Reklama

„Wniebowstąpienie” u św. Mateusza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piotr Grajter pełni obowiązki kierownika Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Łodzi. Grę na organach studiował w łódzkiej Uczelni pod kierunkiem prof. Mirosława Pietkiewicza. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w roku 1980. Uzyskał również dyplomy w zakresie teorii muzyki (1981) i w zakresie kompozycji (1984). Studia uzupełniające odbył w Wyższej Szkole Muzycznej w Hamburgu. Brał udział w kursach mistrzowskich interpretacji organowej prowadzonych przez prof. Johannesa-Ernsta Köhlera, prof. Milana Ślechtę i prof. Flora Peetersa. Koncertował w Belgii, Danii, Francji, Niemczech, a także w Czechach, Mołdawii, Słowacji i na Ukrainie. Uczestniczył w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach organowych. Sprawował opiekę artystyczną nad Inowrocławskim Festiwalem Muzyki Organowej. Obecnie jest profesorem gry na organach i teorii muzyki w Akademiach Muzycznych w Łodzi i Bydgoszczy.
Centralny punkt recitalu, który dał 6 czerwca br. w ramach Niedzieli z muzyką u św. Mateusza, stanowił wielki cykl programowy pt. Wniebowstąpienie Oliviera Messiaena.
Francuski mistrz, najwybitniejszy przedstawiciel muzyki organowej XX w., często wpisywał w swoje utwory program, usprawiedliwiając w ten sposób skomplikowany język dźwiękowy, jakim się posługiwał. Dwudzielność ta szczególnie wyraziście ujawnia się w jego medytacjach.
Cała kompozycja zdaje się tu przeobrażać w utwór literacki, zawierający treść semantyczną. To wyjątkowe, metafizyczne podejście Messiaena do świata dźwięków odzwierciedla głęboką wiarę i zarazem pokorę Artysty wobec potęgi Wszechmogącego Boga.
Na cykl Wniebowstąpienie składają się Cztery Medytacje Symfoniczne. Piotr Grajter, łącząc poetycką wrażliwość z racjonalizmem intelektualisty, zespolił kolejne części tego dzieła w porywający fresk muzyczny. Wyczucie kolorystyczne Solisty sprawiło, że dźwiękowy obraz Chrystusa wznoszącego się ku Ojcu, kształtowały czyste, jasne barwy i krystaliczne światło. Słuchając ostatniej, czwartej medytacji, można było odnieść wrażenie, jakby Chrystus unosił się ku niebu przed naszymi oczami. Mistrzowskie wykorzystanie możliwości rejestracyjnych zasługuje na słowa szczerego podziwu i uznania.
Podczas koncertu publiczność usłyszała jeszcze Fantazję A-dur Césara Francka i III Sonatę a-moll op. 23 Augusta Gottfrieda Rittera. Utwory, wykonane w wirtuozowskim stylu, były znakomitym dopełnieniem recitalu, zamykającego ósmy sezon artystyczny Niedzieli z muzyką u św. Mateusza. Tradycyjnie już słowo wiążące należało do red. Janusza Janysta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

2024-05-17 20:52

BPJG

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Więcej ...

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

2024-05-18 07:06
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

W obliczu tych niepokojących zmian coraz więcej środowisk związanych z systemem oświaty zaczyna wyrażać swoje niezadowolenie.

Więcej ...

Komisja Wychowania Katolickiego KEP przeciwna propozycjom MEN dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole

2024-05-18 13:04

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas lekcji religii w szkole. Czytamy o tym w komunikacie z posiedzenia Komisji, która obradowała 17 maja pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Komisja przypomniała, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów