegrzółki. Księdzu Arcybiskupowi towarzyszyli rektorzy KUL, ks. prof. Andrzej Szostek i ks. prof. Stanisław Wilk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępnie Metropolita ukazał odniesienie czerwcowej adoracji tajemnicy Serca Jezusa do naszych „ran serca”, poczucia bezsilności, bezradność przy przeżywaniu szoku z powodu śmierci młodych ludzi, odchodzących w absurdalnych okolicznościach. Tylko w przeżywanej ofierze Chrystusa można odbudować nadzieję i następnie wyjść z postawą solidarności z wszystkimi przeżywającymi dramat śmierci. Homilię, opartą na przesłaniu Ewangelii błogosławieństw, Metropolita rozpoczął od pytania o granice prymitywizmu i absurdu bezsensownej śmierci. Kryzys współczesnej kultury wyraża się przez: wprowadzenie nienawiści na miejsce rywalizacji; świadome budowanie kultury agresji i pogardy dla człowieka; budowanie hierarchii wartości, w której „osoba ludzka jest dodatkiem do wizji politycznych, sukcesów finansowych, planów osobistego osiągnięcia ekonomicznego”; agresję polityków odnoszących się z pogardą do przedstawicieli innych partii; agresję w programach telewizyjnych - demonstrowanie pogardy dla wartości łączących się z poczuciem wstydu, honoru i szacunku dla człowieka. Tolerowanie tego typu absurdów spowoduje, że „przypadkowe śmierci będą smutną reakcją łańcuchową”. Prawda o zmartwychwstaniu Chrystusa jest niezawodnym źródłem nadziei. Chrystus daje stale podpowiedź słowami Ewangelii błogosławieństw. „Choć smutek paraliżuje duszę, można być błogosławionym” przez przeżywanie świadectwa wartości czystości serca i budowanie atmosfery pokoju. Chrześcijanie mają być stale świadkami błogosławieństw, pomimo agresji i demagogii, tęskniącymi za sprawiedliwością i pokojem. Wobec lansowanej sprzeczności między poczuciem wolności a brakiem odpowiedzialności potrzeba jasnego sprzeciwu i wyraźnego głosu opozycji przeciw „pornografii agresji - brzydocie i prymitywizmowi nienawiści włączonych w ramy zysku finansowego”. Abp Życiński podziękował za wyraz solidarności z Radkiem, z jego rodzicami i najbliższymi przez Eucharystię. Śmierć Radka jest dziś wyrzutem sumienia dla chroniących się pod obojętnością oraz pod łatwą ucieczką w prywatność. Inspiruje postawy konsekwentnego dawania świadectwa wartościom błogosławieństw.
Po Komunii św. Lucyna Ruchała, reprezentująca Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, odczytała wiersz pt. List do Radka G., a rektor Akademii Rolniczej w Lublinie, prof. Zdzisław Targoński odczytał apel rektorów lubelskich uczelni. Następnego dnia ulicami Koziego Grodu przeszedł Marsz Milczenia jako wyraz solidarności ze zmarłymi i sprzeciwu wobec przemocy.

Apel rektorów lubelskich uczelni

Brutalne zabójstwo studenta I roku Akademii Rolniczej w Lublinie wstrząsnęło społeczeństwem miasta, w tym także środowiskiem akademickim. Tym bardziej że w tym tragicznym wydarzeniu jeden student był ofiarą, a inny student podejrzany jest o udział w napadzie. Obok takich wydarzeń nikt nie powinien przejść obojętnie. Dlatego nauczyciele akademiccy dostrzegają konieczność zwrócenia większej uwagi nie tylko na kształcenie dzieci i młodzieży, ale także na ich wychowanie. Nie możemy jednocześnie pogodzić się z tym, żeby młodzi ludzie, uczniowie, studenci, stawali się ofiarą przemocy. Apelujemy do władz rządowych, samorządowych, policji i aparatu wymiaru sprawiedliwości o podjęcie działań, które ukróciłyby nasilającą się falę przemocy na ulicach polskich miast. Wszak z podobnymi przypadkami spotykamy się coraz częściej, nie tylko w Lublinie. Nie może być tolerancji i pobłażania dla sprawców tragedii i naruszających porządek publiczny. W imieniu środowiska akademickiego Lublina deklarujemy współdziałanie w rozwiązaniu tego drastycznego problemu.

Beata Biskupska

List do Radka G.

Mam brata, Radku
Studiuje tak jak Ty
lubi wyskoczyć z kolegami
na piwo
i też nie zawsze wraca
na czas do domu

Mam brata...
Mieszka obok tego miejsca
gdzie odliczyli Ci czas
kopniakami
gdzie drągami wskazali Ci drogę.
Bez powrotu

Mam brata...
Na niego czekam do dzisiaj
... niespokojna

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w maju

2024-05-16 16:49

Karol Porwich/Niedziela

33 689 różańców odmówiono od początku maja aż do dzisiaj w ramach akcji „Wyzwanie 50 tys. różańców”. To inicjatywa promowana przez amerykańskiego biskupa Roberta Barrona wraz z zespołem katolickiej aplikacji Hallow. Jak pokazuje mapa wydarzenia, biorą w nim udział ludzie z całego świata.

Więcej ...

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania