Reklama

II Sesja Synodalna

II Sesja Plenarna Synodu Diecezji Sosnowieckiej odbyła się tym razem w kolegiacie św. Wojciech i św. Katarzyny w Jaworznie. Obrady poprzedziła Eucharystia, której przewodniczył biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po Mszy św. powołani do głosowania członkowie Synodu omawiali projekty 4 dokumentów dotyczących Powołania i posłannictwa świeckich w Kościele, Życia zakonnego w Kościele sosnowieckim, Budownictwa i sztuki sakralnej i w końcu Dóbr doczesnych Kościoła sosnowieckiego. Tym razem przewodniczącym prezydium II Sesji Plenarnej został ks. dr Czesław Tomczyk, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.
Zanim przystąpiono do prezentacji dokumentów ks. dr Włodzimierz Skoczny, przewodniczący Komisji Redakcyjnej I Synodu Diecezji Sosnowieckiej, przedstawił zmiany i korekty dokumentów z I Sesji Plenarnej. „W sumie do poprzednich 4 dokumentów zgłoszono ponad 60 uwag i propozycji. Zostały one przedstawione biskupowi diecezjalnemu Adamowi Śmigielskiemu SDB, który niektóre zaakceptował, a inne odrzucił” - relacjonował ks. Skoczny.
Pierwszy projekt dokumentu pt. Powołanie i posłannictwo świeckich w Kościele sosnowieckim przedstawił dr Jan Majzner. Wskazał, że z racji odrodzenia w Chrystusie wszyscy wierni są równi co do godności i działania. A pierwszym i podstawowym powołaniem każdego wiernego jest powołanie do świętości. „Wynika ono z chrztu i odnawia się w innych sakramentach. Świeccy winni dążyć do świętości w zwyczajnych warunkach życia rodzinnego, zawodowego i społecznego” - argumentował Majzner. W dalszej części przedstawił charakter i rodzaje apostolstwa świeckich, obszary posługi apostolskiej, a także zwrócił uwagę na formację katolików świeckich.
Drugi projekt dokumentu dotyczący Życia zakonnego w Kościele sosnowieckim zaprezentował ks. dr Stanisław Zychowicz. Autorzy dokumentu przypomnieli, że „życie konsekrowane to dar udzielony Kościołowi i choć nie stanowi elementu hierarchicznej struktury, nienaruszalnie przynależy do jego życia i świętości. Profesje rad ewangelicznych tradycja Kościoła uznaje za szczególne pogłębienie konsekracji chrzcielnej. Profesja zakonna obliguje do naśladowania Chrystusa, poświęcenia się Bogu i szerzenia Jego chwały” - czytamy w dokumencie. W projekcie znalazł się zapis o tym, by osoby konsekrowane i członkowie stowarzyszeń życia apostolskiego były otwarte na potrzeby duchowe i duszpasterskie Kościoła partykularnego. W celu lepszej współpracy zgromadzeń zakonnych z diecezją biskup ordynariusz powołuje wikariusza biskupiego dla spraw zakonnych oraz diecezjalną referentkę do kontaktów z zakonami żeńskimi. Dla lepszego poznania się i współpracy autorzy projektu zalecają uwzględnienie w wykładach seminaryjnych teologii życia zakonnego. Wskazane jest też organizowanie spotkań alumnów seminarium z przedstawicielami zakonów męskich i żeńskich.
VII projekt - Budownictwo i sztuka sakralna diecezji sosnowieckiej omówił ks. kan. Antoni Kwiatkowski. W swoim wystąpieniu ukazał, że Kościół postawił przed sztuką sakralną trzy zadania: służbę kultowi, formację wiernych i pogłębianie pobożności. Aby te postulaty można było realizować, budowa, konserwacja, odnawianie i wprowadzanie zmian w obiektach kościelnych musi podlegać władzy biskupa diecezjalnego. W tym celu powinna zostać powołana Komisja ds. Budowy i Konserwacji Kościołów i Budynków Sakralnych. W skład komisji mają wchodzić osoby duchowne i świeckie mianowane przez biskupa na okres 5 lat. W projekcie pojawił się również zapis o tym, by wszelkie projekty z zakresu budownictwa, przebudowy czy dekoracji wnętrz składać w formie wstępnych szkiców biskupowi diecezji. W dokumencie jest również paragraf o powołaniu do istnienia Muzeum Diecezjalnego.
Ostatni, VIII projekt dokumentu dotyczący Dóbr doczesnych Kościoła sosnowieckiego przedstawił ks. prał. Mieczysław Oset. Znalazły się w nim zapisy o dobrach materialnych diecezji, parafii, o uposażeniu duchowieństwa i pracowników parafialnych.
Po przedłożeniu każdego z dokumentów członkowie Synodu głosowali za jego przyjęciem bądź uzupełnieniem lub odrzuceniem. W pierwszym głosowaniu ze 135 osób upoważnionych do głosowania oddało głos 100 osób - 78 osób dokument przyjęło, 20 przyjęło ze zmianami i 2 odrzuciły. W głosowaniu nad projektem dokumentu dotyczącego życia zakonnego głosowało 97 osób - 95 było za przejęciem, 1 za przyjęciem ze zmianami i 1 osoba wstrzymała się od głosu. W trzecim głosowaniu nad dokumentem o sztuce i budownictwie sakralnym uczestniczyło 97 osób, z czego 77 było za przyjęciem, 13 - za przyjęciem ze zmianami i 2 wstrzymały się od głosu. W głosowaniu, nad ostatnim, VIII projektem przedłożonym podczas II Sesji Plenarnej wzięło udział 97 osób, z czego 56 oddało głos za przyjęciem dokumentu, 16 za przyjęciem ze zmianami, pojawiło się 20 głosów za odrzuceniem, 3 osoby wstrzymały się i 2 głosy były nieważne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

