Reklama

Ks. Bonawentura Metler - duszpasterz i astronom (8)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W okresie, kiedy prowadził pracę duszpasterską w parafiach Garnek, Kruszyna i Maluszyn zawsze popularyzował wiedzę astronomiczną wśród młodzieży częstochowskiej. W 1911 r. ogólnopolski Dziennik

Powszechny informował z Częstochowy: "rzadko kto zapewne wie o tym, że w Częstochowie jest człowiek, który wszystkie wolne chwile... poświęca nauce. Kapelanem zakładu dla paralityków przy ul. Wieluńskiej jest ks. prefekt Bonawentura Metler. On to właśnie od dawna już cicho, bez rozgłosu zajmuje się nader poważną astronomią" . Popularyzował wiedzę astronomiczną poprzez liczne prelekcje. Nadto pragnął w Częstochowie zorganizować obserwatorium astronomiczne u stóp Jasnej Góry. Nawet po najcięższej pracy "nie czuję się zmęczonym i godziny całe przechodzą mi na obserwacjach astronomicznych". Praca parafialna absorbowała wiele jego czasu i sił. Ale ciągle propagował astronomię. Wybitny astronom francuski Camillius Flammarion pisał do niego: "cieszę się bardzo, że Drogi Profesor oddaje się w dalszym ciągu swym studiom astronomicznym pod niebem Polski, kolebki astronomii oraz że ma najlepsze dane po temu, aby urządzić obserwatorium". Ks. Metler nie przyjął proponowanego mu stanowiska nauczyciela astronomii w liceum biskupim we Włocławku, ale jeszcze bardziej nie pozwalała mu tego zrealizować jego trudna sytuacja materialna. Zmieniała się jednocześnie sytuacja w Częstochowie. Władze miejskie przydzieliły mu dwa pokoje i salę odczytową w Muzeum Higienicznym w Parku Podjasnogórskim oraz pawilon "Zawiercie" po wystawie gospodarczej w 1909 r., przeznaczony na obserwatorium astronomiczne. Prezydent miasta dr Józef Marczewski zapewnił, że w 1913 r. zostanie zorganizowane obserwatorium, a na jego funkcjonowanie miasto przeznaczy sumę 600 rubli rocznie. Umowa jednak została zrealizowana dopiero w 2 XII 1925 r. Teraz mógł bez trudności popularyzować wiedzę astronomiczną. Jego działalność stała się powszechnie znaną w środowiskach naukowych w Polsce. Częstochowa obok Warszawy stała się najpoważniejszym ośrodkiem astronomicznym w Polsce.

Najczęściej do obserwatorium przybywała młodzież częstochowska, ale przybywały także wycieczki młodzieżowe, nawet z Lublina i Wilna. Zawsze w czasie spotkań z młodzieżą stwierdzał: "astronomia stykając się ze wszechświatem bezpośrednio prowadzi do Prawdy - do Boga". Z dalekiego Maluszyna przyjeżdżał do Częstochowy, aby wygłaszać prelekcje dla młodzieży w Częstochowie. Jednocześnie publikował artykuły w Gońcu Częstochowskim Opisywał zjawiska astronomiczne, a przez to popularyzował wiedzę astronomiczną w społeczeństwie. Z zachwytem pisał o ruchach gwiazd i planet, m. in. o bardzo bliskiej planecie Eros, która była oddalona od ziemi zaledwie 17 milionów km. A mówił i pisał bardzo pięknym językiem polskim i barwnym stylem. Takie pozostawił wrażenie wśrod słuchaczy: "prelegent w pięknych, pełnych wzniosłych apostrofii poetyckiego polotu słowach, przeniósł audytorium w sfery zaziemskie, w dalekie mgławice gwiazd, sięgające w niezmierność przestrzeni, skierował ten lot zaziemski, czyniąc zadość pragnieniom ludzkiej duszy, ku nieskończoności, ku Bogu. Z wielką radością pisał o Polskim Towarzystwie Przyjaciół Astronomii w Częstochowie i o tym, że członkiem tego Towarzystwa był biskup częstochowski Teodor Kubina. Ten ksiądz astronom stanął wśród największych mężów nauki polskiej na Zjeździe dla Organizacji Nauki w Polsce w Warszawie w dniach 7-10 kwietnia 1920 r. pod kierunkiem profesora Jana Łosia.

CDN

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Antonia Acutis o cudzie do kanonizacji syna: Jezus nie odmawia mu łask

2024-05-24 12:49

Ks. Daniel Plewka

Po uznaniu przez papieża Franciszka cudu otwierającego drogę do kanonizacji bł. Carla Acutisa mama przyszłego świętego wyraziła radość z tego faktu nie tylko rodziny, ale też wielu ludzi, którzy za przyczyną jej syna modlą się w różnych zakątkach świata. - Znam uzdrowioną nastolatkę, jej mama ma wielką wiarę - wyznała Antonia Salzano Acutis.

Więcej ...

Szwajcarski kardynał ostrzega przed klerykalizacją świeckich

2024-05-24 17:45

Karol Porwich/Niedziela

Szwajcarski kardynał Emil Paul Tscherrig, były nuncjusz apostolski we Włoszech i San Marino, ostrzega przed klerykalizacją świeckich - zastępowaniem księży rodzajem świeckiego kapłaństwa. To często prowadzi do napięć, gdyż księża i świeccy mają różne zadania.

Więcej ...

KSM apeluje do prezydenta Warszawy o zmianę decyzji ws. krzyży w urzędach

2024-05-24 20:52

Adobe Stock

"Głębokie zaniepokojenie decyzją o usunięciu krzyży z urzędów publicznych w stolicy" wyraziło Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM). W liście otwartym do prezydenta Warszawy KSM stwierdza, że decyzja ta "stanowi naruszenie wielowiekowej tradycji oraz symboliki religijnej, która jest integralną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego". Apeluje też do prezydenta Rafał Trzaskowskiego o zmianę decyzji ws. symboli religijnych w stołecznych urzędach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Przewodniczący KEP o sprawie ks. Adriana G.: jeśli w...

Kościół

Przewodniczący KEP o sprawie ks. Adriana G.: jeśli w...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania