Reklama

Wydarzenia z diecezji

Budujemy dom Boży

Niedziela płocka 26/2004

20 maja biskup płocki Stanisław Wielgus poświęcił kamień węgielny pod budowę kaplicy w Kołozębiu w parafii Sochocin. Poświęcony kamień został wydobyty z fundamentów Bazyliki św. Piotra w Rzymie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowa serdecznego powitania wobec dostojnego Gościa skierowali przedstawiciele parafian, następnie głos zabrał proboszcz parafii ks. kan. Czesław Stolarczyk. Przedstawił obecny stan prac przy budowie kaplicy oraz podziękował tym, którzy czynnie angażują się w budowę. Nie zabrakło też ciepłych słów wdzięczności dla wielu osób spoza parafii, które z miłości do Matki Bożej pragną włączyć się w powstające dzieło.
Na zakończenie swojego przemówienia Ksiądz Proboszcz powiedział: „Do końca prac jest jeszcze daleko. Troskę o wznoszenie nowej świątyni polecamy Bożej Opatrzności oraz wstawiennictwu Matki Najświętszej, której tę kaplicę dedykujemy”.
Biskup Płocki podziękował za trud i zaangażowanie we wznoszeniu kaplicy. Po udzieleniu pasterskiego błogosławieństwa udał się wraz z przybyłymi kapłanami i zgromadzonymi wiernymi na plac budowy, by poświęcić i wmurować kamień węgielny.
Kaplica leży w odległości 8 km od kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Sochocinie. Z najdalej położonej od Sochocina wioski - Niewikli - wierni muszą pokonać 11 km, aby dotrzeć do swojego parafialnego kościoła. Już od 21 lat jest sprawowana w tym miejscu Eucharystia i posługa duszpasterska dla mieszkańców Niewikli, Drożdżyna i Kołozębia. Ponieważ ta część sochocińskiej parafii leży na pograniczu, należała wcześniej do parafii Królewo, a następnie do nieistniejącej już parafii Gromadzyn. Zanim w Kołozębiu powstała kaplica, kolejno w różnych domach prywatnych mieścił się punkt katechetyczny, w którym prowadzono naukę religii dla dzieci z miejscowej szkoły.
Zamysł budowania nowej kaplicy w tym miejscu powziął ks. kan. Stanisław Zakrzewski. W tym celu 10 lutego 1982 r. zwrócił się z prośbą do Urzędu Gminy w Sochocinie o wydanie pozwolenia na budowę w Kołozębiu kaplicy katechetycznej. Pismem z 9 kwietnia 1982 r. uzyskał zgodę na podjęcie budowy. Prac jednak nie podejmowano, gdyż parafia nie posiadała odpowiedniego gruntu.
18 lutego 1983 r. na zebraniu Kółka Rolniczego, Koła Gospodyń i Ochotniczej Straży Pożarnej postanowiono przekazać zbudowaną w 1958 r. w czynie społecznym świetlicę wiejską na punkt katechetyczny, w którym od tego czasu prowadzono katechezę. W tym samym roku, w czasie rekolekcji wielkopostnych, na prośbę dzieci i starszych mieszkańców Kołozębia, została w tym punkcie odprawiona pierwsza Msza św. Jeszcze tego samego dnia wierni poprosili o odprawianie Mszy św. w każdą niedzielę ze względu na dużą odległość dzielącą ich od kościoła parafialnego. Proboszcz wyraził zgodę i od tego czasu była tu odprawiana niedzielna Eucharystia: o godz. 15.00 w lecie i o 14.00 w zimie. Jak wspominają dzisiaj mieszkańcy Kołozębia, frekwencja na Mszy św. sięgała wówczas 100%.
Niestety, w sierpniu 1983 r. ks. kan. Stanisław Zakrzewski otrzymał zakaz odprawiania Liturgii w dawnej świetlicy. Wierni zaczęli pisać prośby i posyłać delegacje do Wojewódzkiego Wydziału do Spraw Wyznań, do Ministerstwa do Warszawy oraz do Ciechanowa. Jednocześnie wierni sami bez kapłana gromadzili się w każdą niedzielę o godz. 15.00 na wspólnej modlitwie (śpiewano pieśni, odmawiano litanie, Różaniec itp.).
W październiku 1983 r. na zebraniu Kółka Rolniczego (61 osób) została zawarta umowa o wydzierżawienie budynku świetlicy na okres 7 lat dla celów religijnych. W zamyśle dzierżawa była udzielona na czas budowy nowej kaplicy katechetycznej.
Pismem z 7 stycznia 1984 r. po wielu apelach, pismach i wyjazdach do urzędów państwowych, Ksiądz Proboszcz uzyskał pozwolenie na odprawianie Mszy św. w dawnej świetlicy na okres do 31 grudnia 1984 r. z nakazem desakralizacji obiektu po upływie tego terminu. Pozwolenie na odprawianie nabożeństw w ściśle określonym terminie przedłużono jednak na kolejny rok, na 28 grudnia 1984 r. Podobne pisma zezwalające na liturgię przychodziły na adres Księdza Proboszcza w kolejnych latach.
W 1994 r. ks. kan. Stanisław Zakrzewski do przyległego placu tymczasowej kaplicy zakupił od Mieczysława Sobeckiego grunt pod budowę nowej kaplicy. Po wielu trudnościach członkowie Kółka Rolniczego aktem notarialnym przekazali budynek świetlicy na rzecz parafii św. Jana Chrzciciela w Sochocinie.
Następnie ks. Stanisław Zakrzewski przeprowadził remonty w otrzymanym budynku, wymieniając okna, drzwi, podłogę w prezbiterium i pokrycie dachu. 20 grudnia 1997 r. zmarł wielce zasłużony i doświadczony przez trudy ks. kan. Stanisław Zakrzewski. Na jego miejsce w styczniu 1998 r. przyszedł ks. kan. Jerzy Szczepanik, który podjął się dalszego remontu kaplicy, wymieniając drzwi wejściowe oraz kładąc płytki w kaplicy i zakrystii. Ks. kan. Jerzy Szczepanik zmarł 28 września 2001 r.
Z błogosławieństwem Księdza Biskupa, po wcześniejszych spotkaniach z wiernymi ks. kan. Czesława Stolarczyka, po wykonaniu planów i załatwieniu wszystkich formalności, rozpoczęto 25 czerwca 2003 r. budowę nowej kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Dzieło to może być kontynuowane dzięki głębokiej wierze wielu parafian, ich ofiarności, bezinteresownej pracy każdego dnia na placu budowy oraz włączanie własnego sprzętu w prowadzone prace.
W tymczasowej kaplicy filialnej miejscowi duszpasterze sprawują Mszę św. w każdą niedzielę o 10.30 i w święta. Od czasu powstania kaplicy w Kołozębiu odbywają się tu spotkania rekolekcyjne w Adwencie i w Wielkim Poście. We właściwych okresach liturgicznych wierni gromadzą się na Drodze Krzyżowej, nabożeństwie majowym i modlitwie różańcowej. Odbywają się tu także spotkania Koła Różańcowego, ministrantów, dzieci komunijnych i kandydatów do bierzmowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jak poszło ósmoklasistom w tym roku?

2024-07-03 11:48

Karol Porwich/Niedziela

Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 61 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 52 proc. – podała w środę Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Więcej ...

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z siostrzenicą bł. P. G. Frassatiego

Bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

„Bł. Pier Giorgio żył w świecie na sto procent. Miał wady, był prawdziwym człowiekiem. Ale przy tym był prawdziwym chrześcijaninem. To były jego dwie komplementarne tożsamości i jedna nie zawadzała drugiej. Do tego był bardzo kreatywny, a jednocześnie niesłychanie praktyczny" – mówi Wanda Gawrońska, 95-letnia siostrzenica bł. Pier Giorgia Frassatiego. W Krakowie znajduje się ulica Luciany Frassati-Gawrońskiej, jej matki i ukochanej siostry bł. Pier Giorgia. Jej wujek jest z kolei patronem tegorocznych ŚDM w Lizbonie. Z Wandą Gawrońską rozmawiałam w Rzymie, gdzie mieszka na stałe.

Więcej ...

Synteza odpowiedzi diecezji polskich przed październikową sesją Synodu Biskupów

2024-07-03 18:29
Wierni na modlitwie

Karol Porwich/Niedziela

Wierni na modlitwie

11 grudnia 2023 roku Sekretariat Synodu zwrócił się do przewodniczących Konferencji Episkopatów z prośbą o pogłębienie - w ramach poszczególnych Kościołów lokalnych - kluczowych tematów zawartych w „Sprawozdaniu Podsumowującym” Pierwszej Sesji Zgromadzenia Synodalnego „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Poszczególne Konferencje Episkopatów zostały zobligowane do przesłania do Sekretariatu Synodu 8-stronicowej syntezy odpowiedzi diecezjalnych zgodnie z pismem „Przygotowania do października 2024”. Poniżej publikujemy treść syntezy przesłanej przez Konferencję Episkopatu Polski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Kościół

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...