Reklama

IV Tydzień Duchowości Chrześcijańskiej

Naśladować Chrystusa

W dniach 14-19 czerwca w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie odbył się IV Tydzień Duchowości Chrześcijańskiej. Wieczorne spotkania rozpoczynały się Mszą św., po której wygłaszane były wykłady. Tematem tygodnia, zorganizowanego przez Studium Duchowości Chrześcijańskiej (powołanego do życia przy Instytucie Teologicznym w Częstochowie), którego dyrektorem jest ks. dr Bernard Kozłowski, było hasło programu roku duszpasterskiego Naśladować Chrystusa. Uczestniczący w spotkaniach, pragnący uczynić kolejny krok na drodze swego duchowego rozwoju mogli najpierw dokładnie zrozumieć, na czym polega naśladowanie, zweryfikować swoją relację do Jezusa, a następnie czynić swe życie kroczeniem Jego śladami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 14-19 czerwca 2004 r. w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie odbył się IV Tydzień Duchowości Chrześcijańskiej, którego temat brzmiał: „Naśladowanie Chrystusa”. Wśród prelegentów Tygodnia Duchowości znaleźli się: abp dr Stanisław Nowak, bp dr Jan Wątroba, ks. prof. dr hab. Jan Kowalski, ks. prof. dr hab. Stanisław Włodarczyk, o. dr Mieczysław Łacek OSPPE, dr n. med. Wanda Terlecka.
Cykl wykładów rozpoczęły rozważania abp. dr. Stanisława Nowaka nt. Upodobnienie do Chrystusa według Tomasza à Kempis. Najsłynniejsze dzieło tego niemieckiego mistrza życia duchowego, pt. O naśladowaniu Chrystusa, zawiera zachętę oraz sposób kroczenia za Panem. Tym bardziej trzeba to uczynić, bo tylko ten, kto idzie za Nim, nie błądzi w ciemności. Do tego zaś konieczne jest gorliwe rozpamiętywanie życia Zbawiciela, który wzywał, by człowiek - cichy i pokorny - czynił miłosierdzie, kierował się w życiu prawdą, trwał przy Nim.
W kolejnym wykładzie, pt. Naśladowanie Chrystusa a dary Ducha Świętego bp dr Jan Wątroba ukazał konieczność posiadania Trzeciej Osoby Boskiej w procesie chodzenia śladami Jezusa. Siedem darów Ducha Świętego (mądrość, rozum, rada, męstwo, umiejętność, pobożność i bojaźń Boża) podtrzymuje życie moralne chrześcijan. To one czynią człowieka uległym na natchnienia Boże. Wszyscy, których prowadzi duch Boży, są synami Bożymi (por. Rz 8, 14).
O tym, że można i trzeba „naśladować Chrystusa w cierpieniu”, mówiła w kolejnym dniu Tygodnia dr n. med. Wanda Terlecka. Wiara w Boga Ojca bywa wystawiana na próbę przez doświadczenie zła i cierpienia. Często są one trudne do przezwyciężenia. Trzeba wtedy pamiętać, że Ojciec Niebieski objawił swoją wszechmoc w uniżeniu i zmartwychwstaniu swego Syna. Patrząc na Chrystusa Ukrzyżowanego i łącząc nasze cierpienia z Jego męką, mamy udział w tym co jest „mocą i mądrością Bożą” (por. 1 Kor 1,25).
Następną możliwością pozostawania w bliskości z Mistrzem, co wyjaśniał ks. prof. dr hab. Jan Kowalski, jest „naśladowanie Chrystusa przez realizację Błogosławieństw z Kazania na Górze”. Zbawiciel w swoim nauczaniu zapewnił, że błogosławieni (czyli szczęśliwi na wieki) są ci, którzy tutaj, na ziemi, są ubodzy w duchu, cisi, pragną sprawiedliwości, czynią miłosierdzie, znoszą smutki, wprowadzają pokój, cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości oraz zachowują czystość serca. Każdy, kto idzie drogą Błogosławieństw, zbliża się do Pana i poznaje Go, bowiem one odzwierciedlają oblicze Jezusa Chrystusa i opisują Jego miłość (zob. KKK 1717).
Naśladowanie Chrystusa przez naśladowanie Maryi stanowiło przedmiot rozważań o. dr. Mieczysława Łacka OSPPE. Pewność, że Najświętsza Maryja Panna jest w Kościele wzorem kroczenia drogą Zbawiciela, opiera się na fakcie Jej całkowitego zjednoczenia ze swoim Synem. Ta łączność uwidacznia się w chwili dziewiczego poczęcia Jezusa i trwa aż do Jego śmierci.
Temat ostatniego wykładu IV Tygodnia Duchowości Chrześcijańskiej, który wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Włodarczyk, brzmiał: Naśladowanie Jezusa zadaniem Jego ucznia - chrześcijanina. To sam Chrystus odsłonił przed człowiekiem jego najwyższe powołanie, jakim jest oddawanie chwały Bogu i osiągnięcie zbawienia. Zbawiciel sprawił, że ten, kto w Niego wierzy, staje się synem Bożym. Z kolei to przybrane synostwo przemienia człowieka, pozwalając mu na co dzień czerpać przykład z Chrystusa. W ten sposób jest on zdolny czynić w życiu dobro.
Zdaniem ks. dr. Bernarda Kozłowskiego, dyrektora Studium Duchowości Chrześcijańskiej przy Instytucie Teologicznym, organizowanie spotkań poświęconych wartościom ewangelicznym ma być dla uczestniczących w modlitwie i wykładach pomocne w rozwoju życia wewnętrznego. „Tegoroczny Tydzień organizowany był już po raz czwarty. W papieskich dokumentach wyraźnie nakreślona jest droga wewnętrznego wzrastania, jaką stanowi poznanie, pokochanie i naśladowanie Chrystusa. O poznaniu i pokochaniu Mistrza z Nazaretu - zaznacza Ksiądz Dyrektor - traktowały poprzednie sesje, których prelekcje złożyły się na publikacje książkowe. Tym razem przyszła kolej na kolejny krok - naśladowanie. Człowiek XXI wieku pragnie bliskości z Jezusem. Wieczory w kościele rektorackim miały wyjść naprzeciw tym pragnieniom. Widziałem zamyślenie i zadowolenie na twarzach uczestników spotkań i mam nadzieję, że i tym razem zyskamy wielu nowych słuchaczy naszego Studium”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo siostry Martyny: Jestem szczęściarą, bo żyję z Panem Bogiem!

2025-01-02 21:06

Archiwum siostry Martyny Ujazdowskiej

S. Martyna Ujazdowska ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny w rozmowie z portalem niedziela.pl o zaplanowanej na 2025 rok beatyfikacji katarzynek – siostry Krzysztofy Klomfas i jej XIV towarzyszek, swojej drodze życia z Panem Bogiem i kryzysie zakonnych powołań.

Więcej ...

Przerażające. Od maja farmaceuci wystawili prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po"

2025-01-02 13:49
Pigułka dzień po

Adobe Stock

Pigułka dzień po

Od maja do grudnia farmaceuci wystawili prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Aptekom, biorącym udział w pilotażowym programie, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił do września ponad 335 tys. zł - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. Te przerażające statystyki zostały dziś opublikowane.

Więcej ...

Papieska intencja na styczeń: o prawo do edukacji - 250 mln dzieci bez szkoły

2025-01-02 16:46

PAP/GIUSEPPE LAMI

Z powodu wojen, migracji i ubóstwa około 250 milionów chłopców i dziewcząt nie ma dostępu do edukacji - mówi Franciszek w filmie promującym papieską intencję modlitewną na styczeń. Podkreśla on, że w tym wypadku można mówić o prawdziwej katastrofie edukacyjnej. Dlatego w rozpoczynającym się miesiącu prosi on o modlitwę, aby prawo migrantów, uchodźców i osób dotkniętych wojną do edukacji - niezbędnej do budowania bardziej ludzkiego świata - było zawsze respektowane.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Ewangelia Jezusa Chrystusa to jest nasza dobra wiadomość

Wiara

Ewangelia Jezusa Chrystusa to jest nasza dobra wiadomość

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Kościół

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Kościół

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Wiadomości

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Wiadomości

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...