Reklama

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Szczecinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrześcijanie publicznie składają świadectwo swojej wiary w procesjach, w czasie których obnosi się Najświętszy Sakrament na zewnątrz świątyń, po drogach naszych miast, miasteczek i wsi. W święto Bożego Ciała ulice stają się miejscem kultu, bo jak pisze ks. Henryk Zieliński - „chwała Boża nie może być ograniczona do murów świątyń”.
W czwartek 10 czerwca br. obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, tradycyjnie zwaną Bożym Ciałem. Centralna procesja, którą poprowadził abp Zygmunt Kamiński, rozpoczęła się Mszą św., sprawowaną o godz. 10.00 na placu przy katedrze św. Jakuba. Ksiądz Arcybiskup, rozpoczynając Eucharystię, zwrócił się do kilkuset zgromadzonych przed katedrą osób: „W uroczystość Przenajświętszej Krwi i Ciała Pańskiego gromadzimy się jako wspólnota Kościoła szczecińsko-kamieńskiego, aby przy naszej katedrze sprawować tajemnicę Wieczernika, tajemnicę miłości Boga do człowieka, tajemnicę obdarowywania człowieka Chlebem na życie wieczne, Napojem na szczęście przed Bogiem. Pragniemy, aby ten Bóg, wędrujący wśród nas ulicami naszego miasta, wysłuchał naszych modlitw i błagań”.
W homilii natomiast Ksiądz Arcybiskup mówił: „Dzisiaj gromadzi nas ofiarna miłość, po to, abyśmy w tej miłości wyznali naszą wiarę, nasze przywiązanie do Boga, ale i tęsknotę za umiejętnością odwrócenia się od zdrady, którą jest każdy grzech (…). Ile jest zła, grzechu, nienawiści, cierpienia, które człowiek czyni człowiekowi. A przecież miało być inaczej: swoją mądrością, swoją uczciwością, swoją ofiarną miłością człowiek winien zagospodarować ten wielki dar, jakim jest Matka ziemia”.
Ksiądz Metropolita przypominał także, iż Dzień Pański - niedziela wymaga należytego świętowania. „Jakże boli nas to, że tajemnica niedzieli - tego dnia, który Pan nam dał - jest nieprawidłowo rozumiana. Niedziela nie jest dla naszej wygody, nie jest po to, by zniewolić człowieka, ale po to, by go obdarować miłością rodzinnego domu” - nauczał. Arcypasterz apelował do zebranych: „Prośmy dzisiaj Pana, abyśmy umieli ten Dzień Pański, ten wielki dar, który dał nam Bóg, umiłować i korzystać z tej wielkiej szansy”. Metropolita szczecińsko-kamieński przypomniał także, iż niedziela powinna być przede wszystkim dniem „refleksji i zastanowienia nad naszym życiem”.
Po Mszy św. odbyła się procesja, która przeszła tradycyjną trasą od katedry św. Jakuba do sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na trasie procesji, przy poszczególnych ołtarzach, Ksiądz Arcybiskup apelował przede wszystkim o poszanowanie godności każdego człowieka, o pokój zarówno w Polsce, jak i na całym świecie - szczególnie w Iraku i Ziemi Świętej.
Pierwszy ołtarz, przy którym sprawowano Eucharystię, przygotowali wierni parafii pw. św. Jakuba. Ksiądz Arcybiskup nauczał tutaj o rodzinie. Mówił, iż: „tylko rodzina Bogiem silna będzie siłą i przyszłością Narodu, Państwa i Kościoła. Każdy z nas w rodzinie stawał się człowiekiem”. Metropolita przypomniał także, iż: „nie ma nic bardziej postępowego od dobrej rodziny”. Receptą na zdrowe życie w naszym państwie jest: „rodzina - silna Bogiem, silna wewnętrzną miłością, życzliwością, ciepłem i trwałością” - nauczał. „Rodzina to fundament. Kryzys rodziny - to kryzys państwa” - podkreślał.
Drugi ołtarz, na którym widniało hasło: „Nie bójcie się - jam zwyciężył świat”, został przygotowany przez wiernych z parafii pw. św. Jana Ewangelisty. Tutaj Arcypasterz przypominał, że wtedy zwycięży prawda i sprawiedliwość, gdy: „człowiek będzie miłował Boga nade wszystko, a drugiego człowieka tak jak siebie”. Ksiądz Arcybiskup wskazywał na prawdę i sprawiedliwość, które to cnoty: „każą nam uszanować godność każdego człowieka (!) bez wyjątku”. „Nawet ten, który jest kryminalistą - mówił Metropolita - jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Można go ukarać za zło, ale nigdy nie można podeptać jego godności, jego praw” - stanowczo podkreślał. Przy tym ołtarzu Ksiądz Arcybiskup nawiązał także do wojny w Iraku i wypowiedzi Ojca Świętego Jana Pawła II podczas spotkania z prezydentem Georgem W. Bushem w Szwajcarii. Podobnie jak Ojciec Święty Ksiądz Arcybiskup podkreślał konieczność: „zakończenia zabijania i nienawiści”.
Kolejny ołtarz z hasłem: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy utrudzeni” przygotowali wierni z parafii pw. św. Jana Chrzciciela. „Czy słyszymy głos Pana, który nas zaprasza, który nas prosi? Czy na ten głos zaproszenia odpowiemy naszą gotowością, czy będziemy się tłumaczyli problemami gospodarczymi, rodzinnymi, domowymi, uniemożliwiającymi nam podjęcie tego zaproszenia?” - mówił Metropolita. Tutaj Arcypasterz wskazywał na Maryję, jako na Tę, która odpowiedziała na zaproszenia Boga całym swoim życiem, bez reszty, pomimo wielu problemów, biedy i niedostatku.
Przy ostatnim, kończącym procesję ołtarzu - przygotowanym przez wiernych z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa - Arcypasterz apelował, abyśmy byli jedno i prosili o pokój w rodzinach, miejscach pracy, w mieście, ojczyźnie i na całym świecie oraz czynili dobro. „Wołamy całą siłą tej procesji, tego Świętego Zgromadzenia, abyś uczynił z nas, Panie, jedną rodzinę. Byśmy tę jedność obrócili w tak bardzo upragniony pokój” - mówił. Ksiądz Arcybiskup szczególnie apelował o pokój w Iraku i o pokój między narodami żydowskim i arabskim.
Na zakończenie Ksiądz Arcybiskup podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości i tym, którzy włączyli się w jej organizację. Natomiast uczestnicy procesji odśpiewali pieśń Boże, coś Polskę...
W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w sposób szczególny dziękowaliśmy za dar Eucharystii i prosiliśmy Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie o błogosławieństwo dla nas wszystkich, naszej umiłowanej ojczyzny i całego świata. W każdym momencie naszego życia musimy pamiętać, że Bóg poprzez tajemnicę Wcielenia wszedł w ludzki świat i dlatego nie ma i nie może być miejsca ani czasu, w którym On nie byłby obecny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 27-31a.

Więcej ...

Projekt nowelizacji "uelastyczniającej" organizację lekcji religii lub etyki

2024-04-30 12:22

Karol Porwich/Niedziela

Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia, który "uelastycznia" możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Więcej ...

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst