Reklama

O potrzebie moralności w polityce

Niedziela łódzka 30/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. WALDEMAR KULBAT: - Czy nie podziela Pan poglądu, że w tym dość szybkim nurcie polskich przemian zachowanie wielu polityków, tak ze szczebla centralnego, jak i naszego łódzkiego budzi uzasadniony niepokój?

MARIAN PAPIS: - Z bólem przyjmuję zachowanie wielu polityków. Myślę, że nie przesadzę, jeśli powiem, że znajdujemy się w stanie jakiegoś kryzysu, że polska scena polityczna jest areną niespotykanych napięć. Opozycyjne ugrupowania polityczne zachowują się wobec siebie jak wrogowie. Przeciwnicy polityczni we wzajemnych ocenach nie doszukują się żadnych pozytywów. Bez specjalnego wysiłku możemy zaobserwować wysoki stopień oportunizmu tzw. klasy politycznej. Czy nie świadczy o tym przepływ polityków z jednej partii do drugiej, oczywiście do tej, która ma wyższe notowania w sondażach opinii publicznej, bądź tworzenie z powodu wyborów nowych ugrupowań w nadziei, że ułatwią im dostanie się do parlamentu, chyba po to tylko, by z ojczyzny żyć, a nie po to, by lepiej ojczyźnie służyć? Przyznam się szczerze, że takie zachowanie wielu polityków budzi we mnie głęboki niesmak.

- Jak przeciwdziałać takiemu postępowaniu?

- Na użytek chwili trzeba po pierwsze - ostrzegać polityków, zwłaszcza prawicowych, że wszelkie kłótnie i walki prowadzą nieuchronnie do samounicestwienia. Po drugie - politycy muszą przestrzegać norm moralnych, zwłaszcza politycy prawicy. I po trzecie - powinni nauczyć się słuchać, a nie tylko przemawiać. Czy nie powinni np. słuchać głosu Kościoła, który często przypomina i przynagla wszystkich odpowiedzialnych za przemiany polskiej rzeczywistości - tak z lewej, jak i z prawej strony - do solidarnego współdziałania na rzecz dobra wspólnego? Wówczas nie trzeba by zbytnio przekonywać się, że tylko takie działanie może przynieść sukces społeczny, polityczny i kulturowy naszego kraju (patrz komunikat z 309 Konferencji Episkopatu w Częstochowie) .

- Wiem, że ŁPO im. Grzegorza Palki podejmowało pewne działania z zakresu, o którym rozmawiamy, a Pan Redaktor był jednym z inicjatorów tych działań...

- W ramach ŁPO podjęliśmy określone działania jeszcze w ubiegłym roku. Sprzyjającą okolicznością była 300. rocznica urodzin ks. Stanisława Konarskiego - jednego z najwybitniejszych Polaków XVIII wieku. Uznając aktualność jego dokonań wystąpiliśmy (Henryk Skorek i ja) do Ministerstwa Edukacji Narodowej z propozycją ogłoszenia roku szkolnego 2000/2001

Rokiem ks. Stanisława Konarskiego. Propozycja nasza spotkała się z uznaniem i została przyjęta. Ta decyzja ministra Wittbrodta w znakomity sposób ułatwiła przybliżenie przebogatej działalności ks. Konarskiego, przyczyniającej się do reformy państwa, reformy oświaty i wychowania. Upowszechniając dorobek ks. Konarskiego podejmowaliśmy wspólnie z naukowcami, pisarzami, pedagogami, przedstawicielami duchowieństwa i dziennikarzami ważne, nie tylko dla Łodzi ale i dla kraju, problemy takie jak: potrzeba moralności w polityce, czy reformująca się oświata gwarantuje wychowanie porządnego człowieka? Są to niezwykle ważne postulaty z uwagi na to, co dzieje się w polskim życiu politycznym. Im szybciej uświadomimy sobie, że naród i państwo nie może funkcjonować bez moralności w polityce, tym lepiej. Można się jeszcze zastanowić, czy nie należałoby tego hasła wypisać dzisiaj na murach miast w całej Polsce.

- Co pozostanie po Roku ks. Konarskiego w Łodzi?

- Wspomnę tylko o tym, co będzie trwałym śladem, co może stać się przykładem dla innych. Może wydawać się dziwne, ale ten wielki i prawy Polak, wielki reformator państwa i oświaty, który swój talent i umiejętności oddał ojczyźnie, który odważył się myśleć i "odważył się być mądry" nie był dotychczas patronem żadnej ze szkół w Łodzi. Nie jest także patronem szkół w innych miastach czy wioskach, poza Łowiczem i Skierniewicami. Dopiero w październiku 2000 r. dzięki inicjatywie dyrektor Jolanty Grali, grona pedagogicznego i młodzieży Rada Miejska w Łodzi nadała 6 Gimnazjum przy ul. Limanowskiego 124 imię ks. Stanisława Konarskiego. Ciekawe, że młodzież tego gimnazjum na swoim nowym sztandarze wypisała wspaniałe hasło: sapere ausuris - mający odwagę myśleć, mający odwagę być mądrymi. To hasło winno stać się zadaniem nie tylko dla młodzieży. A drugi ślad, jaki pozostanie i który może być także przykładem dla innych, to powołanie przez młodzież z dwudziestu gimnazjów Międzygimnazjalnego Sejmiku Uczniowskiego. Młodzi parlamentarzyści na swojej pierwszej wiosennej sesji, która odbyła się w tym roku, postanowili w swojej pracy nawiązać do tradycji Sejmiku Uczniowskiego Collegium Nobilium z czasów ks. Konarskiego - czyli lepiej przygotować się do udziału w życiu publicznym i brać za nie większą odpowiedzialność.

- Naród i ojczyzna w nauczaniu kard. Wyszyńskiego to kolejny ważny problem podejmowany przez ŁPO.

- Rok kard. Wyszyńskiego sprzyja przypomnieniu wielkiego dziedzictwa i spuścizny, którą zostawił nam Prymas Tysiąclecia. Jego nauczanie o narodzie i ojczyźnie jest bardzo aktualne dziś, gdy Europa chce się jednoczyć i gdy warto pomyśleć, jak bronić się przed negatywnymi skutkami globalizacji. A uwzględniając aktualną sytuację polityczną w Polsce warto też zapamiętać przesłanie kard. Wyszyńskiego, że " głównym źródłem siły Rzeczypospolitej jest siła moralna jej obywateli" ´. To przesłanie warto dedykować nowemu parlamentowi i nowemu rządowi.

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj