Reklama

„Trzeba do tego dorosnąć”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

5 czerwca, w wigilię uroczystości Trójcy Przenajświętszej, o godz. 10.00 w katedrze zamojskiej pasterz diecezji bp Jan Śrutwa udzielił święceń kapłańskich 12 diakonom. Nasza zamojsko-lubaczowska diecezja wzbogaciła się o nowych 12 kapłanów. Święcenia prezbiteratu są niezwykle podniosłym i radosnym momentem w życiu młodych kapłanów, ich rodzin i całej wspólnoty Kościoła lokalnego. Poprzedza go 6-letni okres wytężonych studiów, których zwieńczeniem jest uzyskanie tytułu magistra teologii i wszechstronnej formacji w Wyższym Seminarium Duchownym.
Święcenia poprzedzają tygodniowe rekolekcje. Podobnie jak przed rokiem diakoni przeżyli je pod kierunkiem ojca duchownego ks. prał. Eugeniusza Golińskiego w domu rekolekcyjnym w Łabuniach. Bezpośrednio po rekolekcjach, w sobotę rano, wszyscy stawili się w katedrze i oczekiwali razem z rodzinami i przyjaciółmi na rozpoczęcie Mszy św.
Liturgii przewodniczył bp Jan Śrutwa, ordynariusz zamojsko-lubaczowski. W kazaniu nawiązał on do 25. rocznicy pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny i 5. rocznicy odwiedzin Papieża w Zamościu, a także do peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu po naszej diecezji. Wydarzenia te podkreślają niejako doniosłość i historyczność tej chwili. Przed tym pokoleniem kapłanów stają trudne zadania. „Oto jesteście pierwszym rocznikiem wyświęconym dla naszej diecezji w Unii Europejskiej. Takie są realia życia i też trzeba do tego dorosnąć. Mogę powiedzieć tylko tyle, że poprzeczka została podwyższona, właśnie dla was. (...) Przed wami długie życie i praca. Trzeba do tego dorosnąć i tę poprzeczkę przeskoczyć” - powiedział Pasterz, zwracając się do kandydatów. Przypomniał również o stałych, niezmiennych elementach posługi kapłańskiej, jakimi są: nauczanie, w którym zawiera się posługa w konfesjonale, w kancelarii na katechezie i głoszenie kazań; uświęcanie - najpierw siebie, a potem innych; kierowanie - prowadzenie rodziny Bożej do Ojca w niebie. Do wypełnienia tych zadań konieczna jest ciągła formacja stała i nieustanne dokształcanie się.
Po kazaniu nastąpił moment udzielania sakramentu kapłaństwa. Do grona prezbiterów diecezji zamojsko-lubaczowskiej zostali włączeni:
1. Ks. Paweł Badach - Radzięcin, parafia pw. św. Kazimierza Królewicza.
2. Ks. Adam Dworzycki - Komarów, parafia pw. Trójcy Przenajświętszej.
3. Ks. Bartłomiej Garczyński - Dołhobyczów, parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej.
4. Ks. Jarosław Kędra - Tomaszów Lub., parafia pw. św. Józefa.
5. Ks. Sławomir Korona - Górecko Kościelne, parafia pw. św. Stanisława Biskupa.
6. Ks. Łukasz Krzaczkowski - Lubaczów, parafia pw. św. Stanisława Biskupa.
7. Ks. Mariusz Lasota - Narol, parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
8. Ks. Maciej Lewandowski - Zamość, parafia katedralna.
9. Ks. Grzegorz Piotrowski - Cieszanów, parafia pw. św. Wojciecha.
10. Ks. Artur Schodziński - Sól, parafia pw. św. Michała Archanioła.
11. Ks. Waldemar Szczepaniuk - Tomaszów Lub., parafia pw. św. Józefa.
12. Ks. Artur Wojtowicz - Różaniec, parafia pw. św. Antoniego Padewskiego.
Po raz pierwszy w życiu wraz ze swoim Pasterzem sprawowali oni Najświętszą Ofiarę. Następnego dnia, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, większość neoprezbiterów celebrowała Msze św. prymicyjne w swoich rodzinnych parafiach.
Nowym kapłanom naszej diecezji życzymy wielu łask Bożych i opieki Maryi, Matki Odkupiciela, na trudne czasy, w których przyjdzie im głosić Ewangelię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Mewa na dachu Kaplicy Sykstyńskiej "królową" mediów społecznościowych

2025-05-07 22:16

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Mewa siedząca długo na dachu Kaplicy Sykstyńskiej koło komina stała się w środę "królową" mediów społecznościowych. Obraz komina wraz z czuwającym przy nim pokaźnej wielkości ptakiem transmitowały przez ponad trzy godziny media na całym świecie dzięki zainstalowanej tam watykańskiej kamerze.

Więcej ...

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Więcej ...

Konklawe i najpilniej obserwowany komin świata

2025-05-07 21:12

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Choć to jeden z głównych symboli konklawe, to jego tradycja sięga jedynie nieco ponad 100 lat. Biały dym z komina zamontowanego na Kaplicy Sykstyńskiej obwieszcza światu wybór papieża. Fumata bianca weszła też na stałe do języka włoskiego jako synonim rozwiązania jakiejś sprawy, zakończenia oczekiwania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...