List prezydenta Dudy do abp. Galbasa. Jest zapewnienie o wsparciu

2024-12-14 15:40
Prezydent Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda w liście do nowego metropolity warszawskiego odczytanym po liturgii zapewnił o swoim wsparciu "dla inicjatyw, które przyczynią się do wzajemnego zrozumienia ludzi i narodów".

Więcej ...

W Polsce łamana jest Konstytucja i praworządność w imię „prawa - tak, jak my je rozumiemy”

2024-12-14 08:13
Abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski

- Solidarność trzeba zdobywać zawsze na nowo, nie tylko posiadać, bo przychodzi jako dar, utrzymuje się przez zmaganie - mówił, odwołując się do kard. Karola Wojtyły, abp Marek Jędraszewski, który w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przewodniczył Mszy św. w katedrze na Wawelu. Hierarcha stwierdził, że dziś w Polsce łamana jest Konstytucja i praworządność w imię „prawa - tak, jak my je rozumiemy”.

Więcej ...

Ks. Piotr Pawlukiewicz: „Nie traćcie nadziei”

2024-12-14 21:41

Materiał prasowy

Figura upadła na ulicę – można by powiedzieć: Jezus został powalony. A jednak nie. To, co duchowe, zwyciężyło. Uniesiona ręka Chrystusa wskazywała na znajdujący się na cokole napis: Sursum corda, czyli: „W górę serca”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Jan od Krzyża

Kościół

Św. Jan od Krzyża

Ingres abpa Adriana Galbasa. Zobacz nagranie

Kościół

Ingres abpa Adriana Galbasa. Zobacz nagranie

Czym jest doświadczenie „nocy ciemnej”  w życiu...

Wiara

Czym jest doświadczenie „nocy ciemnej” w życiu...

Znajomość Pisma Świętego jest bardzo ważna w naszej...

Wiara

Znajomość Pisma Świętego jest bardzo ważna w naszej...

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Kościół

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Kościół

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Kościół

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Wiara

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?

Wiara

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?