Reklama

Apostołowie Chrystusa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

29 czerwca obchodzimy w Kościele uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wielkich synów i budowniczych Kościoła. „Piotr i Paweł obdarzeni różnymi darami zbudowali jeden Kościół Chrystusowy” (Mszał Rzymski).
Św. Piotr, mimo swej słabości okazanej na dziedzińcu przed pałacem arcykapłana, jest dla nas przykładem wiary. On pierwszy z Apostołów wyznał wiarę w Jezusa Syna Bożego i Mesjasza. Mówi o tym św. Mateusz: „Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: Za kogo ludzie uważają Syna człowieczego? A oni odpowiedzieli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków. Jezus zapytał ich: A wy za kogo Mnie uważacie?
Odpowiedział Szymon Piotr: Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego. Na to Jezus mu rzekł: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr (czyli Skała), i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16, 13-19). Jezus po swoim Zmartwychwstaniu spełnił tę obietnicę, mówiąc mu trzykrotnie: „Paś owce moje” (por. J 21, 17). Piotr wtedy otrzymał najwyższą władzę w Kościele i stał się jego Skałą, fundamentem.
Św. Paweł, cudownie nawrócony przez Jezusa na drodze do Damaszku, dokąd zmierzał, aby prześladować wyznawców Chrystusa, jest dla nas wzorem i przykładem miłości. Wiara Apostoła narodów zawsze odznaczała się miłością. To on wyśpiewał wspaniały hymn o miłości, która jest istotą życia chrześcijańskiego: „Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący. (...) Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą, nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego, nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje...” (por. 1 Kor. 13, 1-8).
Św. Paweł to wzór miłości do Chrystusa. W swych listach 243 razy wymienia Imię Jezus. A przekleństwo rzuca na tego, kto by Go nie kochał: „Jeśli ktoś nie kocha Pana, niech będzie wyklęty” (1 Kor 16, 22). Przewidując bliską śmierć, napisał do swego umiłowanego ucznia Tymoteusza: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiarę ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia, a nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy umiłowali pojawienie się Jego” (2 Tm 4, 7-8).
Tradycja przyjmuje, że Piotr i Paweł zostali straceni razem, jednego dnia na Wzgórzach Watykańskich. Paweł został ścięty mieczem, jako obywatel rzymski miał prawo do bardziej honorowej śmierci. Piotr został przybity do krzyża, jak głosi tradycja głową na dół. Nie chciał wisieć na krzyżu tak jak Zbawiciel, który odkupił świat. Dziś na jego grobie wznosi się wspaniała Bazylika św. Piotra, a przy niej mieszka 264 Namiestnik Chrystusowy, nasz wielki rodak Jan Paweł II, pełniący blisko 26 lat posługę Piotrową.
Czerwony ornat kapłana podczas Mszy św., znak męczeństwa, niech nam przypomina o wielkiej prawdzie życia wielkich Apostołów, o ich udziale w budowaniu Kościoła. Uroczystość ta niech nam także mówi o potrzebie ofiarnego życia na ziemi dla Boga i o „wieńcu sprawiedliwości”, który nas czeka, gdy będziemy tego godni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej