Reklama

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czarnocinie

Niedziela łódzka 30/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego z 1880 r. czytamy: " Czarnocin - wieś donacyjna, powiat łódzki, gmina i parafia Czarnocin; leży przy drodze z Będkowa do Tuszyna. Posiadała kościół, który po spaleniu w 1809 r. dotąd nie został odbudowany. W 1827 r. było tu 67 domów i 494 mieszkańców. Czarnocin należał do dóbr wolborskich, własności biskupów włocławskich. Parafia należy do dekanatu piotrkowskiego i liczy 2648 dusz. Dobra Czarnocina, poprzednio rządowe, w roku 1835 nadane jako majorat gen. Timofiejewowi, składają się z folwarków: Czarnocin, Bieżywoda, Szczukwin, Tuszynek, Rydzynki, Biskupia Wola, Wiatrak Tuszynek...". Według innych materiałów źródłowych - Czarnocin zaliczany jest do najstarszych wsi polskich. Już w początkach XII w. wzmiankowany jest jako wieś książęca, rycerska i "narodowa". W 1223 r., książę mazowiecki Konrad I nadał wieś Czarnocin biskupowi pruskiemu Chrystianowi. Od 1260 r. znowu stał się wsią książęcą, a w latach 1289-1797 był własnością biskupów włocławskich.

W 1289 r. otrzymał tę miejscowość od księcia dla siebie i swoich następców biskup włocławski Wiesław (1284-1300). Od 1797 r. wieś stała się własnością rządu zaborczego, wydzierżawianą osobom prywatnym. W dniu 1 kwietnia 1921 r. rząd polski rozparcelował dobra czarnocińskie, pozostawiając część z zabudowaniami folwarcznymi dla siebie. Według dzieła Arcybiskupi gnieźnieńscy ks. Jana Korytkowskiego, parafię w Czarnocinie - przy pierwotnym, drewnianym, świeżo postawionym kościele - erygował 23 kwietnia 1289 r. arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka. Pierwszy, nieistniejący już kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ufundował biskup kujawski Wiesław w 1289 r. Troskliwie utrzymywany przetrwał do 1712 r., kiedy to spłonął.

W latach 1713-15 staraniem tutejszego plebana ks. Mateusza Kweysa oraz zarządcy Czarnocina i dziedzica Szynszyc Stanisława Czajkowskiego wystawiono następną świątynię pod tym samym wezwaniem. Przez dłuższy czas nie odnawiana, w 1869 r. była już w takim stanie, że budowniczy powiatu piotrkowskiego polecił ją zamknąć, bo nie nadawała się do odbudowy. Świątynia ta uległa później spaleniu. Do czasu wybudowania następnego kościoła, nabożeństwa odprawiane były w latach 1868-90 w prowizorycznej kaplicy urządzonej w dzwonnicy. Obecny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, murowany, w stylu neoromańskim, wybudowano w latach 1880-91. Pozwolenie na jego budowę załatwił w Petersburgu proboszcz miejsca - ks. Urban Uzarski, który też rozpoczął budowę. W dniu 5 maja 1891 r. został konsekrowany przez biskupa włocławskiego Aleksandra Kazimierza Bereśniewicza. W 1905 r. kolejny proboszcz - ks. Józef Janiszewski dobudował zakrystię, kruchtę i wieżę. W 1909 oraz 1921 r. kościół został odrestaurowany. Do zabytków stanowiących własność parafii należą: ołtarz główny i dwa boczne - rokokowe z obrazami św. Barbary i św. Antoniego, chrzcielnica i ambona klasycystyczna, ambona rokokowa z XVIII w., krucyfiks barokowy oraz świeczniki o kształtach barokowych. Zabytkiem jest również figurka Chrystusa Zmartwychwstałego oraz szafa zakrystyjna - dębowa z 1879 r. Przy tutejszym kościele działa m.in. osiem kół Żywej Róży, Bractwo św. Franciszka i św. Antoniego, schola oraz Akcja Katolicka. Proboszczem tutejszej parafii jest ks. Kazimierz Kowalski, a wikariuszem - ks. Jacek Kucharski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Mówmy o pokoju tym, którzy chcą wojny

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Duch Święty działa w nas jako mocna i łagodna obecność - mówił papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w bazylice św. Piotra w Watykanie. Dlatego „nie poddajemy się, ale nadal mówimy o pokoju tym, którzy chcą wojny, o przebaczeniu tym, którzy sieją zemstę, o gościnności i solidarności tym, którzy zatrzaskują drzwi i stawiają bariery”.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj